6 zëvendësues të recetave që do ta bëjnë më të shëndetshme pjekjen e festave

6 zëvendësues të recetave që do ta bëjnë më të shëndetshme pjekjen e festave

Pushimet janë gjithmonë plot ushqime të shijshme dhe, oh, kaq joshëse. Truku për të mbajtur një mënyrë jetese të shëndetshme është që në fakt t’i lejoni vetes t’i nënshtroheni tundimeve herë pas here! Kur e kufizon veten shumë, ka më shumë gjasa të dehesh.

Një nga arsyet kryesore pse biskotat, byrekët dhe ëmbëlsirat e tjera të festave janë të pashëndetshme është se ato janë plot me sheqer dhe kalori boshe dhe shumë pak lëndë ushqyese. Truku në bërjen e zëvendësimeve është të identifikoni mënyra për të reduktuar sheqerin dhe për të shtuar fibra dietike dhe proteina përsëri. Gjithashtu, çdo zëvendësim mund të kërkojë disa eksperimente për të siguruar qëndrueshmërinë dhe shijen e duhur. Ajo që mund të funksionojë mirë dhe të shijojë mirë për disa mund të jetë e ndryshme për të tjerët.

Këtu janë 6 zëvendësues që mund të bëni në recetat tuaja të festave dhe të keni një shije të shkëlqyer!

  1. Zëvendësoni pak miell të bardhë me miell integral, miell bajamesh ose tërshërë të bluar. Kjo shton disa fibra në biskotat tuaja pa kompromentuar shijen tuaj.
  2. Ulni sheqerin. Biskota tradicionale e Krishtlindjeve me sheqer është një shembull klasik i mbushjes me sheqer, sigurisht. Nëse zvogëloni sadopak sasinë e sheqerit, biskotat do të vazhdojnë të kenë shije të shkëlqyer pa një kërcim të madh në sheqer.
  3. Zëvendësoni përbërësit e përpunuar si sheqeri i rafinuar me më shumë zëvendësues natyralë si shurupi i vërtetë i panjeve ose mjalti.
  4. Zëvendësoni plotësisht glazurën e biskotave dhe spërkateni me pak çokollatë të zezë të shkrirë, arra të thekura me mjaltë apo edhe lëvozhgë portokalli.
  5. Zëvendësoni copat e çokollatës me kokrra kakao që janë të papërpunuara, çokollatë të pastër që nuk përmbajnë sheqer. Fibrat e kakaos janë gjithashtu plot me antioksidantë që mund të ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit dhe rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe diabetit. Nëse nuk mund të kaloni te kokrrat e kakaos ose keni fëmijë ose nipër që ende dëshirojnë çokollatë të ëmbël, filloni me mini cokollatë ose çokollatë të zezë (që është të paktën 60% kakao). Kjo mund t’ju ndihmojë të kaloni ngadalë nga çokollata me qumësht.
  6. Shtoni 2-4 lugë gjelle fara liri të bluar ose miell fara liri në produktet tuaja të pjekura. Farat e lirit janë rritur në popullaritet me kalimin e viteve, por në fakt datojnë që nga koha e Karlit të Madh, qysh në vitin 3000 para Krishtit. Është i pasur me acide yndyrore omega-3, lignan dhe fibra, të cilat mund të ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të disa llojeve të kancerit dhe sëmundjet e zemrës dhe mushkërive.

Po kërkoni receta më të shëndetshme këtë sezon festash? Shfletoni këto receta ose zgjidhni këto opsione për ushqime dhe ëmbëlsira me shumë proteina. Torta me fudge, patate të skuqura pikante dhe gjevrek janë vetëm disa nga të preferuarat.

Dhe mos harroni të regjistroheni për zbritje ekskluzive, receta dhe burime të tjera të dobishme – të dërguara direkt në kutinë tuaj hyrëse.

← Postimi i mëparshëm

Postimi tjetër →

  • Ushqimi ynë