Është një pjatë e thjeshtë, por që prezantohet mjaft elegante dhe mund të jetë edhe festive. Fasulet Fava janë shumë ushqyese dhe ne i kultivojmë çdo vit në kopshtin tonë organik vegan. Ata ngrijnë shumë mirë, kështu që mund t’i përdorni gjatë gjithë vitit pas korrjes nga kopshti.

Makarona papardel me fasule dhe brokoli.

Shërbyer: 4

Përbërësit

 • makarona për 4, papardella (ose linguine, fetuccine, tagliatelle, etj.)
 • 12-14 ons fasule fava, lëkura të zbardhura dhe të qëruara
 • 1 kokë lule brokoli, ose brokoli ose romanesko
 • për salcën kremoze të djathit vegan:
  • 2 gota jogurt pa qumësht
  • 2 luge gjelle leng limoni
  • 1 gotë verë e bardhë e thatë
  • 1/4 filxhan maja ushqimore
  • 1/4 lugë çaji pluhur mustardë e thatë
  • kripë dhe piper të bardhë për shije
 • zbukuruar me gjethe radichio dhe lëvozhgë limoni
Pastë papardel
Pastë papardel sipër.

Udhëzime:

 1. Zbardhni fasulet dhe hiqni koret. Kjo do të zgjasë më shumë, kështu që bëjeni së pari. Hidhini mënjanë fasulet e gatshme në një tas për t’i përdorur më vonë.
 2. Lëreni një tenxhere të madhe me ujë pak të kripur të vlojë.
 3. Pritini brokolin në tufë lulesh dhe ziejini në një avullore. (Unë përdor një shportë me avull në një tenxhere të mbuluar.)
 4. Në një tigan mesatar bashkojmë kosin jo qumështor, majanë ushqyese, pluhurin e mustardës, lëngun e limonit, verën e bardhë, kripën dhe piperin e zi. Përziejini mirë dhe ulni zjarrin në mesatare-të ulët për të ngrohur salcën. Sezoni sipas shijes.
 5. Hidhni makaronat në ujë të vluar dhe ziejini al dente.
 6. Kur makaronat të jenë gati, kullojini ujin dhe hidhni pak nga salca kremoze mbi makaronat dhe përziejini butësisht që të mbulohen lehtë makaronat.
 7. Vendosni një pjesë të bollshme në çdo pjatë, shtoni fasulet dhe brokolin.
 8. Dekoroni me radichio dhe lëkurë limoni.
 9. Shërbejeni pjatën me mundësinë që të ftuarit të shtojnë më shumë salcë sipas dëshirës.