Denní tucet Dr. Gregora – Zdravé šťastné stravování

Dr. Gregor je lékař, mezinárodní lektor o výživě a spoluautor jedné z mých oblíbených knih Jak neumřít. Provozuje také NutritionFacts.org, neziskovou vědeckou webovou stránku, která poskytuje bezplatná videa a články o výživě. Podívejte se, je tam spousta skvělých informací! Veškerá jeho práce se zaměřuje na identifikaci potravin, u kterých bylo vědecky prokázáno, že předcházejí různým nemocem a zvracejí je.

Prostřednictvím všech svých výzkumů Dr. Gregor vytvořil to, čemu se říká „Daily Dozen“ – jedenáct potravin (plus cvičení jako dvanáctý prvek), které musíme jíst každý den, abychom si udrželi optimální zdraví. Každá potravina / skupina potravin má pro naše tělo důležitý příspěvek, který pomáhá budovat a udržovat zdraví, když bojujeme s nemocemi. Patří sem: fazole, bobule, jiné ovoce, brukvovitá zelenina, zelenina, jiná zelenina, lněné semínko, ořechy, koření, celozrnné výrobky a nápoje.

The Daily Dozen všechny vycházejí z pochopení, že ne všechny zdravé potraviny jsou stejné. Některé se vyskytují v hojnosti, zatímco jiné, jako je sulforafan, se vyskytují téměř výhradně v jedné skupině potravin. V případě sulforafanu se vyskytuje pouze v brukvovité zelenině. Dieta Daily Dozen je rostlinná, ale to neznamená, že nemůžete jíst maso, pokud chcete. Jednou ze strategií, kterou možná budete chtít vyzkoušet, je vzít si nejprve Daily Dozen, a pokud máte ve svém denním stravovacím plánu více místa, pak jezte maso.

Nikdy jsem nebyl dobrý v dietě. Zdá se, že když svému tělu řeknu, aby něco nejedlo, touží ještě víc! Hlavním důvodem, proč miluji Daily Dozen, je to, že jde o to, co byste měli jíst, ne o tom, co byste neměli. Můžu to udělat! Jedním z mých největších neúspěchů jsou bramborové lupínky. Jsem velký fanoušek, zvláště těch, kteří jsou opravdu slaní! S Daily Dozen stále jím chipsy, ale až po dosažení všech jedenácti kategorií. Nejen, že se cítím méně provinile, že si vychutnávám nezdravé jídlo, ale také vím, že moje tělo je zásobeno jídlem, aby se udrželo a pomohlo v boji proti jakýmkoli negativním účinkům konzumace chipsů – je to oboustranně výhodný zisk!

Možná vám pomůže vytisknout si kontrolní seznam a poznamenat si věci, které během dne jíte (alespoň tak dlouho, dokud si vytvoříte rutinu). K dispozici je také bezplatná aplikace, kterou si můžete stáhnout a označit, co jste jedli. Kontrolní seznam obsahuje čtyřdenní místo sledování a je skvělým způsobem, jak vidět oblasti, které vám mohou chybět.

Dělič

Co je tedy podávání?

 1. Fazole – za jednu porci se považuje čtvrt šálku hummusu, půl šálku vařených fazolí nebo plný šálek čerstvých fazolí.
 2. Bobule – za porci se považuje půl šálku čerstvého nebo mraženého ovoce nebo čtvrt šálku sušeného ovoce. Ovoce je jednou z těch úžasných potravin, které prospívají celému našemu tělu. Přečtěte si o nich více zde!
 3. Ostatní ovoce – Za porci se zde považuje středně velké ovoce, šálek nakrájeného ovoce nebo čtvrt šálku sušeného ovoce.
 4. Brukvovitá zelenina – Za porci v této kategorii se považuje půl šálku. Podívejte se na článek o brukvovité zelenině, kde se dozvíte více o této silné skupině potravin!
 5. Zelení – sklenice zelené je porce. Když jsem se o tom poprvé dozvěděl, řekl jsem si, skvělé, když si dám hrnek zelí, počítá se to jako zelená a brukvovitá zelenina! No, ne. Bohužel jedna porce platí pouze pro jednu kategorii.
 6. Ostatní zelenina – Zde vaše požadavky uspokojí konzumace dvou porcí půl šálku denně!
 7. Lněná semínka – viz můj článek o lněném semínku pro všechny jeho úžasné výhody. Jedna polévková lžíce denně stačí. Můžete jím posypat mnoho potravin nebo si koupit jednu z mnoha sušenek vyrobených z lněného semínka.
 8. Ořechy – stačí čtvrt hrnku ořechů nebo dvě lžíce ořechového oleje! Podívejte se na vlašské ořechy – mají největší nutriční hodnotu ze všech ořechů. Osobně o ně nestojím, ale posypání na salát mi nevadí. Zkus to!
 9. Koření – to je ze všech nejjednodušší! Potřebujete jen čtvrt čajové lžičky každý den. Pokaždé, když se posadíte k jídlu, vezměte láhev nebo dvě koření, trochu posypte a máte hotovo!
 10. Celá zrna – Jedna porce je půl šálku horkých cereálií, vařených cereálií, jako je rýže nebo vařené těstoviny; sklenice hotových (studených) cereálií; tortilla nebo krajíc chleba; půl bagelu nebo anglického muffinu; nebo tři šálky popcornu.
 11. Nápoje – Jeden šálek dvanácti uncí se počítá jako porce.
 12. Cvičení – Doporučuje se devadesát minut mírného cvičení (jako je chůze) nebo čtyřicet minut intenzivní aktivity (jako je běhání). To lze během dne rozdělit.