16 mënyra për ta bërë salcën e domates të blerë në dyqan më të shijshme

Për shumicën e mbrëmjeve gjatë javës, qëllimi im është të zvogëloj kohën ndërmjet hyrjes në banesën time dhe ngrënies së makaronave. Fitorja përfundimtare, sigurisht, do të ishte kalimi nga dera derisa duke ngrënë makarona (ose – nëse engjëjt kanë zbritur – për të shkuar në shtëpi në një tryezë që tashmë është shtruar me fara lulekuqe dhe djathë). Në vend të kësaj, unë zakonisht kënaqem me një salcë marinara të bërë nga e para në 30 minuta: Sillni ujin të vlojë ndërsa ndërroni rrobat; gatuaj petë ndërsa kaurdisim zarzavate me hudhër të freskët; shtoni makarona në zarzavatet e përmendura me një pikë lëngu gatimi dhe shumë pecorino, vaj ulliri dhe barishte të freskëta; bimë fytyre në një pjatë.

Prindërit e mi, nga ana tjetër, e reduktuan periudhën nga dera në makarona duke përdorur me shkathtësi mikrovalën dhe kavanozin e qelqit me salcën marinara të blerë në dyqan që kishim gjithmonë në frigorifer. Zieni makaronat, salcën për mikrovalë (ose ngrohini në një tenxhere në sobë, nëse vërtet ndiheni më tepër), përzieni të dyja bashkë dhe qetësoni ekipin tuaj të uritur të fëmijëve.

Shumë kuzhinierë të zjarrtë të shtëpisë mund të fryjnë hundët me salcën e spagetit të blerë në dyqan, por në fund të një dite të gjatë, kjo është mënyra më e shpejtë për të arritur te një tas me petë me salcë të kuqe; është më e shpejtë se të bësh domate të konservuara me qepë, hudhra të freskëta, vaj ulliri dhe verë të kuqe, gjë që nuk e bëj pavarësisht këshillave. gjithmonë Unë kam në dollapin tim.

Megjithatë, shumica e salcave në kavanoza mund të përfitojnë nga pak përtypje për të arritur potencialin e tyre të plotë për aromë dhe freski. Disa kavanoza me salcë domate janë vërtet më të mira se të tjerat. Kërkoni salca që përdorin domate të plota dhe pa sheqer të shtuar. Ata jane ketu Cook’s Illustrated’s zgjedhjet kryesore. Sa për ekipin tonë, ne pajtohemi që salca më e mirë marinara në një kavanoz është, natyrisht, ajo e Rao. Shkrimtarja e stafit Kelly Vaughn është një përdoruese e përkushtuar, siç janë kryeredaktori Margaret Ibee dhe asistentja editoriale Lucy Simon. Sidoqoftë, Lucy bën një dallim të rëndësishëm – “duhet të jetë një marinara, nr salcë borziloku me domate.”

Ja se si të bëni një kavanoz me salcë spageti për shije kështu që shumë më mirë (nëse jo tërësisht shtëpi), e lehtë.

Qasja kryesore, bëni këtë një gjë:

1 Uleni atë në pllakë ose në furrë. Për të përqendruar shijen e salcës së makaronave të blera në dyqan, ziejini në mënyrë që një pjesë e ujit të avullojë, duke ju lënë një salcë domateje më të trashë dhe më të ngjashme me domatet. Ndërsa tenxherja juaj po nxehet dhe petët tuaja janë duke u gatuar, lëreni salcën të ziejë në sobë për të paktën 10 deri në 20 minuta. Ose hidheni salcën në një furrë holandeze ose enë pjekjeje, duke e pjekur në 300 ° F, duke e përzier herë pas here. Kjo do të marrë disa minuta shtesë, sigurisht, por ju ende duhet të ngrohni salcën përpara se ta përzieni me makaronat tuaja. Nëse nuk ndjek më të mirën e babait tim keq Këshillë gatimi: Nëse makaronat janë të nxehta, mund t’i shtoni salcë të ftohtë makaronash. Nëse dëshironi të kërceni (ose jeni të fiksuar pas tenxheres së menjëhershme), provoni të bëni një salcë nën presion me gjysmë qepë dhe disa lugë gjalpë, à la Marcella Hazan.

2. Shtrydhni purenë e domates, një përmirësues i mrekullueshëm i shijes. të të them mos Merrni kohë për të zier salcën tuaj (ose e keni reduktuar, por ende i mungon efekti), shtoni një ose dy tas me pastë domate, e cila është … thjesht domate të koncentruara super-duper! Pikët bonus nëse merrni fuqinë e plotë të pastës suaj të domates duke e zier në vaj ulliri të nxehtë përpara se të shtoni salcën. Pikë bonus ultra nëse hidhni thekon spec të kuq në këtë vaj për një goditje të vogël.

Për kredi shtesë, merrni një ose të gjitha këto:

3. Referojuni sirtarit tuaj të erëzave dhe kabinetit të erëzave: Nëse salca juaj nuk ka thellësi dhe kompleksitet, hapni dollapin ose frigoriferin dhe filloni të hulumtoni. Vendosni nëse dëshironi pikante (Sriracha, gochujang, cayenne, harissa, rrikë), të tymosur (paprika të tymosur, patate të skuqura në adobo) ose fruta (speca të kuq të pjekur, speca djegës kalabrezë) dhe përzieni dhe përzieni sipas dëshirës. Mos harroni të provoni shpesh përpara se gjërat të bëhen shumë të egra.

4. Shtoni koren e parmixhanit ose pekorinos gjatë zierjes. Për ta bërë salcën më të kripur dhe më pikante, korja e djathit e hedhur shpesh mund të ndihmojë me një tenxhere me fasule modeste dhe mund të gjallërojë salcën tuaj të zbehtë të domates. Hidhni gjysmën e qepës derisa të jetë gati. Këshilla profesionale: Mbani koret e parmës në ngrirje (thjesht mbështillini shumë mirë dhe ruajini në një enë hermetike). Sa herë që dëshironi të vishni një kavanoz me salcë domate të blerë nga dyqani, lëvozhga do të jetë gati për t’u përdorur

5. Duke folur për të kripurat Unë nuk e di se çfarëfuti açuge. Ngrohni pak vaj ulliri në një tenxhere, kaurdisni një ose dy açuge derisa të fillojë të shkrihet në harresë, shtoni disa thelpinj hudhre të shtypura, nëse keni, më pas hidhni salcën e domates në kavanozin tuaj. Më quani të çmendur, por dihet se më mungojnë açugat dhe në vend të tyre shtoj pak salcë peshku dhe pak salcë soje.

6. Përfitoni nga fuqia e perimeve të skuqura. Para se të ngrohni salcën, ziejini perimet derisa të fillojnë të marrin ngjyrë kafe. Unë zakonisht e mbështes kryesisht me qepë dhe hudhër, por mirëpoaks (selino, karota dhe qepë) ose disa grushte kërpudha të grira gjithashtu funksionojnë mirë. Dhe nëse e lyeni tiganin me verë ose lëng mishi, nuk do të lini pas një copë të karamelizuar.

7. Ngjiteni hudhrën. Shumica e salcave të blera në dyqan përmbajnë të paktën pak hudhër, por shija shpesh zbehet në kavanoz. Forconi faktorin e hudhrës duke zier disa thelpinj të bluar ose të shtypur për disa minuta në vaj ulliri përpara se të shtoni salcën. Për një shije më të pasur dhe më të ëmbël, shtypni disa thelpinj hudhre të pjekura dhe përzieni derisa salca të ziejë.

8. Jepni gjërat në jetë me pak acid. Provoni uthull molle, uthull të verës së kuqe, kaperi, ullinj të copëtuar ose lëng limoni. Nëse salca është shumë e thartë – pasi ka shumë varietete të njohura për t’u blerë nga dyqani – përdorni vetëm lëvozhgën e limonit. E trazojmë në fund të procesit të gatimit për ta mbajtur sa më të ndritshëm.

9. Ëmbëlsoni gjërat me pak sheqer.
Nëse salca juaj e domates në kavanoz është shumë e thartë, mendoni të shtoni një majë ose dy sheqer (në fund të fundit, kjo pakëson ilaçin!). Salcat me kavanoza ndonjëherë mund t’ju bëjnë të mbyten, pa ekuilibrin e dëshiruar të salcës së bërë në shtëpi. Ndërsa salca është duke u ngrohur, shtoni një majë sheqer, duke e trazuar dhe duke provuar midis shtesave derisa salca të jetë e mirë. Shmangni sheqerin kafe dhe pluhur, të cilët do t’i shtojnë shije kontradiktore përzierjes.

10. Ndriçoni me shëllirë. Ullinjtë dhe kaperi shtojnë mirësinë e thartë dhe i japin një individualitet të vërtetë salcës së domates. Shtoni disa ullinj të copëtuar ose të plotë dhe/ose një grusht kaperi të kulluar pasi të keni ngrohur salcën për disa minuta. Ose, nëse shtoni hudhër ose perime të skuqura, shtoni në zierje pak para se të hidhni salcën. Ato i japin një kripësi të ngjashme açuges, por janë të përshtatshme për vegjetarianët.

11. Borziloku! Borziloku! Borziloku! Do të gjeni shumë “gjethe borziloku” që notojnë në kavanoza të blera në dyqane: ato janë aq të errëta, rrëshqitëse dhe algash saqë është e vështirë të imagjinohet ndonjëherë të jesh në një bimë borziloku. Për të korrigjuar situatën, shtoni borzilok të freskët të grirë në fund të ngrohjes së salcës tuaj në mënyrë që aroma e tij të shijojë të gjithë tenxheren duke ruajtur ngjyrën e gjelbër të ndezur.

12. Sillni gjalpë dhe produkte të tjera të qumështit. Për ta bërë salcën tuaj të pasur dhe luksoze, përfundoni me një copë gjalpë, një pikë krem ​​ose krem ​​kokosi ose një lugë kos, krem ​​të freskët ose salcë kosi.

13. I trazojmë me pak vaj ulliri të cilësisë së lartë Shtimi i murrizit në salcë pak para se ta servirni i jep atij një pasuri dhe shkëlqim të ngjashëm gjalpit pa shtimin e produkteve të qumështit. Ne e duam veçanërisht vajin e ullirit nga Brightland, Kosterina dhe Kolossos (të gjitha këto mund t’i blini në Dyqanin Food52!).

14. Ajo e shau atë. Një pikë rikota ose mascarpone jep një kremozitet paksa të ëmbël, ndërsa djathi i butë i dhisë apo edhe një krem ​​djathi modest shton një pasuri pikante për të ngritur një salcë të shurdhër domateje. Spërkatja bujare e parmixhanit të sapo grirë e bën çdo pjatë me makarona të duket e veshur, ndërsa shton umami.

15. Bëjeni atë në mish. Shtoni pak proteina pikante dhe strukturë në salcën tuaj duke shtuar mish të kuq në përzierje. Suxhuk italian i grimcuar (i butë ose i nxehtë për adhuruesit e nxehtësisë) ose viçi i grirë, derri ose qengji, të gjitha përzihen mirë me salcën e domates. Skuqini mishin në një tigan, rrihni me lugë druri dhe kulloni mishin nga vaji ose yndyra e tepërt përpara se të shtoni salcën e domates dhe ta zieni derisa makaronat janë duke u zier.

16 Përdorni ujë për makarona. Ne kurrë nuk do të këndojmë lavdërimet e ujit për makaronat. Uji me niseshte dhe me kripë është një trashës natyral që do të përmirësojë strukturën e salcës së makaronave në kavanoza. Ju nuk do të dëshironi të shtoni një kovë me ujë në tas, por spërkatja bujare e këtij uji me niseshte do të ndihmojë që salca të ngjitet te petët (por ju tashmë e dinit këtë).


Si e vishni salcën tuaj të domates nga dyqani? Na tregoni në komente.


Ky artikull u përditësua në maj 2022 nga redaktorët tanë, të cilët janë gjithmonë në kërkim të mënyrave për të përmirësuar lojën e tyre të makaronave.