Omëletë me djathë dhe spinaq Jarlsberg

Kjo omëletë me spinaq me djathë Jarlsberg është bërë një nga ushqimet e mia të preferuara dhe ndoshta e bëj të paktën një herë në javë. Është ushqyes, i balancuar, i lehtë për t’u përgatitur dhe pa gluten, i ulët në karbohidrate dhe i përshtatshëm për keto. Ka vetëm diçka rreth Jarlsberg-ut të shkrirë!


Omëletë me djathë dhe spinaq Jarlsberg

Unë shpesh bëj një omëletë me spinaq për vajzën time dhe për pak aromë më shumë, ndonjëherë shtoj djathë të grirë. Një ditë përdora djathin e mbetur Jarlsberg. Kishte një shije pak më ndryshe se djathi i zakonshëm i shijshëm ose çedar, kishte një shije shumë unike, me arra dhe ishte aq e shijshme saqë e bëra për ne mëngjesin tjetër.

Ka diçka të veçantë për Jarlsberg-un e shkrirë! Është i njohur për përgatitjen e tosteve jashtëzakonisht të shijshme me djathë të pjekur në skarë dhe funksionon po aq mirë kur shkrihet në vezë apo diçka tjetër.

Omëletë me spinaq me djathë Jarlsberg

Pra, ÇFARË ËSHTË Djathi JARLSBERG?

Jarlsberg është një djathë norvegjez që shpesh ngatërrohet me djathin zviceran, pasi ka një strukturë të ngjashme dhe vrima të rrumbullakëta, por është më shumë një përzierje midis djathit Gouda dhe Emmental me një shije të veçantë të ëmbël dhe arra.

Jarlsberg është bërë nga qumështi i pasterizuar gjysmë i skremuar, kultura djathi, kripë dhe enzima mikrobike dhe përmban më pak se 0,01 g laktozë për 100 g djathë. Kur bëhet djathi, hirra ndahet nga qumështi, kështu që na mbetet ajo që quhet gjizë. Meqenëse shumica e laktozës përfundon në hirrë, pak mbetet në gjizë. Gjatë procesit të maturimit, sasia e vogël e laktozës që mbetet konsumohet nga bakteret e acidit laktik. I gjithë djathi Jarlsberg është bërë duke përdorur mullëz bimore / mikrobike, gjë që e bën djathin të përshtatshëm për vegjetarianët.

Është e shijshme më vete me bukë të thartë, në krijesa, me fruta ose perime të freskëta ose në sallatë, por me të vërtetë shkëlqen kur shkrihet ose piqet në skarë. Do të përmirësojë sanduiçet tuaja me djathë të pjekur në skarë, picat, supat, hamburgerët dhe lulëkuqet dhe djathin. Dhe kjo eshte e shkëlqyeshme në omëletë!! Mësoni më shumë rreth djathit Jarlsberg këtu.

MUND TË PËRDORË NJË DJATH TË NDRYSHME?

Po, mund të përdorni çdo djathë që ju pëlqen! Unë thjesht e dua shijen e Jarlsberg-ut të shkrirë këtu, por Cheddar, Gouda, Gruyere, Swisse do të funksionojnë.

SI TË BËJMË OMELETË NGA DJATHRI DHE SPINAQI

Përbërësit e plotë të recetës, udhëzimet dhe ndarja e ushqimit janë në kartën e recetës më poshtë. Këtu janë disa foto hap pas hapi për t’ju udhëhequr.

Përbërësit: Kam përdorur 5 vezë për 2 persona, por ju mund të bëni pak a shumë, në varësi të oreksit dhe madhësisë së vezëve. Mund të përdoret spinaq bebe ose spinaq anglez i copëtuar. Këtu mund të përdorni hudhër ose qepë të njoma.

Si të bëni një omëletë me spinaq dhe djathë Hapat 1

Si të bëni një omëletë me spinaq dhe djathë Hapi 2

ÇFARË TË SHËRBOHET ME KËTË OMELETË?

Kjo omëletë mund të shërbehet si një pjatë e pavarur dhe është mjaftueshëm e balancuar nga pikëpamja ushqyese. Është veçanërisht i shkëlqyeshëm si një ushqim keto ose me pak karbohidrate, pasi është i pasur me yndyrë dhe proteina, gjë që e bën atë shumë të ngopshëm. Nëse dëshironi karbohidrate shtesë, mund ta shërbeni me bukë të thekur, patate të ëmbla të ziera ose një pjatë anësore me fruta. Më pëlqen pak salcë e nxehtë sipër dhe pak lakër turshi anash.

Omëletë me spinaq dhe djathë të pjekur në skarë në një pjatë

Shtypje

ora ikona e orëstakëm ikona e takëmeveflamuri ikona e flamuritdosje ikona e dosjesinstagram ikona e instagramitpinterest ikonë pinterestfacebook ikona e facebook-utvulë ikona e printimitkatrore ikonë katrorezemra ikona e zemrëszemër e fortë ikonë e zemrës së fortë


Përshkrim

Kjo omëletë me djathë dhe spinaq Jarlsberg është një recetë e ushqyeshme, e ekuilibruar dhe e mbushur me mëngjes. Është i ulët në karbohidrate, pa gluten dhe i përshtatshëm për keto. Mund ta shërbeni me një garniturë me avokado ose domate qershi, tost ose bukë të papjekur, ose disa patate të ëmbla ose fruta për karbohidrate shtesë. • Ngrohni elementin e grilit në furrë në 200 C / 400 F.
 • Ngrohni vajin e ullirit dhe gjalpin në një tigan mesatar mbi nxehtësinë mesatare. Pasi të nxehet, shtoni qepën dhe kripën dhe skuqeni për 3-4 minuta derisa të zbuten dhe të marrin ngjyrë të artë.
 • Shtoni spinaqin dhe skuqeni për një minutë apo më shumë derisa të thahet. Ndërkohë rrihni vezët në një enë.
 • Hidhni vezët në tigan dhe përziejini butësisht. Sipër vendosni feta djathi ose sipër spërkatni me djathë të grirë. Gatuani për 1 minutë në pllakë, më pas transferojeni në furrë pranë elementit të grilit (në raftin e sipërm) dhe gatuajeni edhe për disa minuta derisa djathi të shkrihet. Ndiqni atë, pasi mund të përgatitet shumë shpejt, në varësi të furrës.
 • Nëse nuk e përdorni furrën, gatuajeni omëletën në një tigan me kapak në zjarr mesatar deri sa shtresa e sipërme e vezës të zihet përmes djathit të shkrirë. Gjithashtu mund ta palosni dhe ta ktheni omëletën në mënyrë që të mos zihet shumë fundi. Gjëja kryesore është që veza të zihet dhe Jarlsberg të shkrihet për të marrë shijen e saj të plotë.

Të ushqyerit

 • Shërbyer: Gjysma e omëletës
 • kalori: 356
 • sheqer: 1.8 g
 • natriumi: 926.7 mg
 • I trashë: 27,4 g
 • Yndyrna të ngopura: 9,9 g
 • karbohidratet: 4,6 g
 • proteina: 22,8 g
 • kolesteroli: 492.1 mg

Fjalë kyçe: Vezë, omëletë, mëngjes, Jarlsberg, djathë, karbohidrate të ulëta, keto, pa gluten

RECETA MË TË SHËNDETSHME TË VEZËVE


SHIKO KUSHTETIN TIM PALEA FAST FAST

Për më shumë receta mëngjesi me pak karbohidrate, paleo dhe pa gluten, sigurohuni që të shikoni librin tim të gatimit të mëngjesit Paleo me mbi 85 receta të shijshme dhe të shëndetshme.

Libër gatimi Paleo për mëngjes

Omëletë me djathë Jarlsberg dhe spinaq (me pak karbohidrate, pa gluten, keto)