Akullore e skuqur (pa skuqur)

Akullore e skuqur pa skuqur vetëm me 5 përbërës! Flokë misri, gjalpë, kanellë, sheqer dhe akullore janë gjithçka që ju nevojitet për të bërë këtë ëmbëlsirë klasike meksikane pa të gjithë vajin! Kjo ëmbëlsirë e lehtë ka shije si topa akulloreje të skuqura duke përdorur drithëra krokante.

RECETA E Akullores së Skuqur

Urime Cinco de Mayo! Duke u rritur në Arizona, hëngra shumë ushqim meksikan dhe ende mund ta ha çdo ditë nëse do të kisha mundësi (dhe metabolizmit). Mbaj mend që si fëmijë jam mahnitur nga i gjithë koncepti i akullores së skuqur. Easy ishte një nga ëmbëlsirat e mia të preferuara në një restorant lokal meksikan.

Kishte gjithmonë një vështrim qetësues për prindërit e mi pas darkës në restorantet tona të preferuara meksikane. Ju lutem? a mund ta marrim

Kjo akullore e skuqur pa skuqje është një ëmbëlsirë e shijshme e shpejtë dhe e lehtë, e frymëzuar nga Meksika, që ka të gjithë brengën e akullores së vërtetë të skuqur, por pa të gjitha kaloritë dhe rrëmujën e gjalpit të skuqur thellë.

akullore në një tigan

SI TË BËNI Akullore të Skuqur

Së pari, ju dëshironi të vendosni topat e akullores në një kallëp për kifle dhe ta ngrini atë në mënyrë që të jetë e lehtë për t’u shtrirë. Rreshtimi me mbështjellës plastik i një tepsi për tartlet/kifle e bën më të lehtë ngrirjen dhe madje edhe më të lehtë heqjen.

cornflakes dhe gjalpë

Më pas grijini kokrrat tuaja me një përpunues ushqimi ose në një qese Ziploc me një okllai derisa të merrni thërrime të imta. Shkrijmë pak gjalpë në një tigan dhe shtojmë kornflakët e grimcuar.

cornflakes dhe kanellë

Shtoni pak kanellë në drithëra.

kornflakes në një tigan

Gatuani përzierjen për thërrime për disa minuta në mënyrë që të theksohen thekat e misrit crispy dhe të lulëzojnë kanellën, e cila thekson shijen. Hiqeni nga zjarri dhe shtoni sheqerin. Lëreni përzierjen të ftohet plotësisht.
kornflakes dhe akullore në një pjatë

Pasi gënjeshtrat e akullores të jenë forcuar, rrotulloni topat e akullores në përzierjen e kornflakes.

kornfleks në një pjatë

U krye!

Akullore e skuqur në një pjatë

Vendosni pjatat tuaja të preferuara si shurup çokollatë, krem ​​pana dhe qershi maraschino! Nëse dëshironi, mund të përdorni salcë karamel.

Akullore e skuqur në një pjatë

Kjo akullore e shijshme është ajo nga e cila krijohen ëndrrat!

RECETA TJERA MEKSIKE:

Akullore e skuqur në një pjatë

Shtypje

e kuptova: 6 topa akulloreje

Akullore e skuqur pa skuqje me vetëm 5 përbërës! Cornflakes, gjalpë, kanellë, sheqer dhe akullore. është kaq e lehtë!

 • akullore me vanilje
 • 5
  gota
  Drithërat Cornflakes
 • 1/2
  filxhan
  gjalpë
 • 2
  lugë çaji
  kanellë
 • 2
  lugë gjelle
  sheqer
 • (opsionale)
  salcë çokollate, krem ​​pana dhe qershi për sipër

 1. Hidheni akulloren në lugë 2 1/2 inç dhe ngrini derisa të jetë e fortë. Një mënyrë e thjeshtë për ta bërë këtë është të vishni një tabaka keku me mbështjellës plastik dhe t’i vendosni lugët në formë.

 2. Thërrmoni kokrrat me një përpunues ushqimi ose në një qese Ziploc.

 3. Shkrini gjalpin në një tigan mesatar. Shtoni copat e misrit dhe kanellën dhe gatuajeni për disa minuta. Kjo lulëzon kanellën dhe largon aromën.

 4. E heqim nga zjarri dhe e përziejmë me sheqerin. Lëreni përzierjen të ftohet plotësisht.

 5. Kur akullorja të jetë e fortë, rrokulliset në përzierjen e kornflakes. Përmbi shtroni salcën e çokollatës, kremin e rrahur dhe qershitë.

akullore e skuqur