Citrus Margarita – Fusha të kripura

Kjo recetë për margaritën e freskët të agrumeve përdor lëngje portokalli, gëlqereje dhe grejpfrut dhe ëmbëlsohet me shurup agave. Një koktej më i shëndetshëm me agrume!

Ka të gjitha llojet e margaritave.

Nga klasikja në kreative, kokteji i thjeshtë Margarita është i preferuari. Duke kombinuar lëngun e portokallit, grejpfrutit dhe limonit, kjo recetë e trefishtë e margaritës me agrume është ajo që duhet të shtoni në gamën tuaj.

koktej margaritari në një gotë me një buzë të kripur

Përbërësit për Margaritën

Likerët me aromë portokalli ose trefishtë sec tradicionalisht shtojnë agrume në margarita. Në vend të kësaj, kjo recetë përdor lëng të freskët portokalli.

Këtu janë përbërësit që ju nevojiten:

 • lëng portokalli
 • Lëng lime
 • Leng rrushi
 • tekila
 • Shurup agave
 • Kripë Kosher ose kripë deti
Margarita agrume në një gotë me buzë të kripur dhe gëlqere

Si të bëni margaritë agrume

Përdorimi i frutave të freskëta të agrumeve e bën këtë margaritë jashtëzakonisht të shijshme. Lëngu i grejpfrutit, portokallit dhe gëlqeres 100% i blerë në dyqan do të funksionojë gjithashtu nëse jeni në telashe.

Ndiqni këto hapa për një koktej agrumesh!

 1. Shtoni kripë në buzë. Vizatoni një gëlqere në buzë të një gote. Lyejeni buzën e gotës në një tas me kripë dhe lëreni mënjanë.
 2. Mblidhni. Vendosni disa kuba akulli në një shaker kokteji. Derdhni lëngun e portokallit, gëlqeres dhe grejpfrutit në shakerin e koktejit. Shtoni shurupin agave dhe tekilën.
 3. Shkund, shkund, shkund. Mbulojeni shakerin me kapak dhe tundeni fuqishëm.
 4. Kullojeni dhe shijoni! Kullojeni në një gotë plot me akull. Dekoroni me gëlqere.
dy margarita në gota me kripë dhe gëlqere

Mjetet që ju nevojiten

Bërja e një margarite të bërë në shtëpi është mjaft e thjeshtë, por disa nga këto mjete në dorë do t’ju ndihmojnë!

Shtrydhëse frutash e perimesh

Ekzistojnë lloje të ndryshme të shtrydhësve të agrumeve. Ky shtrydhëse frutash e perimesh me dorë siguron që asnjë pikë të mos mbetet e papërdorur. Ky shtrydhëse frutash e perimesh 2 në 1 ka një filxhan matës të bashkangjitur për t’i lehtësuar gjërat.

Shaker kokteji

Një shaker klasik për koktej është gjithçka që ju nevojitet. Pasi në koleksionin tuaj, mund të përdoret për kokteje të ardhshme!

dy margarita agrume me gëlqere, grejpfrut dhe portokall

A ju pëlqen një koktej me shije? Shikoni këtë mescal negro dhe lidhjet më poshtë!

Më shumë receta me agrume

Grejpfrut i pjekur me rozmarinë

Torte me vaj ulliri me fistik me kumquats mjalti

Toddy e nxehtë e agrumeve dimërore

Agrumet e pjekura të dimrit

Tortë me puding me limon

Margarita në një gotë me gurë dhe kripë

Agrume Margarita

Kjo recetë për margaritën e freskët të agrumeve përdor lëngje portokalli, gëlqereje dhe grejpfrut dhe ëmbëlsohet me shurup agave. Një koktej më i shëndetshëm me agrume!

Shtypje
gjilpere
Vlerësimi

kursi: pijet

kuzhinë: amerikan, meksikan

Koha e përgatitjes: 5 minuta

Koha totale: 5 minuta

porcionet: 1

kalori: 246kcal

Udhëzimet

 • Gjurmoni një pykë gëlqereje përgjatë buzës së një gote shkëmbi. Vendosni kripën në një pjatë të vogël. Lyejeni buzën e gotës në një enë me kripë dhe lëreni mënjanë.

 • Vendosni disa kuba akulli në një shaker kokteji. Hidhni lëngun e portokallit, gëlqeres dhe grejpfrutit në shakerin e koktejit. Shtoni shurupin agave dhe tekilën.

 • Mbulojeni shakerin me kapak dhe tundeni fuqishëm.

 • Mbushni gotën e përfunduar me akull. Kullojeni përzierjen në filxhan. Dekoroni me gëlqere.

Të ushqyerit

Shërbyer: 1g | kalori: 246kcal | karbohidratet: 30g | proteina: 1g | I trashë: 1g | Yndyrna të ngopura: 1g | Yndyrna të pangopura: 1g | Yndyrna të pangopura: 1g | natriumi: 4mg | kalium: 292mg | fibra: 1g | sheqer: 22g | vitaminë A: 155IU | Vitaminë C: 66mg | kalcium: 25mg | Hekuri: 1mg