Një dollap i kthyer në një vitrinë për enët – para dhe pas

Ne i zgjedhim këto produkte në mënyrë të pavarur – nëse blini nga një nga lidhjet tona, ne mund të fitojmë një komision. Të gjitha çmimet ishin të sakta në kohën e publikimit.

Ju mund të mbani mend: Kam shkruar më parë për dollapin tim me formë të sikletshme. Pronari i mëparshëm e kishte instaluar në këndin që shkon nga dhoma e ngrënies/kuzhina në dhomën e pluhurit në katin e poshtëm. Në thelb është vetëm një kabinet i gjatë dhe ndërsa ofron shumë hapësirë ​​ruajtëse, është vërtetuar se është mjaft e pamundur për t’u përdorur ose organizuar.

E shihni, dera hapet vetëm për të zbuluar një pikë shumë të ngushtë aksesi në raftet, të cilat shtrihen shumë prapa, si dhe majtas dhe djathtas të hapjes. Hapësira ishte shumë e errët (shtova dritat e rubinetit, gjë që më ndihmoi pak). Kisha ndjesinë se dollapi po më hante sendet ushqimore; Mund të vendosja gjithçka aty dhe do të gëlltitet menjëherë. Nuk mund ta shihja lehtë atë që kisha në dorë. Në të vërtetë nuk kishte asnjë mënyrë logjike për të përdorur ngritëset për rafte, kosha apo Susans dembelë. Dhe sado herë që nxirrja gjithçka dhe fillova nga e para, hapësira gjithnjë bëhej e rëndë menjëherë pas kësaj. Ishte e bezdisshme, po, dhe më kushtoi edhe mua para. Kështu, pasi bleva dublikatë të sendeve ushqimore që i kisha tashmë për të miliontën herë, vendosa se ishte koha për një ndryshim.

Vendosa të heq derën nga dollapi dhe ta kthej hapësirën më shumë në një vitrinë. Vendosa se ishte shumë më e vështirë të humbas një pjatë sesa të humbas një kanaçe qiqrash. Edhe një herë nxora gjithçka. Dhe pastaj pikturova. (Mos e nënvlerësoni kurrë fuqinë e një shtrese të freskët të bojës së bardhë!) Raftet kishin të gjitha llojet e njollave dhe gjurmëve të përbërësve të qilarit gjatë viteve, madje edhe pjesa e jashtme e brekëve tregonte disa shenja konsumimi – plus disa nyje druri të dukshme që unë nuk më pëlqen. Kam pikturuar dhe më pas duhet të bëj gjënë time absolutisht të preferuar: të shtoj letër-muri. (Pavarësisht se sa e mirë është boja, letër-muri është edhe më e mirë.)

Me ekranin tim të ri të gatshëm, është koha për të lëvizur pjatat, enët e qelqit dhe enët e gatimit. Doli që kisha vend edhe për disa kavanoza me përbërës të thatë dhe ushqime. A jeni gati të shihni se si doli?

Unë jam i njëanshëm (e dini, sepse e bëra), por jam shumë i fiksuar se si doli gjithçka. Rezulton se është sa funksionale aq edhe e bukur. Është kaq e lehtë të kapësh një pjatë ose një filxhan.

Duke qëndruar në këtë vend, e kalova gjithë kohën duke gjuajtur për piper të kuq. Tani mund të marr vetëm një tas dhe të shkoj. Por e di se çfarë po pyesni: Çfarë ndodhi me të gjitha sendet tuaja ushqimore?

Sapo pjatat e mia dolën nga dollapët e mi, kisha në dispozicion një grumbull të tërë hapësirash të reja pune. E di që është e pazakontë të përdorësh të gjithë kabinetet e tua të larta për ushqim në vend të pjatave (jam i sigurt se një mysafir do të hyjë në dollap gjatë fundjavës dhe përfundimisht do të gjejë një salcë makaronash), por kanë kaluar disa muaj dhe ky sistem me të vërtetë funksionon rreth mua. Madje më në fund arrita ta përdor mirë gramafonin!

Pjesa ime e preferuar e këtij sistemi të ri është ky sirtar i erëzave. Erëzat e mia më të përdorura i vendos në një sirtar. Nuk më duhej të blija asgjë të veçantë – thjesht i rregullova me etiketat sipër. Tani është shumë e lehtë të dallosh specin e kuq!

Edhe pse e kuptoj që nuk ka gjasa të ketë një dollap me një formë kaq të çmendur, mendoj se momenti im i madh i studimit këtu është i zbatueshëm për çdo lexues: Nëse keni një vend që nuk ju shkon, ndryshoni mënyrën se si e përdorni. . Nuk durova t’i gjuaja gjevrekët edhe një herë. Dhe tani nuk do të më duhet.

A keni rimenduar ndonjëherë një hapësirë ​​të madhe në kuzhinën tuaj? Na tregoni në komentet më poshtë.

Lisa Friedman

Drejtor ekzekutiv i stilit të jetesës

Lisa Friedman është drejtoresha ekzekutive e stilit të jetesës në The Kitchn. Asnjëherë nuk ka hasur në një kasetë djathi apo kasetë që nuk i pëlqen. Ajo jeton në shtetin e Nju Jorkut me burrin e saj dhe qenushin e tyre Millie.