Meze e lehtë me djathë dhie – një çift gatuan

Ky meze i ngrohtë me djathë dhie është i përsosur për argëtim! Vetëm 4 përbërës e bëjnë këtë dip të shijshëm për crostini ose biskota.

Meze me djathë dhie

Recetat tona të preferuara për argëtim të lehtë? Ato që kanë përbërës dhe kohë gatimi minimale, por arrijnë shijen maksimale. Nuk ka shembull më të mirë se ky i ngrohtë meze me djathë dhie!! Ka vetëm 4 përbërës, duhen vetëm 10 minuta për t’u pjekur dhe shijon si një ëndërr absolute. Djathi pikant, ngjitës i dhisë kundër marmelatës së agrumeve dhe trumzës me bar është një lumturi e pastër. Është bërë një produkt ideal në shtëpinë tonë: dhe ne e dimë se do të jetë për vitet në vijim.

Përbërësit për këtë meze me djathë dhie

Po vijnë të ftuarit? Shpejt, merrni këta katër përbërës për të kënaqur audiencën, gjë që do t’i bëjë të gjithë të parkojnë rreth pjatës. Thjeshtësia këtu është magji: kremi i djathit me reçelin e ëmbël të tortës është kombinimi perfekt. Këtu janë përbërësit e vetëm që ju nevojiten për këtë meze djathi dhie:

 • Ditari me djathë dhie (i njohur edhe si chevre)
 • Marmelate ose reçel ose çfarëdo tjetër
 • Fistikët
 • Trumzë e freskët

Fusim djathin e dhisë në furrë me marmelatë dhe e pjekim për 10 minuta, më pas e spërkasim me arra të grira dhe degëzat trumzë të freskët. Furra e ngroh në mënyrë që të përhapet në krisur ose crostini. Eshte kështu që e thjeshtë dhe ideale për çdo rast: darka, Pashkë, Krishtlindje, Falenderime dhe gjithçka në mes.

Meze me djathë dhie

Ide për variacione

Ka variacione të pafundme në këtë ide për meze djathi dhie! Këtë ia dërgova nënës sime dhe ajo e bëri atë në të njëjtën ditë duke përdorur boronica të konservuara! Këtu janë disa ide:

 • Kanaçe dhe reçel: Përdorni reçelin e kajsisë portokalli, siç bëjmë ne, ose çdo lloj ushqimi të konservuar. Shije të mira me djathin e dhisë janë boronica, manaferra, fiku dhe reçeli i domates.
 • arra: Përdorni të gjitha llojet e arrave të grira! Në vend të fëstëkut përdorni bajame, arra, arra ose lajthi.
 • barishte: Këtu, trumza e freskët ka një shije të veçantë, të cilën ne e rekomandojmë shumë! Nëse dëshironi, mund të zëvendësoni trumzën e thatë. Qiqrat e copëtuara, rozmarina ose sherebela do të funksiononin gjithashtu.

Shërbejeni këtë meze me djathë dhie

Nxirreni nga furra këtë meze djathi dhie dhe mund ta shërbeni menjëherë! Pjekja e djathit është thelbësore, sepse e bën atë mjaft të ngrohtë për t’u përhapur. Këtu janë disa ide për t’u përdorur për zhytje:

Meze me djathë dhie

Këshilla për përgatitjen dhe përgatitjen e një feste paraprakisht

E merrni këtë meze me djathë dhie në një festë? Ja çfarë të bëni:

 • Piqni fillimisht. E pjekim në shtëpi, më pas e mbulojmë me fletë metalike dhe e mbështjellim me një peshqir për ta mbajtur të ngrohtë. Në këtë mënyrë duhet të qëndrojë e ngrohtë për rreth 20 minuta.
 • Piqni në festë. Ose merrni hostin që të ngrohë furrën për ju! Futeni atë sapo të shkoni në festë.
Meze me djathë dhie

Më shumë receta për djathin e dhisë

Ky meze me djathë dhie është një nga një listë e gjatë e recetave të preferuara me këtë përbërës! (Ne jemi fanatikë për djathin e dhisë, në rast se nuk mund ta dalloni.) Këtu janë disa receta të shkëlqyera djathi dhie për t’u provuar:

Kjo recetë për meze djathi dhie është…

Vegjetarian dhe pa gluten (duke përdorur krisur pa gluten).

Shtypje

ora ikona e orëstakëm ikona e takëmeveflamuri ikona e flamuritdosje ikona e dosjesinstagram ikonën e instagramitpinterest ikonë pinterestfacebook ikona e facebook-utvulë ikona e printimitkatrore ikonë katrorezemra ikona e zemrëszemër e fortë ikonë e zemrës së fortë

Përshkrim

Ky meze i ngrohtë me djathë dhie është i përsosur për argëtim! Vetëm 4 përbërës e bëjnë këtë dip të shijshëm për crostini ose biskota.


 • 10 ons ditar me djathë dhie
 • ½ filxhan reçel kajsie portokalli, ose te konservuar ose reçel me cdo shije *
 • 2 lugë gjelle fëstëkë të grirë imët
 • 1 lugë gjelle trumzë e freskët e copëtuar (ose 1 lugë çaji trumzë e thatë)
 • Crostini, bukë ose krisur, për servirje


 1. Ngroheni furrën në 350 gradë Fahrenheit.
 2. Përhapeni ⅓ kanaçe filxhani në një tepsi të vogël pjekjeje. Shtoni trungun me djathë dhie. Përhapeni sipër 2 lugë kanaçe. Piqeni për 10 minuta.
 3. E heqim enën nga furra dhe sipër i hedhim fëstëkë dhe trumzë të freskët. Përdoreni si zhytje për crostini, bukë ose biskota.

Shënime

* Opsione të tjera të shkëlqyera janë boronicat, manaferrat, fiqtë, reçeli i domates dhe më shumë.

 • kategoria: Meze
 • metoda: E pjekur
 • kuzhinë: Meze
 • Dieta: Vegjetarian

Fjalë kyçe: Meze me djathë dhie