Falafel të lehta në furrë – Sharon Palmer, një nutricioniste me bazë bimore

Ah, falafel të shijshëm dhe krokantë – një zgjedhje e mirë ushqimore për pothuajse të gjithë, veçanërisht për ata që aspirojnë një dietë me bazë bimore. Që daton nga traditat kulturore të ushqimit të Egjiptit 1000 vjet më parë, kjo pjatë klasike udhëtoi në Lindjen e Mesme, ku u bë një element kryesor. Bazuar në qiqrat e tokës, ushqyese, erëzat dhe barishtet, falafelët janë një recetë e pasur, e pasur me proteina që mund të jetë ylli i pjatës suaj. Tradicionalisht, megjithatë, falafelët – topa të vegjël brumi qiqrash – skuqen në tenxhere me vaj, kështu që përzierja mund të marrë shumë yndyrë (dhe kalori). Megjithatë, ju mund të bëni falafel të shpejtë dhe të lehtë të pjekur në furrë dhe të anashkaloni gjithë atë gjalpë. Thjesht përzieni një grumbull të bazuar në qiqra të konservuara, barishte, erëza, miell, susam dhe një vaj ulliri me furçë të shpejtë (të cilin mund ta kaloni nëse preferoni) për ta futur në furrë për të bërë këtë recetë të mrekullueshme delikatesë! Ky version më i shëndetshëm i falafelit – me pak yndyrë dhe natrium – mund të bëhet në rreth 10 minuta në një përpunues ushqimi dhe kërkon rreth 25-30 minuta për t’u pjekur. Kjo recetë është tërësisht me bazë bimore (vegane) dhe ju mund ta bëni lehtësisht pa gluten me një lëvizje. Shërbejeni me salcë tahini, humus aromatik ose salcë ferme për argëtim. Kënaquni!

Udhëzues hap pas hapi:

Mblidhni përbërësit: Erëzat, susam, qepë, limon, hudhër dhe qiqra.
Shtoni në procesorin e ushqimit dhe përpunoni derisa të jetë e qetë.
Mund t’ju duhet të kruani anët për t’i përpunuar nëse është e nevojshme.
Përzihet me miell për të bërë një brumë që nuk është shumë ngjitës. Ftoheni për të paktën një orë.
Formoni në enë të vogla dhe rrafshoni pak.
Lyejeni me vaj ulliri (sipas dëshirës) dhe spërkatni me farat e susamit.
Piqni deri në kafe të artë dhe të gatuar. Duhet të ketë një strukturë të lehtë të lagësht. Kënaquni!

Shtypje

ora ikona e orëstakëm ikona e takëmeveflamuri ikona e flamuritdosje ikona e dosjesinstagram ikona e instagramitpinterest ikonë pinterestfacebook ikona e facebook-utvulë ikona e printimitkatrore ikonë katrorezemra ikona e zemrëszemër e fortë ikonë e zemrës së fortë

Përshkrim

Mësoni se si të bëni një version më të shëndetshëm dhe më të lehtë të falafeleve me këtë recetë super të lehtë bimore që mund ta piqni në 30 minuta. 1. Në një tas me përpunues ushqimi vendosni qiqrat e shpëlarë, të kulluara, majdanozin, hudhrën, qepën, ¼ gote fara susami, lëngun e limonit, qimnon, specin e kuq, koriandër, kardamom, piper, kripë (sipas dëshirës) dhe 1 lugë gjelle vaj ulliri (sipas dëshirës) . Procedoni derisa të jetë e qetë. Ju mund të keni nevojë të ndaloni për të kruar anët dhe të përsërisni procesin. Duhet të merret një përzierje shumë e trashë, e cila pritet mirë, por nuk lëngohet.
 2. Transferoni masën në një tas dhe përzieni me miellin për të marrë një masë të trashë. Mbulojeni tasin dhe frigoriferin për të paktën një orë (ose gjatë natës).
 3. Ngrohni furrën në 375 F. Grini përzierjen dhe rrotullojeni në topa të vegjël me duar (zhytni duart në miell për të shmangur ngjitjen) me diametër rreth 1 ½ inç. I rrafshoni pak në formën e një disku rreth ¾ inç të trashë. Vendoseni në një tepsi të spërkatur me llak gatimi që nuk ngjit.
 4. Lyejeni majat e çdo falafel me 1 lugë gjelle vaj ulliri të mbetur (sipas dëshirës). Spërkatni majat me 1 lugë të mbetur të farave të susamit.
 5. Piqni për rreth 25-30 minuta, deri në kafe të artë.
 6. Bën 24 falafel. (Madhësia e rekomanduar e shërbimit, 3 falafel për racion)
 7. Mund të shërbehet me salcë tahini, salcë kosi ose humus si meze, meze ose mbushje sanduiç.

Shënime

Bëjeni këtë recetë pa gluten duke zëvendësuar miellin universal me miell pa gluten.

 • Koha e përgatitjes: 10 minuta
 • Koha e GATIMIT: 30 minuta
 • kategoria: Darka
 • kuzhinë: Lindja e Mesme, Mesdheu

Të ushqyerit

 • Shërbyer: 1 shërbim
 • kalori: 185
 • sheqer: 3 gr
 • natriumi: 137 mg
 • I trashë: 8 gr
 • Yndyrna të ngopura: 1 gr
 • karbohidratet: 23 gr
 • fibra: 5 gr
 • proteina: 7 gr

Fjalë kyçe: falafel vegan, falafel, falafel të lehtë

Për më shumë receta bimore të frymëzuara nga Greqia, shihni:

Sallatë greke me fasule gjalpë
Byrek grek i mbushur me qiqra dhe perime
Topa me perime greke me salcë tahini limoni

Ky postim mund të përmbajë partneritete. Klikoni këtu për më shumë informacion.