Biskota rikota limoni me glazurë limoni

Kjo faqe interneti mund të përmbajë lidhje shoqëruese dhe reklama në mënyrë që ne t’ju ofrojmë receta. Lexoni politikën time të privatësisë.

Këto biskota rikota me limon janë një ëndërr e realizuar për një adhurues të limonit! Ato janë të buta, të lagështa dhe të spërkatura me lustër çuditërisht të freskët limoni. Ju do të dëshironi t’u shërbeni atyre në çdo rast!

Kjo shije e mrekullueshme dhe e ndritshme, e sjellë nga limoni, nuk vjetërohet kurrë! Limoni është përbërësi më i gjithanshëm dhe më pëlqen ta përdor në të gjitha pjatat! Provoni këtë sallatë limoni, këtë pastë limoni dhe këto patate të mrekullueshme me limon.

Grumbull me biskota rikota limoni me lustër limoni në një dërrasë prerëse prej druri.

Këto biskota kanë një përbërës sekret (epo, jo aq sekret sa është në titull) që i bën ato perfekte teksturë. Ky përbërës është rikota. Kam përdorur rikotën në petullat me limon më parë dhe rezultati përfundimtar është fantastik çdo herë! Mendoni të butë, kremoze dhe të lagësht në të njëjtën kohë. Pasi të shtoni rikotën dhe të shtoni pak aromë limoni, këto biskota kanë sasinë e duhur të aromës delikate të limonit për t’ju bërë të dëshironi të ktheheni për më shumë!

Këto biskota jo vetëm kanë shije të mahnitshme, por janë gjithashtu shumë të lehta për t’u bërë. Në fakt, ju me siguri tashmë keni shumicën e gjërave në dorë. Janë si një kek me limon të punuar me dorë në madhësinë e një kafshimi të përzier me një biskotë. Me lotojne gojen vetem duke menduar per to! Megjithatë, kini kujdes… glazura e limonit është aq e mirë sa mund të dëshironi të lëpini këtë tas. Pra, kurseni pak hapësirë ​​për biskotat aktuale pasi të jenë pjekur!

Përbërësit e nevojshëm për të bërë biskota rikota me limon

Mirë, kështu që ju e dini se ata kanë limon dhe rikota në to, por çfarë tjetër ka?? Të gjithë përbërësit tuaj standard të gatimit janë në këto biskota, kështu që vazhdoni dhe rrihni pak. Dhe ruani disa për më vonë (ngrijeni aq mirë)! Shihni dimensionet e sakta të kartës së recetës në fund të postimit.

Biskota

 • Miell: Unë përdora miell universal në këtë recetë.
 • Soda e bukës dhe pluhuri për pjekje: Kjo do të ndihmojë që biskotat të rriten dhe të kenë një strukturë të butë.
 • Kripë: Kripa përmirëson të gjitha shijet në recetë.
 • Gjalpë: Përdorni vaj pa kripë që është zbutur në temperaturën e dhomës.
 • Sheqer pluhur: Biskotat e mira kanë gjithmonë sheqer! yum!
 • vezë: Vendosini vezët në temperaturën e dhomës përpara se t’i përzieni dhe t’i kombinoni më mirë me përbërësit e tjerë.
 • Djathë Ricotta: Më pëlqen të sigurohem që djathi rikota të jetë me yndyrë të plotë dhe jo më pak yndyrë.
 • Lëngu i limonit dhe lëvozhga e limonit: Kjo do t’i shtojë brumit të vërtetë të biskotave atë aromë të mprehtë, limoni!

Lustër

 • Sheqer pluhur: Unë e përdor gjithmonë këtë për të bërë një glazurë sepse është e ëmbël dhe tretet në një strukturë të lëmuar.
 • Lëngu i limonit dhe lëvozhga e limonit: Ato sjellin sasinë perfekte të aromës së limonit në glazurë!

Le të bëjmë biskota me rikota limoni!

Këto biskota janë shumë të lehta për t’u bërë! Vetëm sigurohuni që të lini kohë të mjaftueshme për t’u përshtatur në ftohjen e nevojshme të brumit. Pjesa tjetër është e shpejtë dhe e lehtë!

 • Përzieni përbërësit e thatë: Në një enë mesatare, përzieni dhe rrihni së bashku miellin, sodën e bukës, pluhurin për pjekje dhe kripën.
 • Goditjet: Në një tas të madh, rrihni së bashku gjalpin dhe sheqerin derisa të bëhen me gëzof, rreth 5 minuta. Shtoni vezët një nga një, duke i përzier çdo herë derisa të bashkohen. Shtoni rikotën, lëngun e limonit dhe lëkurën e limonit. Rrihni derisa të bashkohen.
 • Kombinoni dhe ftohuni: Shtoni përbërësit e thatë tek ata të lagësht dhe përzieni duke i përzier. Mbulojeni brumin dhe vendoseni në frigorifer për të paktën 4 orë.
 • biskota me lugë: Ngroheni furrën në 375°. Rreshtoni dy tepsi me pergamenë. Hidhni rreth 1 ½ lugë gjelle (mund të përdorni një lugë biskotash) nga brumi i ftohur në fletët e pjekjes, duke lënë rreth 2 inç midis biskotave.
 • Është duke u pjekur: Piqni për 15 minuta, derisa biskotat të jenë gatuar, por jo të skuqen. Lërini biskotat në fletët e pjekjes për 15 minuta të tjera përpara se t’i transferoni në një raft ftohjeje.

Lustër

 • Kombinoje: Në një tas të vogël, përzieni sheqerin pluhur, lëngun e limonit dhe lëkurën e limonit derisa të jenë të lëmuara.
 • Duke tërhequr: Aplikoni me kujdes rreth ½ lugë çaji krem ​​në çdo biskotë. Lëreni glazurën të qëndrojë përpara se ta shërbeni.
4 foto që tregojnë se si të përzieni brumin e limonit, lyeni atë në letër pergamene dhe më pas spërkatni me biskota të gatuara me krem.

Mbushje, përzierje dhe variacione

Limoni shkon me gjithçka, kështu që shtimi i gjërave në këto biskota me rikota me limon dhe ndryshimi i gjërave për t’iu përshtatur nevojave tuaja është shumë i lehtë! Këtu janë disa ide që mund të provoni:

 • bajame: Limonët dhe bajamet plotësojnë njëri-tjetrin aq mirë! Provoni të shtoni disa bajame të prera në pjesën e sipërme të glazurës para se të forcohet dhe ato do të ngjiten! Shtoni pak ekstrakt bajame në brumë për ta rritur me të vërtetë.
 • boronica: Këto dy (limoni dhe boronica) janë një rastësi e bërë në parajsë! Shtoni pak në brumë ose shtoni ato si pjatë anësore pak para ngrënies.
 • Lëng: Nëse nuk keni më limon, por dëshironi biskota pikante, provoni të përdorni portokall ose lime në vend të tyre! Bëhet një biskotë krejtësisht ndryshe, por është edhe shumë e shijshme!

Pamje e sipërme e biskotave rikota me limon të glazuruar në një tepsi.

Këshilla të mbetura

Biskotat rikota me limon ruhen mirë në frigorifer dhe frigorifer. Pra, dyfishoni grumbullin dhe mund t’i keni në dorë sa herë që ju nevojiten!

 • Ne frigorifer: Pasi biskotat tuaja të jenë ftohur, ruajini në një enë hermetike në frigorifer. Ato do të zgjasin rreth një javë!
 • Në frigorifer: Vendosni biskotat tuaja të gatuara në një enë ose qese hermetike me zinxhir dhe shënoni datën. Biskotat tuaja do të zgjasin deri në 3 muaj në frigorifer.

Biskota rikota me limon në një dërrasë prerëse me feta limoni të shpërndara përreth.


 • Në një tas mesatar, përzieni miellin, sodën e bukës, pluhurin për pjekje dhe kripën.

 • Në një tas të madh, rrihni së bashku gjalpin dhe sheqerin derisa të bëhen me gëzof, rreth 5 minuta. Shtoni vezët një nga një, duke i përzier çdo herë derisa të bashkohen. Shtoni rikotën, lëngun e limonit dhe lëkurën e limonit. Rrihni derisa të bashkohen.

 • Shtoni përbërësit e thatë tek ata të lagësht dhe përzieni duke i përzier. Mbulojeni brumin dhe vendoseni në frigorifer për të paktën 4 orë.

 • Ngroheni furrën në 375°. Rreshtoni dy tepsi me pergamenë. Hidhni rreth 1 ½ lugë gjelle nga brumi i ftohur në fletët e pjekjes, duke lënë rreth 2 inç midis biskotave.

 • Piqni për 15 minuta, derisa biskotat të jenë gatuar, por jo të skuqen. Lërini biskotat në fletët e pjekjes për 15 minuta të tjera përpara se t’i transferoni në një raft ftohjeje.

Lustër

 • Në një tas të vogël, përzieni sheqerin pluhur, lëngun e limonit dhe lëkuren e limonit derisa të jenë të lëmuara.

 • Aplikoni me kujdes rreth ½ lugë çaji krem ​​në çdo biskotë. Lëreni glazurën të qëndrojë përpara se ta shërbeni.Shërben: 40

Shërbyer1biskotëKalorive122kcal (6%)Karbohidratet20g (7%)Proteina2g (4%)I trashë4g (6%)Yndyrna të ngopura2g (10%)Yndyrna të pangopura1gYndyrna të pangopura1gTrans yndyrë1gkolesterolit20mg (7%)natriumi85mg (4%)kaliumi37mg (1%)Fibra1g (4%)sheqer13g (14%)Vitamina A130IU (3%)Vitaminë C1mg (1%)kalciumit30mg (3%)Hekuri1mg (6%)

I gjithë informacioni ushqyes bazohet në vlerësimet e palëve të treta dhe është vetëm i përafërt. Çdo recetë dhe vlera ushqyese do të ndryshojnë në varësi të markave që përdorni, metodave të matjes dhe madhësisë së porcionit të familjes.

Sigurisht Ëmbëlsirë

Kuzhina amerikane

Fjalë kyçe biskota me limon, biskota rikota me limon