Brusketa e zakonshme


Vera mund të jetë vetëm më e mira koha e vitit për të bërë brusketa, por nuk ka arsye të mos bëni brusketa të shkëlqyera gjatë gjithë vitit. Zbatohen rregullat për verën – nëse është fundi i verës dhe domatet janë të gjalla dhe të pjekura, plot shije, gjithçka do të jetë mirë. Domatet e mira janë gjëja që ka më shumë rëndësi kur bëhet fjalë për të bërë këtë antipastë klasike italiane me fytyrë të hapur. Është brusketa Përgatitja kaq e thjeshtë do të thotë t’i kushtosh vëmendje detajeve të vogla. Në pranverë, kjo mund të nënkuptojë përdorimin e angjinareve të shkëlqyera ose qepëve dhe kungujve të karamelizuara në dimër. Sot do t’ju tregoj se si i bëj brusketat e mia të preferuara dhe do të përfshij disa variacione të thjeshta sezonale.

Rëndësia e përdorimit të përbërësve të mirë

Rregulli i parë për të bërë brusketa të shkëlqyera është të përdorni përbërësit më të mirë që mund të merrni. Ju përdorni një listë kaq të shkurtër përbërësish, është e rëndësishme që të gjithë të jenë super aromatik. Përdorni vaj ulliri ekstra të virgjër me aromë të artë, uthull me shije të mirë dhe domate të pjekura sezonale. Më pas do të flasim për zgjedhjen e bukës, por përdorimi i bukës së mirë dhe domateve dhe vajit të ullirit është çdo gjë këtu dikton nëse rezultatet tuaja do të jenë “shumë të mira” ose “omg, shumë mirë”.

Çfarë lloj buke duhet të përdorni për brusketat?

Me pak fjalë, ju dëshironi bukë të bollshme që mund të përballojë pjekjen në skarë. Marcela Hazan thotë: “Emri Brusketa vjen nga bruscareqë do të thotë “pjekje në thëngjij” mënyra origjinale dhe ende më e mirë për të thekur bukën. “Ajo kërkon bukë integrale italiane (pane integrale), e prerë në një trashësi 1 1/2 inç. Bukë fshati kam në dorë tani. Nëse piqni brumë të thartë të bërë në shtëpi, sigurohuni që ta përdorni. Brusket është një mënyrë e shkëlqyeshme për të kaluar një ditë të pjekur buke. Shumë burime do t’ju thonë se fetat 1/2 inç janë qëllimi dhe Marcela peshon, duke ofruar të përdorë 1 Bukë 1/2 inç e trashë Unë konstatoj se fetat 1/2 inç deri në 3/4 inç të trasha janë vendi më i ëmbël ku mund të merrni një raport të mirë majës ndaj bukës në çdo kafshatë.

Megjithatë, më lejoni të kthehem pak mbrapa dhe të theksoj se shumica e brusketave që shoh në foto janë në fakt crostini – feta të vogla të thekura në dy kafshata, të prera nga buka e bardhë si baguette dhe të zbukuruara me përzierje domate. Nuk është ajo për çfarë po flas sot. Brusketat që më pëlqejnë përdorin copa të shumta buke, mundësisht me thërrime të trasha. Grijini, fërkoni mirë me hudhër (nga të dyja anët!) Dhe derdhni. Këto nuk janë çështje me dy kafshime, ato janë më tepër 5-6.

Kur bëhet fjalë për pjekjen e bukës? Në librin e gatimit A16: Ushqim + Verë, ata shënojnë “fjalën Brusketae cila rrjedh nga bruciare“Të digjesh” do të thotë se është e dëshirueshme pak qymyrosje e bukës.” Duke supozuar se të dy burimet kanë të drejtë për origjinën e emrit. Brusketa, duam të pijmë bukën në skarë dhe të marrim një puthje nga djegia që merrni nga pjekja. Nëse nuk keni akses në një skarë, zgjedhja e dytë do të ishte përdorimi i një broiler. Opsioni i tretë, përdorni një tigan për skarë me një gatim.
Bukë e pjekur në skarë për brusketa

Këshillë për pjekjen e bukës

Lyejeni çdo fetë me pak vaj ulliri ekstra të virgjër përpara se ta grini në skarë. Unë konstatoj se kjo ndihmon që buka të mos thahet gjatë gatimit. Sapo ta nxirrni bukën nga grili dhe të jetë ftohur mjaftueshëm, fërkojeni fuqishëm nga të dyja anët me thelpinj hudhre të qëruar. Sidomos nëse e doni hudhrën po aq sa unë.

Receta e sotme për brusketat

Kjo është e preferuara ime, thjesht, përdorni domatet tuaja më të mira version. Spërkatni domatet e kuqe me vaj ulliri, kripë, borzilok të grirë dhe një pikë uthull. Unë do të përfshij recetën për këtë më poshtë, por ju mund të përdorni të njëjtën qasje për opsionet e tjera që rendit këtu.
Brusketa e thjeshtë me domate të kuqe të pjekura dhe borzilok

Çfarë lloj domatesh të përdorni në brusketa?

Përgjigja e shkurtër këtu është: përdorni domatet më të mira që mund të gjeni kur bëni brusketa. E kam fjalën për sezonin e pikut, domatet e pjekura dhe aromatike. Preferohet lloji që gjeni në tregje në fund të verës. Nëse domatet tuaja janë të zbehta, të trishtuara dhe pa shije, unë do të rekomandoja të bëni diçka tjetër. Sa për varietetet e domates, plaçkitje për domatet rome apo trashëgimi. Dhe nëse jeni domatet janë super të lëngshme, është mirë të kulloni lëngun e tepërt të domates.

Le të flasim për përbërësin e uthullit

Unë e mendoj uthullën në brusketa si diçka si erëz. Ai shton aciditet në përgatitjen e përgjithshme të brusketave, përzihet me vaj ulliri dhe kontribuon në një ekuilibër të caktuar. Do ta them drejt. Nuk mund të përdorni uthull të tmerrshme këtu dhe të merrni rezultate të mira, dhe ka shumë. unë e bëra kaq shume brusketa të viteve të njëzeta, duke përdorur uthull të mprehtë, dhe më vjen keq që m’u desh pak kohë për të gjetur magjinë e të mirave. Dy uthullat e preferuara që aktualisht janë numër një përfshijnë uthullën Katz dhe ombrellën Brightland.

Nëse shijoni uthullën tuaj dhe dridheni ose nuhatni si myk, mendoni të investoni në një shishe të re. Në Itali hasni brusketa me uthull të ndryshme. Unë prirej të përdor uthullën time të preferuar të verës së bardhë (dhe shumë sallata për këtë), por nëse keni uthull vere të kuqe, uthull bimore ose uthull balsamike që ju pëlqen, përdorni këtë. Madje do të thosha se shtrydhja e lëngut të limonit është një zgjedhje më e mirë se uthulla e keqe. Nëse përdorni lëng limoni, shtoni pak lëvore derisa të bëhet. Mund të mos jetë tradicionale, por do të jetë e shijshme!
Brusketat e bëra me domate të stinës dhe borzilok

Disa variacione brusketash

  • Brusketa me domate të verdha me ducca dhe lëvozhgë limoni: Një variant i brusketave me domate të verdha me pika, i spërkatur me vaj ulliri të mirë, borzilok i grirë, spërkatet me uthull të bardhë me shije të mirë. Në foto më poshtë. Përfunduar me shumë lëvozhgë limoni dhe spërkatje të bollshme ducca. Ju mund të bëni dukën tuaj. Ose edhe unë e dua këtë version të Botanica. Nëse keni vaj ulliri me limon në dorë, përdorni atë për një version shumë të veçantë.
    Brusketa me domate të verdha
  • Brusketa me angjinare me brusketa: Bukë e pjekur në skarë me kore të artë për angjinaret për fëmijë, spërkateni me vaj ulliri ekstra të virgjër ose vaj ulliri limoni, piper të zi dhe spërkateni me qepë dhe/ose lule qepë të egër. Foto në qendër të fotos më poshtë.
    Bruschetta - tre mënyra të ndryshme
  • Më shumë ide: Më pëlqen versioni pikant i domates së kuqe të spërkatur me shumë hudhër pikante dhe vaj djegës.
  • Ose një variant me domate të verdhë, të spërkatur me hudhër dhe vaj shafran i Indisë dhe sipër me shumë piper të zi. Kjo pritje është tradicionale me zero përqindje, por të gjithë e duan.

Asortiment i brusketave të thjeshta

Brusketa për mot të ftohtë

Siç e përmenda edhe më lart, edhe pse këtë po e shkruaj në verë – sezonin e parë të domateve dhe grirjes në skarë – mund të eksperimentoni me brusketa gjatë gjithë vitit. Pjatat e pjekura të kungujve të dimrit ose patatet e ëmbla, të zbukuruara me salsa verde, janë të shkëlqyera. Ose hudhra të skuqura me perime dimërore ose lakër dhe pak djathë të grirë. Mendoni për të gjitha pjatat anësore që mund të bëni me kërpudha të pjekura, panxhar të pjekur dhe të ngjashme. Kombinoje njërën prej tyre me fasulet e fundit të preferuara që mund të keni përgatitur në fillim të javës. Do të theksoj gjithashtu se kjo është periudha e vitit kur të gjitha brusketat e gatimit i transferoj në brojler të pjekur në skarë.
Përgatitja e brusketave në kuzhinë

Çfarë lloj domatesh të përdorni në brusketa?

Përgjigja e shkurtër këtu është: përdorni domatet më të mira që mund të gjeni kur bëni brusketa. E kam fjalën për sezonin e pikut, domatet e pjekura dhe aromatike. Preferohet lloji që gjeni në tregje në fund të verës. Nëse domatet tuaja janë të zbehta, të trishtuara dhe pa shije, unë do t’ju rekomandoja të bëni diçka tjetër. Sa për varietetet e domates, plaçkitje për domatet rome apo trashëgimi. Dhe nëse jeni domatet janë super të lëngshme, është mirë të kulloni lëngun e tepërt të domates.

A mund të bëhen brusketat paraprakisht?

Zakonisht më pëlqen ta bëj këtë në kohë reale, por ju mund ta bëni paraprakisht përbërësin e mbushjes së domates. Mblidhni pak përpara se ta shërbeni, duke përdorur bukë të sapo pjekur në skarë ose të thekur. Kjo e mbron bukën që të mos laget.

Sa kohë ruhet brusketa e freskët?

Mbushjen e domates për brusketat mund ta bëni rreth një ditë përpara nëse dëshironi. Ose ruajini mbetjet në një enë të mbuluar. Komponenti i domates është gjithashtu fantastik në omëletë, ëmbëlsira dhe biskota pikante, sanduiçe dhe të gjitha llojet e sallatave.

A mund të ngrij brusketat?

Kjo është diçka që më kërkohet herë pas here. Unë do t’i them jo ngrirjes së brusketave. Fryma e brusketave klasike është një festë e domateve nga sezoni i pikut. Kjo është diçka për t’u shijuar tani. Nëse dëshironi diçka në këtë mënyrë në një brusketë të përgatitur, mendoni të gatuani paraprakisht diçka si pesto. Ose përdorni angjinare të ngrira të skuqura për zbukurim.

Mënyra më e mirë për të shërbyer?

Më pëlqen të jem i qetë këtu. Duke rregulluar shumë brusketa në një pjatë të madhe ose dërrasë djathi, njerëzit mund t’i shijojnë ato në një stil familjar. Një konsideratë për të cilën mendoj është se sa të mëdha i bëj ato. Ndonjëherë bëj pjata të mëdha me brusketa të vogla – vetëm disa ose dy – që njerëzit t’i shijojnë para se të hanë. Herë të tjera unë do t’i bëj ato më të mëdha nëse janë të destinuara të luajnë një rol më të madh në të ushqyerit.

Bruschetta Si të shqiptohet?

Nëse keni arritur deri këtu, ndoshta dëshironi të shqiptoni saktë brusketat. Ky është broo-skeh-tuh. Në italisht, “ch” prodhon tingullin “k”.

Më shumë receta të preferuara me domate

Nëse keni tepricë domatesh, unë kam disa ide recetash për ju! Kjo tortë domate është gjithmonë një hit. E njëjta gjë vlen edhe për këto spageti me salcë pa gatim. Bëjeni atë një të preferuar salsa. Dhe domatet janë perfekte këtë verë sallatë me lakër.

Shpresoj më shumë se çdo gjë që ky postim të më kujtojë se ushqimi më i thjeshtë mund të jetë ushqimi më i mirë. Fundi i një torte me brumë kosi të bërë në shtëpi, disa domate nga kopshti së bashku me një spërkatje me të gjitha llojet e barishteve dhe luleve bimore, hudhra dhe vaj ulliri? Përgatit një pjatë të vogël ose lyerje perfekte për një festë.

Anëtarësimi në 101 libra gatimi

Anëtarësimi premium pa reklama përfshin:
– Përmbajtje pa reklama
-Receta të përshtatshme
Erëza / Barishte / Lule / Lëvorja Koleksioni i recetave pdf
Ekspres i natës së javës Koleksioni i recetave pdf
– Bonuse surprizë gjatë gjithë vitit