Panxhar i pjekur + qepë me portokall të përgjakur – Well Valpone

kjo është një pjatë për të cilën jam padyshim krenar dhe më pëlqeu ta haja direkt nga furra. është komod dhe plot shije.

kjo recetë është e përkryer për një pjatë anësore festive, por mund të shërbehet në çdo kohë të vitit kur jashtë është ftohtë dhe dëshironi të ndezni furrën tuaj. ndërkohë që kjo recetë është sigurisht mjaft thelbësore për të shërbyer si pjatë kryesore me perimet e saj të shumta (dhe mbushëse) të pjekura, ajo ka mjaft finesë për t’u shoqëruar me një marule me gjethe të lehta dhe pulë organike të pjekur ose salmon të pjekur.

agrumet e tjera, të tilla si mandarinat, gjithashtu funksionojnë mirë këtu, por vetitë më të ëmbla dhe më pak acide të portokallit të gjakut janë ideale për shkak të nuancave të mjedrës dhe luleshtrydhes. nëse argëtoheni, portokallet me gjak janë mënyra e duhur, sepse mishi i tyre i kuq i errët kombinohet bukur me panxharët dhe qepët e artë dhe të kuq.

Panxharë të artë të pjekur + sallatë portokalli me kripë deti, piper dhe vaj në kavanoza të vegjël mbi një mbulesë tavoline të bardhë.

Panxhar i pjekur + qepë me portokall me gjak

autor: Amy

Lloji i recetës: Meze

 • 3
  mesatare
  panxhari i artë
  zarzavate të veshura dhe të hequra
 • 3
  mesatare
  panxhari
  zarzavate të veshura dhe të hequra
 • 1
  i madh
  Patate e ëmbël Havai
  i rraskapitur
 • 1
  i madh
  Qepë e kuqe
  qërohet dhe pritet në katërsh
 • vaj ulliri ekstra i virgjer
 • 1/2
  lugë
  qimnon
 • kripë deti
  te provosh
 • piper i sapo bluar
  te provosh
 • 2
  portokallet me gjak
 • 1
  luge supe
  arra pishe
  për zbukurim
 • rozmarinë e freskët dhe/ose rigon
  për zbukurim
 • qimnon
  për zbukurim

 1. Ngrohni furrën në 425 gradë F.

 2. Përgatisim një tepsi me buzë me letër furre dhe sipër vendosim të gjitha perimet. Spërkateni me vaj dhe lyeni me vaj të gjitha perimet derisa të gjitha të shkëlqejnë dhe të mbulohen mirë. Përdorni një pirun për të hapur vrima në pataten e ëmbël. I spërkasim perimet me kripë deti, piper dhe qimnon. Transferoni fletën e pjekjes në furrë.

 3. Ndërkohë, përdorni agrume për të pastruar 2 lugë gjelle. nga lëvozhga e portokalleve të përgjakur, më pas qëroni dhe segmentoni me një thikë të vogël çiftëzimi. Lëreni mënjanë koren dhe segmentet.

 4. Koha e pjekjes do të ndryshojë në varësi të perimeve. Qepët do të gatuhen para panxharit dhe patateve të ëmbla në mënyrë që të mund t’i hiqni qepët nga fleta e pjekjes kur të jenë shumë të buta dhe të marrin ngjyrë kafe të artë, për afërsisht 45 minuta. Panxharin dhe patatet e ëmbla i mbajmë në furrë për 15 minuta të tjera ose derisa të jenë shumë të buta.

 5. Hiqeni nga furra dhe lëreni të ftohet për 5-10 minuta ose derisa të arrini të hiqni lëkurën nga panxhari dhe patatet e ëmbla pa iu djegur duart. Hidhni lëkurat dhe priteni panxharin në katërsh.

 6. Grini mishin e patates së ëmbël në një mini procesor ushqimi deri sa të bëhet kremoz dhe i ngjashëm me humusin. Përdorni një lugë të madhe për ta përhapur këtë përzierje kremoze në një pjatë të madhe për servirje. Sipër vendosni perimet e pjekura dhe portokallet me gjak.

 7. Sipas dëshirës spërkateni me vaj ulliri (kam përdorur vaj ulliri të sapopërgatitur me infuzion borziloku, të cilin e shihni në foton e mësipërme). Dekoroni me lëvozhgë portokalli të gjakut, arra pishe, rozmarinë të freskët dhe/ose rigon dhe fara qimnoni. I rregullojmë sipas shijes me kripë deti dhe piper. Shërbejeni të ngrohtë.

 8. Mbetjet e mbetura ruhen në një enë qelqi të mbyllur deri në 3 ditë në frigorifer.

Ky artikull mund të përmbajë Amazon ose lidhje të tjera shoqëruese, që do të thotë se unë marr një komision të vogël nëse bëni një blerje duke klikuar në ato lidhje.