6 Kompleti më i mirë i enëve të gatimit me induksion — Pianurat dhe tiganët më të mirë me induksion

Pianurat me induksion u prezantuan për herë të parë në Panairin Botëror në Çikago në vitin 1933, por në fakt nuk u shfaqën deri në vitet 1970 dhe më pas përsëri në mesin e viteve 2000. Edhe pse pianurat me induksion janë ende më pak të njohura se sobat elektrike ose me gaz, ato ngadalë por me siguri po fitojnë popullaritet në mesin e kuzhinierëve të shtëpisë. Ndryshe nga pianurat elektrike, pianurat me induksion përmbajnë mbështjellje bakri nën sipërfaqen e pllakës, e cila krijon një rrymë magnetike që ngroh direkt tiganin. Pjanura elektrike funksionon duke ngrohur sipërfaqen e gatimit dhe duke ngrohur kështu tiganin. Kjo i bën ata veçanërisht tërheqës për kuzhinierët me fëmijë, pasi diapazoni ftohet menjëherë, duke reduktuar gjasat për djegie në darkat e rinj.

Meqenëse gatimi me induksion funksionon me rrymë magnetike, baza e enëve tuaja duhet të jetë gjithashtu magnetike. Kjo nuk do të thotë që ju duhet të blini enë gatimi të gatshme me induksion; ka shumë të ngjarë që shumica e tenxhereve dhe tiganëve që zotëroni tashmë mund të përdoren për gatim induksion. Një mënyrë e thjeshtë për të zbuluar nëse ajo që keni është të ngjitni një magnet, çfarëdo qoftë magneti, në fund të një tenxhere ose tigan; nëse ngjitet, është shenjë se enët tuaja janë të përshtatshme për induksion! Si rregull, pajisja inox, gize dhe pajisja jo ngjitëse kanë baza magnetike dhe mund të përdoren në soba me induksion; Enët e gatimit prej bakri dhe alumini pa bazë magnetike nuk janë të përshtatshme për gatim me induksion.

Nëse jeni duke kërkuar për enë gatimi të përshtatshme me induksion, këtu janë 6 grupet tona të preferuara.

Foto nga të gjitha të veshura

1. Komplet çelik inox 10 pjesësh i pajisur plotësisht d5

Të gjitha të veshura është më e mira nga më të mirat. Ky grup bazë enësh gatimi do të zgjasë gjithë jetën dhe përfshin dy tigan 8 “dhe 10”, dy tenxhere 1,5 dhe 3 litra (me kapak!), një tigan me kapak 3 litra dhe një tenxhere 8 litra me kapak. . Ju mund ta përdorni këtë grup enë gatimi në një pllakë me induksion, si dhe në një pllakë të zakonshme elektrike ose me gaz, që do të thotë se edhe kur në mënyrë të pashmangshme duhet të ndërroni pllakën tuaj një ditë, nuk do t’ju duhet të ndërroni as enët e gatimit.

Foto nga Greenpan

2. Set gatimi me shtresë jo ngjitëse Greenpan Venice Pro prej 10 pjesësh

Koleksioni i gjerë i enëve të gatimit prej qeramike që nuk ngjiten nga Greenpan përfshin këtë bestseller më të shitur. Secila tigan është bërë nga shtresa të shumta çeliku inox dhe e përfunduar me një shtresë qeramike që nuk ngjit. Ndryshe nga shumica e enëve të gatimit që nuk ngjiten, ky grup mund të përdoret në furrë (dhe po, dhe në pllakë me induksion)!

Foto nga Le Creuset

3. Set enë gatimi prej gize Le Creuset Signature me 8 pjesë

Pavarësisht nëse keni mbledhur copa Le Creuset për breza ose thjesht keni krijuar koleksionin tuaj, kjo enë gatimi me ngjyrë ylberi është e gjithanshme, tepër e qëndrueshme dhe kaq e bukur. Kur bëj burgin viçi në furrën time holandeze, kam ndjenjën se më duhet të gatuaj në fshatin toskan ose francez (ose tingëllon shkëlqyeshëm, nuk jam marramendës). Dhe ndodh që është i pajtueshëm me pllakat me induksion.

Foto nga Williams-Sonoma

4. Komplet gatimi me 15 pjesë që nuk ngjisin Williams Sonoma Thermo-Clad Induction

Nëse jeni duke kërkuar për një grup veglash gatimi që janë krijuar posaçërisht për gatim me induksion, ky është ai. Ky koleksion i madh i tenxhereve dhe tiganëve që nuk ngjiten është një vjedhje për sa pjesë përfshin. Secila pjesë është bërë me një shtresë alumini rezistente ndaj gërvishtjeve, të anodizuara dhe jo ngjitëse pa PFOA brenda, kështu që nuk duhet të shqetësoheni për përzierjen e ndonjë kimikate të keqe në gungën tuaj të mëngjesit. Shmangni përdorimin e enëve metalike me enë gatimi që nuk ngjiten për të shmangur gërvishtjet aksidentale të sipërfaqes së tiganit.

Foto nga Greenpan

5. Set për skuqje që nuk ngjit Greenpan Reserve

Ky është kompleti më i bukur i tiganëve. Blini për pamjen e patëllxhanit dhe kërcellit në ngjyrë të artë, qëndroni për shkak të funksionalitetit të tij. Marka vëren se këto tigane funksionojnë në çdo pianurë falë “bazave të tyre të induksionit magneto”, kështu që nuk do t’ju duhet të shqetësoheni kurrë për performancën.

Foto nga Food52

6. Pesë dhe dy tenxhere kryesore

Tenxherja jonë e kompanisë është e përshtatshme për induksion dhe e përshtatshme për gatimin në shtëpi: është projektuar qëllimisht me anët e zgjatura në mënyrë që të mund të spërkatni lehtësisht, të themi, gjalpin e shkrirë në një rrotull karavidhe. Dhe ka shënues kapaciteti në pjesën e brendshme të tenxhere, kështu që ju mund të bëni shpejt matje të përafërta.


A keni provuar ndonjëherë të gatuani në tenxhere me induksion? A të pëlqen? Na tregoni mendimet tuaja në komentet më poshtë!