I děti mohou jíst zdravě!

Rodiče často říkají: „Můj syn / dcera je velmi vybíravý. Tohle nikdy nebude jíst. A i když to dnes může být pravda, nemusí. Chuťové buňky jsou poměrně složité a můžeme děti naučit mít rádi jídla, která jsou zdravá, stejně jako je můžeme naučit mít rádi jídla, která jsou nezdravá.

Přestaňme říkat našim dětem „vybíravé oříšky“, zvláště v jejich přítomnosti! Proč? Je velká šance, že se tohoto štítku budou držet, když to slyší znovu a znovu a budou si myslet, že budou vybíraví navždy. Chuťové preference však NEJSOU statické a téměř u všech dětí LZE překonat vybíravost! Místo toho, abyste mi říkali, že vaše dítě je „vybíravý jedlík“, řekněte mi, že se vaše dítě „stále učí jíst spoustu nových jídel a my tvrdě pracujeme“.

Dr. Namily Fernando, MD MHD, Dr. Yum Project

Miminka se rodí s 30 000 chuťovými pohárky (dospělí mají jen 10 000). Ve skutečnosti se chuťové buňky začínají vyvíjet již v sedmém týdnu těhotenství. Předpokládá se, že děti začínají chutnat v děloze. Studie ukazují, že potraviny, které matka konzumuje během těhotenství nebo kojení, mají obvykle malé děti rády poté, co začnou jíst. Těhotné ženy, které se stravují různými dietami, pomáhají ovlivnit touhu dítěte po porodu jíst různé potraviny. Pokud jste těhotná nebo kojíte, snažte se jíst co nejpestřeji.

Chuťové buňky se regenerují každé dva týdny. Určitě jste si toho všimli, pokud jste si někdy spálili ústa o kousek pizzy. Krátce poté vaše jídlo chutná trochu jinak, protože se chuťové buňky regenerují. Možná jste to také zažili, pokud jste někdy zkoušeli změnit svůj jídelníček. Pár týdnů po provedení změny si pravděpodobně všimnete, že jídla, která milujete, už ani nejsou atraktivní. Pokud například vyloučíte slaná jídla, zjistíte, že jídla, která jste milovali, jsou nyní příliš slaná a už vám na nich nezáleží. Naše chuťové pohárky se přizpůsobují a mění našemu prostředí.

Existuje 5 typů chuťových pohárků: sladké; Slaný; máslo; pikantní; a kyselé. Jedna mylná představa je, že kojenci a malé děti milují pouze sladká jídla. Je však pravdou, že miminka mají tendenci preferovat sladké chutě. Předpokládá se, že je to proto, aby se jim mateřské mléko líbilo. Přestože mohou projevovat preference sladkých jídel, malé děti mají všech pět typů chuťových pohárků. S trpělivostí a vytrvalostí je lze rozvíjet a můžeme naučit naše děti jíst širokou škálu jídel.

Jak to tedy uděláme?

1. Začněte brzy a zaveďte širokou škálu chutí a textur. Pokud je vaše dítě starší, stále můžete změnit jeho preference v jídle. Nikdy není pozdě učit se novým věcem a to platí i pro naše chuťové buňky.

2. Nechte velmi malé děti, aby si hrály s jídlem. Tolik dětství je o experimentování s jejich světem prostřednictvím smyslu pro hru. I když vás to u jídelního stolu na Den díkůvzdání nemusí zajímat, dovolte si prozkoumat svůj denní jídelní stůl. Malé děti se učí hrou a výživa není jiná.

Hrající si děti

3. U jídla, o které se dítě hned nestará, zadávejte malé množství najednou. Když byly naše děti malé, měli jsme skoro každý večer salát a nebyli to žádní velcí fanoušci. No, upřímně, zatím to nejsou velcí fanoušci, ale žerou je a nestěžují si. Beru to jako vítězství! Začali jsme pomalu, nechali jsme je sníst kousek baby špenátu, pak postupně dva a tak dále. Rychle vpřed několik týdnů a měli jsme saláty!

4. Buďte důslední. Může být zapotřebí až 15 expozic, aby se změnily chuťové pohárky a mozek dítěte, aby zaregistroval, že má rád určité jídlo. Většina rodičů zkusí 2-3x a pak usoudí, že jejich dítěti toto jídlo nechutná. Nevzdávej to!

5. Zapojte děti do procesu přípravy a vaření. Kromě zábavy si také vybudujete pocit vlastnictví a hrdosti, díky čemuž bude pravděpodobnější, že budou na stole zkoušet nová jídla.

Děti vaření

Děti, které pomáhají s přípravou jídla, jedí výrazně více zeleniny než ty, které nevaří.

Dr. Klasin van der Host, odborník na výživu

6. Jakmile si dítě nové jídlo oblíbí, začněte s tím dalším. Použijte seznam 12 potravin Dr. Gregora, které bychom měli všichni jíst každý den, jako průvodce, abyste se ujistili, že maximalizujete všechny živiny, které vaše tělo potřebuje.

Dělič

Potřebovat více?

Pediatr Nimali Fernando MD, známý jako Dr. Hume, zahájil program „Dr. Yum Project “učit své pacienty a jejich rodiny o výhodách zdravé výživy. Dnes nabízejí online kurzy pro rodiny s malými dětmi spolu s recepty a meal-o-matic, aby bylo vaření s jídlem, které máte po ruce, ještě jednodušší. To vám pomůže usnadnit večeři a zároveň poskytne další podporu při práci na krmení vašeho malého dítěte novými potravinami. Zkontroluj je!

To vše jsem vyzkoušela a moje dítě stále nejí nová jídla. Co teď?

Udělejte si krátkou přestávku a zkuste to znovu. V určité chvíli většina malých dětí projde obdobím „neofobie“, kdy přestanou zkoušet nové věci. Předpokládá se, že to pramení z intuice předků z konzumace potravin, které mohou být škodlivé. I když víme, že svým dětem dáváme bezpečné jídlo, vrozený pocit malého dítěte je přesto může přimět stáhnout se. Někteří věří, že vrcholu v této fázi dosahuje asi 18 měsíců až 2 roky věku. To, že dnes dítě něco nejí, neznamená, že tomu nebude otevřené ani v budoucnu.

Ne, zatím žádné štěstí.

Odhaduje se, že asi 10 % dětí je ve stravě velmi vybíravých. Pokud se zdá, že je to případ vašeho dítěte, promluvte si se svým pediatrem o odbornících ve vaší oblasti, kteří vám mohou poskytnout další podporu.

Dělič

Za prvé, i když to může být frustrující proces, může to být také zábava. Užijte si tento čas se svým synem nebo dcerou. Čím klidnější a zábavnější budete, tím větší šanci na úspěch máte. Uděláš to!

Zdravé šťastné jídlo!