Blog i ushqimit në Toronto Burgers vishnje gjeldeti të tymosur

Edhe pse Stephen bën barbekju gjatë gjithë vitit, ai fillon të pijë duhan vetëm pas motit të ngrohtë. Vitin e kaluar bëmë këmbët e gjelit të tymosur rregullisht. Këtë vit filluam të mendojmë se çfarë tjetër mund të pimë duhan? Stephen doli me këtë recetë për burgerët me qershi të tymosur gjeldeti, e cila ishte fenomenale dhe ne i kishim të gjithë përbërësit në dorë në frigoriferin tonë. Copat e qershive të ngrira i shtojnë ëmbëlsi byrekut me gjeldeti, si dhe cilësi dhe shije të lehtë. Ne përdorëm dru hikori për të pirë hamburgerë dhe gjeldeti i bluar kishte shije të mrekullueshme me tymin.

Gjeli i bluar është bërë një ushqim kryesor dhe ne kemi gjithmonë një paketë të freskët ose të ngrirë në kuzhinën tonë. Shija natyrale e butë e gjelit të detit është e farkëtuar aq mirë dhe e bën atë një përbërës tepër të gjithanshëm. Më pëlqen gjithashtu sa i dobët është gjeldeti, gjë që e bën atë një zgjedhje të lehtë dhe të shëndetshme për gatimet. Alivia-s i pëlqeu këto burgerë me gjeldeti dhe byrekët shtesë janë një opsion i shkëlqyeshëm për një drekë të shpejtë për të gjatë javës për t’u ngrohur.

Për më shumë frymëzim dhe receta të gjelit të detit, vizitoni www.ThinkTurkey.ca

Mohim përgjegjësie: Ky është një botim i sponsorizuar në bashkëpunim me Fermerët e Turqisë të Kanadasë. Të gjitha idetë dhe opinionet e shprehura janë tërësisht të miat.

Burgera me qershi të tymosur gjeldeti

Përbërësit

 • 1 kile gjeldeti i bluar
 • 2 lugë sheqer kaf
 • 1/4 lugë piper i kuq
 • 1/2 lugë gjelle lëvore qepe
 • 1/2 lugë kripë
 • 1/4 lugë çaji piper i zi i bluar
 • 1 thelpi hudhër, e grirë në rende
 • 10 qershi të prera në feta
 • 1 lugë majonezë (opsionale)
 • 1/2 lugë gjelle ketchup (opsionale)
 • 1/2 lugë gjelle shije të ëmbël (opsionale)
 • 4 burgera simite
 • 4 gjethe marule rome
 • 1 domate, e prerë

udhëzime

 1. Në një tas të madh përzierjeje, bashkoni gjelin e grirë, erëzat, hudhrën dhe qershitë, më pas përzieni derisa të bashkohen plotësisht.
 2. Pritini 4 katrorë letër furre dhe vendosni 1/4 e përzierjes së burgerit në secilën fletë. Formoni byrekët e burgerëve.
 3. I vendosim petat (në letër pergamene) në një tepsi dhe i vendosim në frigorifer për 15 minuta që të qëndrojnë.
 4. Ndërsa petat janë duke u ftohur, ndizni duhanpirësin / Barbecue dhe vendosni temperaturën në 275 ° F. Thithni një grusht tallash dhe vendoseni ose në një kuti tymi ose direkt në qymyr.
 5. Kur duhanpirësi të arrijë temperaturën e dëshiruar dhe petat të jenë ftohur mjaftueshëm, vendosini petat në armë gjahu dhe tymosni derisa burgerët të arrijnë një temperaturë të brendshme prej 165 ° F (~ 30 minuta). Vazhdoni të shtoni tallash çdo 10-15 minuta ose nëse tymi ndalet.
 6. Sipas dëshirës, ​​kombinoni majonezën, ketchup-in dhe aromën e ëmbël për të bërë një salcë burger
 7. Mblidhni një hamburger mbi simite me petë gjeli të tymosur, gjethe marule, feta domate dhe salcë burgeri (opsionale).

0.1

Burgera me qershi të tymosur gjeldetiBurgera me qershi të tymosur gjeldetiBurgera me qershi të tymosur gjeldetiBurgera me qershi të tymosur gjeldetiBurgera me vishnje gjeldeti të tymosur