Easy Buckeyes – Fushat e kripura

Topa me gjalpë kikiriku Easy Buckeyes të zhytur në çokollatë! Përbërës më të shëndetshëm dhe më pak sheqer. Pa gluten dhe vegan.

Ndonjëherë dy përbërës përputhen plotësisht. Për shembull, çokollatë dhe gjalpë kikiriku.

Futni këto topa me gjalpë kikiriku.

Pra, çfarë janë buckeyes? Karamelet është emëruar pas arrës nga pema e ëmbëlsirave. Karamelet Buckeye përmbajnë gjithashtu gjalpë kikiriku të mbështjellë me çokollatë.

Për më tepër, ahut klasikë bëhen me gjalpë kikiriku, sheqer ëmbëlsirash, gjalpë dhe copëza çokollate.

Si rezultat, gjalpi i kikirikut sipër krijon pamjen e gjoksit.

bukë të lehta në një fletë biskotash

Përbërësit për ëmbëlsira me çokollatë

Përveç më pak sheqer, kjo recetë bakai përdor përbërës të tjerë më të shëndetshëm. Por këto topa vegan gjalpë kikiriku janë ende aromatike.

Këtu janë përbërësit kryesorë që ju nevojiten:

 • Gjalpë kikiriku natyral kremoz
 • miell bajamesh
 • Amidoni arorute
 • Shurup panje
 • Ekstrakti i vaniljes
 • Patate të skuqura çokollatë pa produkte qumështi
 • Vaj kokosi
topa çokollatë me gjalpë kikiriku

Si të bëni Buckeyes

Ata quhen luftëtarë të lehtë për një arsye!

 1. Rreshtoni një fletë biskotash me letër pjekjeje.
 2. Shtoni miell bajamesh, shigjeta dhe kripë.
 3. Rrihni përbërësit së bashku.
 4. Shtoni gjalpin e kikirikut, shurupin e panjeve dhe vaniljen.
 5. E trazojmë masën derisa të krijohet një brumë.
 6. Hapeni brumin në toptha.
 7. Vendoseni në një fletë biskotash.
 8. Ngrijeni për 20 minuta.
 9. Lyeni topat e gjalpit të kikirikut në çokollatë.
 10. Kthejini topat e zhytur në tepsi për biskota.
 11. Ftoheni topat derisa çokollata të jetë e fortë.
Ahu të lehta në një pjatë

Dëshironi më shumë receta ëmbëlsirash të shëndetshme? Shikoni këtë tortë të shëndetshme me çokollatë dhe recetat më poshtë!

Më shumë receta me gjalpë kikiriku me çokollatë

Bukë banane me çokollatë me gjalpë kikiriku

Gjalpë kikiriku me çokollatë gjatë natës tërshërë

Çokollatë e nxehtë vegane me gjalpë kikiriku

Biskota dyshe me çokollatë me gjalpë kikiriku

Kupat e biskotave me tagalongë me gjalpë kikiriku

kova në një pjatë

Lehtë Bucky

Këto Easy Buckeyes janë topa të shijshëm me gjalpë kikiriku të zhytur në çokollatë! Bërë me përbërës më të shëndetshëm dhe më pak sheqer. Pa gluten dhe vegan.

Shtypje
gjilpere
Vlerësimi

kursi: Ëmbëlsirë

kuzhinë: amerikane

Koha e përgatitjes: 40 minuta

Koha e ftohjes: 30 minuta

Koha totale: 1 koha 10 minuta

porcionet: 20 buckeyes

kalori: 166kcal

udhëzime

 • Rreshtoni një fletë biskotash me letër pjekjeje. Shtoni miellin e bajames, niseshtenë e shigjetës dhe kripën në një tas mesatar. Rrihni përbërësit që të bashkohen.

 • Tek përbërësit e thatë shtoni gjalpin e kikirikut, shurupin e panjeve dhe vaniljen. E trazojmë masën derisa të krijohet një brumë.

 • Përdorni një lugë gjelle për të hequr brumin dhe e rrotulloni në topa. Vendosni topat në një fletë biskotash në rreshta. Transferoni në frigorifer dhe ngrini për 20 minuta.

 • Ndërsa topat e gjalpit të kikirikut janë duke u ftohur, shkrini cokollatat dhe vajin e kokosit në një tas të vogël me mikrovalë për 30 sekonda. Përziejini pas çdo intervali derisa pothuajse të gjitha patatet e skuqura të jenë shkrirë. Më pas përzieni derisa të shkrihet plotësisht.

 • Hiqni topat e gjalpit të kikirikut nga ngrirja. Përdorni një kruese dhëmbësh (ose pirun) për të zhytur çdo top në çokollatën e shkrirë, duke e lënë rrethin e sipërm të pambuluar në mënyrë që gjalpi i kikirikut të jetë i dukshëm. Lëreni çokollatën e tepërt të kullojë dhe transferojeni përsëri në fletën e biskotave. Vazhdoni derisa të gjitha topat të zhyten në ujë.

 • Vendosni një fletë biskotash në frigorifer për të paktën 30 minuta ose derisa çokollata të jetë e fortë.

 • Ruani tehet në një enë hermetike në temperaturën e dhomës ose në frigorifer.

Të ushqyerit

kalori: 166kcal | karbohidratet: 12g | proteina: 5g | I trashë: 12g | Yndyrna të ngopura: 4g | Yndyrna të pangopura: 2g | Yndyrna të pangopura: 3g | natriumi: 89mg | kalium: 91mg | fibra: 2g | sheqer: 7g | kalcium: 33mg | Hekuri: 1mg