Brownies hapësinore vegane shtëpiake – fusha të kripura

Këto brownies hapësinore vegane të bëra vetë me gëzof do t’ju kthejnë në fëmijërinë tuaj, por janë plotësisht pa gluten dhe vegan. E zbukuruar me spërkatje ylberi për ëmbëlsirë jashtë kësaj bote.

Ëmbëlsirat nostalgjike mund të jenë shumë gjëra për njerëz të ndryshëm.

Por, për ata që janë rritur me brownies hapësirë ​​në kutinë e drekës së tyre, kjo recetë për kopjimin e brownies hapësirë ​​do t’ju rikthejë!

brownie në një tigan metalik.

Çfarë janë kafet hapësinore?

Marka Little Debbie prezantoi këtë brownie të përtypur me lustër të shkrirë në vitin 1999. Frymëzuar nga tendenca e bowlingut në hapësirë ​​të kohës, shija galaktike u zbukurua me copëza çokollate të mbuluara me ylber.

Hapini brownies me ganache çokollate dhe spërkatje

Përbërësit kozmikë për brownie

Ndërsa trajtimi origjinal i Little Debbie përmban gluten dhe produkte qumështi, kjo recetë brownie-brownie është bërë pa asnjërën!

Pra, merrni parasysh se çfarë do t’ju duhet:

 • I gjithë vaji natyral i bajames
 • Pluhur kakao pa sheqer
 • Farë liri të bluar
 • Shurup panje
 • Sheqeri i kokosit
 • Ekstrakti i vaniljes
 • Patate të skuqura çokollatë pa produkte qumështi
 • Qumësht bajame
brownies të copëtuara me spërkatje

Si të bëni brownies vegan pa gluten

 1. Ngrohni paraprakisht furrë në 350 gradë Fahrenheit. Shtroni një tepsi katrore 8×8 me letër furre. Përgatitni vezët e lirit.
 2. Kombinoje vaj bajame, shurup panje, vezë liri dhe ekstrakt vanilje në një tas mesatar me një mikser elektrik.
 3. Shtoni sheqerin e kokosit, pluhurin e kakaos, sodën e bukës dhe kripën dhe i përziejmë derisa të përzihen.
 4. Transferimi brumin në tepsi të përgatitur dhe përhapeni në mënyrë të barabartë.
 5. Piqem për 30 deri në 35 minuta derisa kruese dhëmbësh të dalë pothuajse e pastër.
 6. Hiq nga furra vendoseni tavën në një raft teli që të ftohet plotësisht.
 7. Shkrihet cokollatë dhe qumësht bajamesh në një tas mesatar në mikrovalë.
 8. Përziejini përzierjen e shkrirë të çokollatës derisa të përftohet një ganache e butë kremoze.
 9. Derdhni ganache mbi brownies të ftohur. Spërkateni sipër.
 10. I ftohtë për të paktën një orë derisa ganashi të jetë i fortë.
 11. Prerje në lokale.
brownies hapësinore me spërkatje ylberi në një rrjetë.

Këshilla për këtë recetë

Ka disa gjëra që duhen mbajtur parasysh që do t’ju ndihmojnë t’i bëni këto kafe pa gluten.

 1. Për t’u siguruar që vajrat në vajin e bajames tërësisht natyral janë përzier mirë, përdorni mikserin elektrik për t’u integruar përpara se të shtoni përbërës të tjerë. Nuk ka nevojë të bëni hapin shtesë të çrregullt të përzierjes në kavanoz!
 2. Shumë spërkatës nuk janë pa gluten dhe vegan. Kjo përzierje e spërkatjeve të ditëlindjes është në të njëjtën kohë dhe ka mini yje të lezetshëm! Nëse nuk jeni vegan dhe keni nevojë vetëm për një opsion pa gluten, këto copa ylber çokollate duken si brownies klasike!
 3. Për feta brownie të pastra, pritini me një hap. Pas çdo prerjeje thikën me një leckë të lagur.
Brownie me çokollatë në një pjatë të bardhë.

Më shumë receta për kopjim pa gluten

Tortë me akull me limon

Biskota të holla vegane me nenexhik pa gluten

Rrotulla vegane me kunguj

Tortë me mollë

brownies hapësirë ​​me ganache fudge dhe spërkatur në një pjatë të bardhë.

Brownie hapësinore vegane e bërë në shtëpi

Këto brownies hapësinore vegane të bëra vetë me gëzof do t’ju kthejnë në fëmijërinë tuaj, por janë plotësisht pa gluten dhe vegan. E zbukuruar me spërkatje ylberi për ëmbëlsirë jashtë kësaj bote.

Shtypje
gjilpere
Vlerësimi

kursi: Ëmbëlsirë

kuzhinë: amerikane

Koha e përgatitjes: 15 minuta

Koha e GATIMIT: 35 minuta

Koha e ftohjes: 1 koha

Koha totale: 1 koha 50 minuta

porcionet: 13

kalori: 390kcal

Përbërësit

Ganache me çokollatë pa produkte qumështi

udhëzime

 • Kombinoni farat e lirit të bluar dhe 6 lugë ujë në një tas ose gotë të vogël. Lëreni mënjanë për 3-4 minuta që të trashet.

 • Ngroheni furrën në 350 gradë Fahrenheit. Lyejeni një tepsi katrore 8×8 me sprej gatimi, më pas shtrojini me dy copë letër furre në mënyrë që të ketë “doreza pjekjeje” nga të katër anët.

 • Shtoni vajin e bajames në një tas mesatar. Rrihni me një mikser elektrik që vaji natyral të përzihet mirë. Më pas shtoni shurupin e panjës, ekstraktin e vaniljes, vezët e farave të lirit dhe një lugë gjelle ujë. Rrihni përsëri për t’u bashkuar. Shtoni sheqerin e kokosit, pluhurin e kakaos, sodën e bukës dhe kripën dhe përzieni derisa të përzihen.

 • Transferoni brumin në tepsi të përgatitur dhe përhapeni në mënyrë të barabartë. Brumi do të jetë i trashë dhe ngjitës. Spërkatni pak miell bajame në duart tuaja ose duart e lagura lehtë për të ndihmuar ngjitjen. Përhapeni brumin në një shtresë të barabartë me një shpatull gome ose një copë shtesë letre pergamene. Piqni për 30 deri në 35 minuta, derisa kruese dhëmbësh të dalë kryesisht e pastër.
 • E heqim nga furra, e vendosim tavën në një raft teli që të ftohet plotësisht.

 • Pasi brownies të jenë ftohur, përgatisni ganashën. Vendosni copëzat e çokollatës dhe qumështin e bajames në një tas me mikrovalë. Piqni në mikrovalë për 30 intervale, duke e trazuar pas secilës, derisa pjesa më e madhe e patateve të jenë shkrirë. Përziejini derisa patatet e skuqura të mbetura të shkrihen dhe ganashi të jetë i qetë.

 • Hidhni ganashin mbi brownies të ftohur dhe përhapeni në mënyrë të barabartë me një shpatull. Spërkateni me ylber ose karamele sipër.Vendoseni në frigorifer dhe lëreni të qëndrojë për të paktën një orë. Kur të jetë gati, transferojeni brownie në një dërrasë prerëse duke përdorur doreza pergamenë. Pritini në feta (shikoni këshillat më poshtë).
 • Ruani brownies hapësirë ​​në një enë hermetike për 3-4 ditë.

Shënime

Ku të gjeni karamele dhe spërkatje ylberi: Shumë spërkatës nuk janë pa gluten dhe vegan. Kjo përzierje llak për ditëlindje e përdorur në foto është e lezetshme dhe ka mini yje të lezetshëm! Nëse nuk jeni vegan dhe keni nevojë vetëm për një opsion pa gluten, këto copa ylber çokollate duken si brownies klasike!
Prerja e brownies hapësinore: Për feta brownie të pastra, pritini me një thikë të madhe me një lëvizje. Pas çdo prerjeje thikën me një leckë të lagur.
Përshtatur nga brownies time tahini vegan.

Të ushqyerit

kalori: 390kcal | karbohidratet: 36g | proteina: 9g | I trashë: 27g | Yndyrna të ngopura: 6g | Yndyrna të pangopura: 5g | Yndyrna të pangopura: 12g | natriumi: 121mg | kalium: 313mg | fibra: 6g | sheqer: 24g | vitaminë A: 1IU | Vitaminë C: 1mg | kalcium: 172mg | Hekuri: 3mg