Melekuqe pranverore me patate të skuqura të preferuara dhe të freskëta, finch dhe salsa shpargu


Mirë se vini në publikimin precedent, vizitoni FunnyVeg Academy, kërkoni një shfaqje kulinare të TuttoFood, ndërkombëtare e rëndësishme e dedikuar për operatorët e sektorit Ushqim dhe pije che si svolge a Milano Në rregullprej 2 vitesh. E përgatita të parën dhe të dytën, por e dashura më e mirë Stefano Brokoli ha realizuar dhe dolci. Tema e epokës “Tendencat e reja të kuzhinës së perimeve”, moderatorë Sonia GiuliodoriDrejtuar nga Funny Vegan dhe një shfaqje e menjëhershme anime e Akademisë, e sponsorizuar nga Risolì dhe Provamel.
Për herë të parë u frymëzova nga pranvera e miratimit e preferuara e freskët dhe dei peshk i fresket se adesso sono në piena stagione, ma anche degli asparagus qe i adhuroj dhe qe ne kete periudhe jane Ekonomike (pervec depresanteve, vitaminave, mineraleve dhe acidit folik). Unë l melekuqe è un cereale senza glutine ancora poco utilizzato nei paesi occidentali per l’alimentazione umana. Infatti, sebbene sia il quinto per importanza nel mondo (dopo mais, riso, frumento e orzo), più della metà della produzione serve per i mangimi degli allevamenti oppure sfama le popolazioni dei paesi più poveri, grazie al fatto poquni c . Uroj që të mund të përdorni drithërat tona, si dhe ushqim të mirë, lëndë ushqyese dhe përshëndetje për shumë kafshë dhe ne do t’i ofrojmë ato menjëherë!
fave-e-piselliPS: dopo aver liberato le fave dai baccelli ho eliminato anche le pellicine sottili se le ricoprono. E ‘un lavoro certosino ma ne vale la pena per avere una cottura molto più breve, un colore verde brillante e un sapore dolce (la pellicina è un po’amarognola). Jo i bootable dhe i përdorshëm për transport dhe transport.


Përbërësit për 3/4 personamelekuqe
200 g melekuqe
150 g picela afreske të ndërtuara
100 g Peshk i preferuar i freskët pa pellicinë
1 cipollotto e madhe (meglio se di Tropea)
a paio di finciche di finocchietto
300 gr asparagus
vaj ketu dhe shitje qb
fiori di erba cipollina o altri fiori eduli a piacere

Bëni banjë me melekuqe për 2 orë ose rreth kohës së përgatitjes salsa me asparagus: Eliminoni pjesën e poshtme të gjatësisë dhe gjatësisë, e cila është qëruar dhe karkaleca me një ruajtës të qëruar. Tagliate le punt e sbollentatele senza coperchio za 1 ose 2 minut v 700 ml d’acqua + un cucchiaino di sale. Visheni me një fund dhe një mobilie për dekorimin përfundimtar. Versat gli partari della pelatura degli asparagi nella stessa acqua e fateli bollire za oko 10 minut, poi eliminili strizzandoli bene e semper nello stessa acqua cuocete i gambi deg asparagi a rondelle e la parte verde del pezzolotto a. Bolliteli semper senza coperchio për rreth 15 minuta nga fin quando saranno belli morbidi. Parapërgatitni me një schiumarola dhe fruloni tutton me një biskotë vaji të imët për të shijuar një gjethe salsa për ta shtuar në shitje. Mbulesa uji e ruajtur.
Puding me top ne nje uje pentolino 700 ml, shitet nje filxhan kastravec le fave ei piselli. Lasciate sobbollire senza coperchio per 5/10 minut o fin quando saranno morbidi ma non sfatti, quindi scolateli conservando l’acqua di cottura.
Trascorso il tempo di ammollo scolate e sciacquate il sorgo in un colino sotto l’acqua corrente e mettetelo a cuocere con 600 ml di brodo di cottura deg asparagí dei legumi (anche mescolandoli fra di lorocoperno), një mescolare. Pas rreth 15 minutash, ju duhet të jeni në varkë dhe në barkë të të gjitha sendeve.
Affettate la parte bianca rimasta del cipollotto e stufatelo in una padella con un paio di cucchiai d’olio, quindi unite le fave ei piselli cotti (tenendone da parte alcuni per la decorazione) dhe il sorgo cotto larg në mua. Spërkateni zjarrin dhe shtoni mishin e grirë imët të grirë hollë. Mbushni dhe kompletoni me salsa, dhe bishtajore shërbehen në festë, pjata me asparagus dhe ushqime me lule.