Dolli e shëndetshme franceze – Fitness për besimin e ushqimit

Shkoni te receta

Ju dhe e gjithë familja do ta pëlqeni këtë Tost francez i shëndetshëm! E ngrohtë, e shijshme dhe kaq e shpejtë dhe e lehtë për t’u përgatitur!

Tost i shëndetshëm francez me mjedra dhe gjalpë

Pse do t’ju pëlqejë kjo recetë

Nëse jeni si unë, mendoj se jeni GJITHMONË në kërkim të recetave të lehta për mëngjes. Në fillim të një dite të ngarkuar, është e rëndësishme të rimbushni trupin tuaj me diçka që do t’ju mbajë të ngopur dhe energjik, dhe nëse ka një shije SURE, është edhe më mirë! Dhe çfarë është më argëtuese se tosti i mëngjesit francez? Fjalë për fjalë asgjë. Nëse ju pëlqejnë recetat si kremi i kremës së kokosit me tost francez briosh dhe tost i shëndetshëm francez me shumë proteina, atëherë mund t’ju garantoj se do t’ju pëlqejë kjo recetë e shëndetshme e bukës franceze që kam në meny për ju sot. Është bërë nga përbërës që janë më të mirë për ju dhe gjithashtu nuk përmban produkte qumështi! Mund të bëhet gjithashtu pa gluten duke zëvendësuar bukën e thjeshtë me varietetin tuaj të preferuar pa gluten. Do të bini në dashuri me këtë dolli të shijshme franceze!

Përbërësit e nevojshëm

Bërja e bukës franceze shpesh mund të nënkuptojë përdorimin e shumë qumështit dhe sheqerit, por nuk është e nevojshme! Kjo recetë kërkon qumësht pa qumësht dhe më pak sheqer të rafinuar, por gjithsesi arrin shije dhe teksturë të MIRË! Këtu është një përmbledhje e plotë e gjithçkaje që ju nevojitet për të bërë një dolli të shëndetshme franceze:

 • Qumësht bajame pa sheqer
 • Sheqer kokosi ose sheqer kaf
 • vanilje
 • kanellë
 • vezë
 • Sol
 • Bukë
 • Vaj kokosi
Tost i shëndetshëm francez i gatuar në një tigan

Çfarë lloj buke duhet të përdor për bukë të shëndetshme franceze?

Për të bërë këtë bukë të shijshme dhe ushqyese franceze, ju rekomandoj të përdorni bukë Brioche. Për ta bërë atë edhe më të shëndetshëm, nëse dëshironi, mund të përdorni feta të trasha buke integrale!

Si ta bëni këtë recetë pa gluten

Nëse është vetëm ideja e bukës franceze, por duhet të jetë pa gluten për ata që janë të ndjeshëm ndaj glutenit, nuk ka problem! Thjesht përdorni llojin tuaj të preferuar të bukës pa gluten në vend të bukës së grurit dhe do të jetë akoma e shijshme.

Tost i shëndetshëm francez në një pjatë me garniturë

Si të bëni një tost të shëndetshëm francez

Përziejini
Në një tas të madh, shtoni të gjithë përbërësit përveç bukës dhe vajit të kokosit. Përdorni një përzierës teli për të përzier gjithçka tërësisht.
Thith
Vendosni 2 fetat e bukës në masën e lagur dhe lërini të zhyten për disa minuta nga secila anë.
gatuaj
Shtoni vajin e kokosit në tigan dhe ngroheni duke e lënë vajin të shkrihet. Vendosni fetat e njomura të bukës në një tigan dhe gatuajeni nga të dyja anët derisa të marrin ngjyrë kafe të artë. Nëse dëshironi mund ta piqni edhe në furrë, por unë preferoj ta gatuaj në tigan.
GJALLË
Shërbejeni tostin tuaj francez sipas dëshirës dhe shijojeni!

Çfarë duhet të vendosni në një tost francez të pjekur të shëndetshëm

Tani që keni grumbullin tuaj të përgatitur PERFEKT me tost të shijshëm francez, është koha për t’ia servirur ekuipazhit të miqve dhe familjes! Këtë tost francez mund ta shtoni sipas dëshirës, ​​por ja disa sugjerime për zbukurim:

Tost i shëndetshëm francez në një pjatë me një pirun

Më shumë receta për mëngjes të shëndetshëm:

Përbërësit

 • 1/2 filxhan Qumësht bajame pa sheqer
 • 1 luge supe Sheqer kokosi ose sheqer kaf
 • 1/2 lugë vanilje
 • 1/4 lugë kanellë
 • 1 Vezë e madhe
 • Një majë kripë
 • 2 Feta të trasha buke, sipas dëshirës
 • Vaj kokosi, për tiganisje

Informacioni i të ushqyerit:

kalori: 140kcal (7%) karbohidratet: 20g (7%) proteina: 6g (12%) I trashë: 4g (6%) Yndyrna të ngopura: 1g (6%) Yndyrna të pangopura: 1g Yndyrna të pangopura: 1g Yndyrna trans: 1g kolesteroli: 82mg (27%) natriumi: 270mg (12%) kalium: 84mg (2%) fibra: 2g (8%) sheqer: 6g (7%) vitaminë A: 120IU (2%) Vitaminë C: 1mg (1%) kalcium: 129mg (13%) Hekuri: 1mg (6%)

Mohim përgjegjësie

Recetat e shkruara dhe të prodhuara nga Food Faith Fitness janë vetëm për qëllime informative.

Foto e kolazhit të shëndetshëm të bukës franceze

JENI TË NJOHUR (DHE MERRNI INFORMACION SPECIALE PAS SKENAVE) DUKE NDJEKUR FFF ME PINTEREST, FACEBOOK DHE CICËROJ!!

Ky postim mund të përmbajë partneritete, por unë rekomandoj vetëm produkte që i përdor në të vërtetë dhe <3. Faleminderit për mbështetjen e FFF!