Orzo e lehtë me limon – një çift gatuan

Ja si të bëni orzo si një pjatë e thjeshtë anësore! Kjo pastë në formë orizi mblidhet në pak minuta, aromatizohet thjesht me gjalpë dhe limon.

Orzo me vaj limoni

Këtu është një recetë bazë për një dollap me tufë për t’u plotësuar me vakte të shpejta gjatë javës: orzo!! Kjo makarona në formë orizi gatuhet jashtëzakonisht shpejt, duke e bërë atë ideale për netët kur keni nevojë për diçka të shpejtë në tryezë. Kjo recetë orzo është tepër e thjeshtë, por del qetësuese dhe nostalgjike, duke kombinuar fasulet e buta me gjalpë dhe një nuancë limoni. Është kaq e shijshme, sa shpejt do ta shtoni në rrotullimin tuaj të rregullt … pastaj pyesni veten se si keni jetuar kaq gjatë pa të!

Çfarë është orzo?

Orzo është një pastë e vogël që ka formën e kokrrave të orizit. I njohur si rizoni në Itali mund të shërbehet në mënyra të ndryshme: si pjatë anësore, pilaf, si pjesë e një sallate orzo ose në supa. Ka dy mënyra kryesore për të përgatitur orzo: e zier në një sasi të madhe uji si makarona ose e gatuar si orizi, ku zihet dhe thith të gjithë lëngun.

Në dyqane janë të disponueshme disa përmasa orzo: ne preferojmë kokrra të mesme që kanë madhësinë e kokrrave të orizit. Mund të gjeni edhe ngjyra të ndryshme të orzos, si për shembull orzo trengjyrësh, i cili ngjyroset në mënyrë natyrale me domate të thata dhe spinaq.

Orzo

Si të gatuaj orzo

Ekzistojnë dy mënyra për të bërë orzo: metoda e makaronave (gatimi në një tenxhere të madhe me ujë të valë dhe kullimi) dhe metoda e orizit (gatimi me më pak ujë derisa të përthithet). Mënyra më e mirë për të shmangur orzo ngjitëse është metoda e pastës: ajo bën kokrra të buta të shijshme dhe të ndara mirë. Metoda e orizit është më kremoze, por rrezikoni të ngjitet ose të ngjyhet. Ja se si të bëni orzo:

 • Lëreni një tenxhere me ujë të vlojë. Llogaritni rreth 8 gota ujë për 1 filxhan orzo.
 • Shtoni orzonë, lëreni të ziejë dhe gatuajeni për 8 minuta. Shijoni grurin. Nëse është kryesisht i brishtë me një sasi të vogël “përtypëse” në mes, kjo është ajo. Nëse jo, gatuajeni edhe 1 deri në 2 minuta të tjera: vetëm kini kujdes që të mos e teproni.
 • Kullojeni dhe sezoni. Kulloni ujin nga tenxherja dhe më pas kthejeni orzonë përsëri në tenxhere. I rregullojmë me kripë, gjalpë dhe lëng limoni. Garniturë e menjëhershme!
Receta për orzo

Variacione në shije

Kjo recetë e thjeshtë për orzo me gjalpë, kripë dhe shtrydhje limoni është kaq e thjeshtë por e kënaqshme! Shija me gjalpë pothuajse na kujton një version të shtuar të max dhe djathit të paketuar (pa djathë!). Ka shumë mënyra për të përmirësuar këtë pjatë të thjeshtë: këtu janë disa ide:

 • Barishte të copëtuara. Pak majdanoz i grirë duket i mrekullueshëm ose shtoni trumzë të grirë ose qiqra.
 • Djathë parmixhano. Rrotulloni pak djathë parmixhano të grirë për ta ngritur në lartësi të reja.
 • Djathë feta. Spërkatni djathin feta shton një kundërvënie të këndshme të kripur.
 • hudhra. Ziejini thelpin e hudhrës të grirë në pak vaj ose vaj ulliri, më pas përzieni në orzonë e zier me kripë.
 • spinaq. Skuqeni baby spinaqin (me ose pa hudhër), më pas shtoni orzo të gatuar dhe kripë. Djathi feta do të ishte një tjetër shtesë e këndshme!
Orzo

Më shumë receta orzo

Ka shumë mënyra për të përdorur orzo! Këtu janë disa ide nga kjo faqe interneti dhe të tjera:

Na tregoni se çfarë mendoni për recetën e thjeshtë të pjatës së dytë më poshtë dhe të gjitha mënyrat e tjera që ju pëlqen të servirni orzo.

Garnitura më themelore

Kjo recetë orzo na shpëtoi shumë darka javore. (Në fakt, ndërsa unë shkruaj këtë, Alex sapo po më sjell një pjatë nga kjo recetë e saktë!) Këtu janë disa pjata anësore më të thjeshta, perfekte për të përfunduar pjatën:

Kjo recetë orzo është…

Vegjetarian. Për veganët, përdorni vaj ulliri ose vaj vegjetal.

Shtypje

ora ikona e orëstakëm ikona e takëmeveflamuri ikona e flamuritdosje ikona e dosjesinstagram ikonën e instagramitpinterest ikonë pinterestfacebook ikona e facebook-utvulë ikona e printimitkatrore ikonë katrorezemra ikona e zemrëszemër e fortë ikonë e zemrës së fortë

Përshkrim

Ja si të bëni orzo si një pjatë e thjeshtë anësore! Kjo pastë në formë orizi mblidhet në pak minuta, aromatizohet thjesht me gjalpë dhe limon.


 • 1 filxhan orzo
 • ½ lugë çaji kripë kosher
 • 1 lugë gjelle gjalpë (ose vaj ulliri)
 • 2 lugë gjelle lëng limoni i freskët ((limon)
 • Majdanoz i freskët ose djathë feta i prerë në feta, për zbukurim (opsionale)


 1. Mbushni një tenxhere mesatare me 8 gota ujë dhe lëreni të vlojë. Pasi të vlojë, shtoni orzo dhe përzieni.
 2. Lëreni përsëri tiganin të ziejë dhe më pas gatuajeni për rreth 8 minuta derisa orzoja të jetë e butë. (Shijoni një kokërr për të vlerësuar gatishmërinë.) Shtrydheni në një sitë dhe më pas kthejeni orzonë në tenxhere.
 3. Hidhni kripën e kosheres, gjalpin (ose vajin e ullirit) dhe lëngun e limonit. Provoni dhe sipas dëshirës shtoni më shumë limon për shije. Mundësisht shtoni majdanoz të grirë ose djathë feta për zbukurim. Shërbejeni menjëherë; Mbetjet e mbetura ruhen në frigorifer deri në 5 ditë.

 • kategoria: Dekoroni
 • metoda: E gatuar
 • kuzhinë: mesdhetare
 • Dieta: vegan

Fjalë kyçe: Orzo, recetë orzo, çfarë është orzo