Një recetë e lehtë për kekët e Halloween me kunguj

Këto ëmbëlsira të shpejta me temë kungujsh me fytyrat e Jack O’Lantern përbëjnë një recetë të madhe argëtuese dhe të lehtë pjekjeje për fëmijët për Halloween!

Halloween është pothuajse afër dhe unë kam qenë i zënë me pjekje prapa skenave, kështu që kam shumë kënaqësi për Halloween për të ndarë me ju këtë javë!

Filloj me këto tartleta të shpejta dhe të lehta me temë kungulli – ato janë vërtet të thjeshta, kaq të shkëlqyera për pjekje me fëmijët për një festë argëtuese të Halloween-it! Për shkak se janë kaq të thjeshta, do të ishin të shkëlqyera për gatimin me shumicë dhe ushqimin e Halloween.

Recetë super e lehtë për cupcakes me fenerë kungujsh për Halloween

Keku të thjeshtë me kunguj për Halloween

Përbërësit (përbëhen 12 cupcakes):

Për cupcakes:

 • 175 g gjalpë të zbutur
 • 175 g sheqer pluhur të artë
 • 3 vezë të mëdha
 • 175 g miell për vetëfermentim
 • 2 lugë qumësht
 • 2 lugë ekstrakt vanilje

Për glazurën e vajit:

 • 100 g gjalpë të zbutur
 • 225 g sheqer pluhur
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 1 lugë qumësht
 • ngjyrosje ushqimore xhel portokalli

Për të dekoruar:

metoda:

Ngrohni furrën në 180 ° C (shenja e gazit 4/350 ° F). Rreshtoni një tavë për kifle me 12 vrima me 12 kuti kek keku.

Vendosni gjalpin në një tas për përzierje dhe rrihni së bashku me sheqerin derisa të bëhet i lehtë dhe me gëzof. Rrihni vezët në një enë dhe rrihni lehtë me një pirun. Në përzierjen e gjalpit dhe sheqerit shtojmë vezët pak nga pak duke i rrahur mes tyre.

Shosh miellin sipër dhe duke përdorur një mikser elektrik me shpejtësi të ulët, përziejmë përbërësit me kujdes. Shtoni qumështin dhe ekstraktin e vaniljes dhe përzieni përsëri. Rritni shpejtësinë e mikserit dhe rrihni edhe për disa sekonda derisa të përzihet mirë.

Shpërndani masën e kekut në mes të formave të kekut. Piqeni për 20-25 minuta derisa të skuqet, të artë dhe elastike në prekje. Pasi bukët të jenë zier, kalojini në një raft teli që të ftohen.

Kur të jeni gati për të dekoruar, bëni glazurën e kremit të gjalpit.

Rrihni gjalpin me një përzierës elektrik derisa të jetë i lehtë dhe me gëzof. Shoshni pak nga pak sheqerin pluhur derisa të përzihet plotësisht. Shtoni ekstraktin e vaniljes dhe rrihni sërish. Shtoni qumështin me spërkatje të vogla derisa glazura të marrë konsistencën e duhur për tubacionin.

Shtoni ngjyrën ushqimore xhel portokalli në kremin e gjalpit dhe rrihni derisa ngjyra të bëhet e njëtrajtshme.

Pasi ëmbëlsirat të jenë ftohur plotësisht, lyeni çdo shtresë kremi me gjalpë portokalli me thikë.

Hapeni fondantin e zi (nëse është e nevojshme, spërkateni me sheqer pluhur për të mos u ngjitur) dhe prisni pjesët e përparme të fanarit – mund ta bëni lirisht me dorë me një thikë të vogël ose përdorni mini prestar, nëse keni.

Dekoroni cupcakes tuaj me pjesët e përparme.

Shërbejeni dhe shijoni!

Si të bëni ëmbëlsira të shpejta dhe të lehta me temë kungujsh - një recetë e lehtë pjekjeje për Halloween për fëmijët

A ju pëlqejnë këto ëmbëlsira argëtuese të Halloween? Ju gjithashtu mund të shijoni këto biskota argëtuese të Halloween:

Ghost Spider Cupcakes

Recetë e ëmbël dhe e lehtë për kek me merimangë - ushqim argëtues i Halloween-it për fëmijë

Kekët e mamasë

Recetë e shpejtë dhe e lehtë për kek me çokollatë me temën e Mumisë së Halloween

Lehtë përbindësh Cupcakes

Receta Ghost Tartlet - Këto tartleta të lehta të Halloween-it janë perfekte për ushqimin e festave të fëmijëve

Kafshimet fantazmë cheesecake

Recetë e shpejtë dhe e lehtë për ëmbëlsirën e Halloween - kafshata argëtuese e mini cheesecake Ghost - e përkryer për ushqimin e festës së Halloween - Eats Amazing UK

Ose për më shumë receta argëtuese për fantazmat, shikoni seksionin tonë të ëmbëlsirave të Halloween ose një koleksion masiv të recetave të Halloween, ku do të gjeni mbi 100 ide dhe receta argëtuese për ushqimin e Halloween!

Grace

Si të bëni ëmbëlsira të shpejta dhe të lehta me temë kungujsh - një recetë e lehtë pjekjeje për Halloween për fëmijët

Shtypni recetën

Keku i thjeshtë për Halloween me kunguj

Këto ëmbëlsira të shpejta me temë kungujsh me fytyrat e Jack O’Lantern përbëjnë një recetë të madhe argëtuese dhe të lehtë pjekjeje për fëmijët për Halloween!

Koha për t’u përgatitur20 min

Koha e GATIMIT20 min

Koha totale40 min

kursi: Ëmbëlsirë, ushqim feste

kuzhinë: Britanik, Halloween

porcionet: 12 cupcakes

autor: Grace Hall

Përbërësit

Për cupcakes:

 • 175 g gjalpë i zbutur
 • 175 g sheqer pluhur i artë
 • 3 vezë të mëdha
 • 175 g miell vetëfermentues
 • 2 luge supe qumësht
 • 2 lugë ekstrakt vanilje

Për glazurën e vajit:

 • 100 g gjalpë i zbutur
 • 225 g sheqer pluhur
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 1 luge supe qumësht
 • ngjyrosje ushqimore xhel portokalli

udhëzime

 • Ngrohni furrën në 180 ° C (shenja e gazit 4/350 ° F). Rreshtoni një tavë për kifle me 12 vrima me 12 kuti kek keku.

 • Vendosni gjalpin në një tas për përzierje dhe rrihni së bashku me sheqerin derisa të bëhet i lehtë dhe me gëzof. Rrihni vezët në një enë dhe rrihni lehtë me një pirun. Në përzierjen e gjalpit dhe sheqerit shtojmë vezët pak nga pak duke i rrahur mes tyre.

 • Shosh miellin sipër dhe duke përdorur një mikser elektrik me shpejtësi të ulët, përziejmë përbërësit me kujdes. Shtoni qumështin dhe ekstraktin e vaniljes dhe përzieni përsëri. Rritni shpejtësinë e mikserit dhe rrihni edhe për disa sekonda derisa të përzihet mirë.

 • Shpërndani masën e kekut në mes të formave të kekut. Piqeni për 20-25 minuta derisa të skuqet, të artë dhe elastike në prekje. Pasi bukët të jenë zier, kalojini në një raft teli që të ftohen.

 • Kur të jeni gati për të dekoruar, bëni glazurën e kremit të gjalpit.

 • Rrihni gjalpin me një përzierës elektrik derisa të jetë i lehtë dhe me gëzof. Shoshni pak nga pak sheqerin pluhur derisa të përzihet plotësisht. Shtoni ekstraktin e vaniljes dhe rrihni sërish. Shtoni qumështin me spërkatje të vogla derisa glazura të marrë konsistencën e duhur për tubacionin.

 • Shtoni ngjyrën ushqimore xhel portokalli në kremin e gjalpit dhe rrihni derisa ngjyra të jetë e njëtrajtshme.

 • Pasi ëmbëlsirat të jenë ftohur plotësisht, lyeni çdo shtresë kremi me gjalpë portokalli me thikë.

 • Hapeni fondantin e zi (nëse është e nevojshme, spërkateni me sheqer pluhur për të mos u ngjitur) dhe prisni pjesët e përparme të fanarit – mund ta bëni lirisht me dorë me një thikë të vogël ose përdorni mini prestar, nëse keni.

 • Dekoroni cupcakes tuaj me pjesët e përparme.

A ju pëlqen kjo recetë për Halloween? Pse të mos e ruani në Pinterest në mënyrë që ta gjeni lehtësisht përsëri!

Recetë argëtuese dhe e lehtë për cupcakes me temën e Halloween me kungull - Ushqim për festën e Halloween për fëmijë Si të bëni një recetë të shpejtë dhe të lehtë për kek me kunguj - një ide ushqimi për një festë të Halloween