Patate të skuqura – Richa vegane

Një spec i thjeshtë, por aromatik i patates së Indisë së Jugut që është super i varur me shumë piper të zi dhe tempera/tadka të thjeshtë. Shërbejeni këtë pjatë të lehtë vegane me dal ose sambar dhe oriz ose bukë të sheshtë ose dosa. Ose thjesht hani ashtu siç është! Shume mire. Pa gluten!

Shpesh, kur ulemi për darkë, duam të kemi një pjatë anësore më emocionuese dhe pikante në pjatën tonë kryesore.
Hyni në këtë skuqje me speca patate nga India e Jugut! Nëse patatet janë gjëja juaj dhe ju kanë mbaruar mënyra të reja emocionuese për t’i gatuar ato në një mënyrë të thjeshtë dhe që kërkon shumë kohë, kjo recetë është për ju!

Patate të skuqura me një shije indiane jugore që duhet t’ju interesojë.

kornizë sipër një tigani me patate të skuqura dhe qepë të spërkatura me koriandër

Ajo që i jep një shije të veçantë kësaj patate të skuqur janë gjethet e kerit, qepa e kuqe, piperi i zi dhe farat e mustardës. Farat e sinapit përdoren gjerësisht në kuzhinën indiane dhe kur skuqen në vaj të nxehtë, i japin vajit një shije të këndshme. Për të mësuar se si të piqni farat e sinapit, ndiqni seritë e mia të gatimit indian në tik tok ose Instagram tim!

Kur gatuhen me to, ato shtohen në fillim të gjellës dhe skuqen derisa të kërcasin dhe të lëshojnë shijen e tyre unike dhe t’i japin gjellës një shije arrat.

tavë me patate të spërkatur me koriandër

Më shumë pjata me patate:

Shtypni recetën

Piper i skuqur

Një spec i thjeshtë, por aromatik i patates së Indisë së Jugut që është super i varur me shumë piper të zi dhe tempera/tadka të thjeshtë. Shërbejeni këtë pjatë të lehtë vegane me dal ose sambar dhe oriz ose bukë të sheshtë ose dosa. Ose thjesht hani ashtu siç është! Shume mire! Pa gluten Pa arra Pa sojë

Koha për t’u përgatitur10 min

Koha e GATIMIT30 min

Koha totale40 min

kursi: Hiq

kuzhinë: indiane

fjalë kyçe: patate piper i zi, speca patate, patate indiane jugore

porcionet: 4

kalori: 188kcal

autor: Vegan Rich

Përbërësit

Për patatet:

 • 3 gota (450 g) patate baby të prera në katër pjesë ose 3 filxhanë patate të prera në kubikë kube rreth 1 inç në madhësi
 • 1 lugë çaji sol
 • 1/2 lugë çaji shafran i Indisë
 • 1/2 lugë çaji thekon piper

Rreth kalitjes:

 • 2 lugë çaji gjalpë
 • 1/2 lugë çaji fara mustardë
 • 1 gota (160 g) qepë e kuqe e grirë imët 1 deri në 1,5 gota
 • 2 karafil hudhra të grira
 • 10 gjethe kerri
 • 1 lugë çaji piper i zi i sapo bluar
 • 1/2 lugë çaji thekon piper ose përdorni 2 speca të kuq djegës të tharë
 • 1/4 lugë çaji sol
 • koriandër dhe lëng limoni për zbukurim

udhëzime

 • Ziejini patatet: Ngrohni një tenxhere të madhe me ujë mbi nxehtësinë mesatare. Shtoni kripë, shafran i Indisë dhe thekon piper dhe më pas shtoni patatet dhe lërini të ziejnë. Vazhdoni zierjen derisa patatet të jenë zier, mundësisht (9-12 minuta) Nuk dëshironi që patatet të jenë shumë të buta, por dëshironi të ziejnë. Kulloni patatet dhe lërini mënjanë.

 • Bëni temperamentin tuaj: Ngrohni vajin mbi nxehtësinë mesatare në një tigan mesatar deri në të madh

 • Pasi vaji të jetë nxehur, shtoni farat e sinapit dhe prisni që ato të fillojnë të plasariten.

 • Më pas shtoni qepën dhe pak kripë dhe ziejini derisa qepa të fillojë të marrë ngjyrë të artë. (7-10 minuta, në varësi të tiganit dhe sobës)

 • Më pas shtoni hudhrën, gjethet e kerit, përzieni dhe gatuajeni derisa hudhra të marrë ngjyrë të artë. 1-2 minuta Shtoni spërkatje me ujë nëse përzierja thahet shumë.

 • Më pas shtoni piper të zi të sapo bluar dhe piper djegës ose piper të kuq djegës dhe kripën e mbetur dhe përzieni.

 • Gatuani për gjysmë minutë, më pas shtoni patatet dhe përzieni mirë që të mbulohen.

 • Mbulojeni dhe ziejini për 2 minuta të tjera që të jenë të freskëta, më pas ulni zjarrin. Dekoroni me koriandër dhe lëng limoni.Shërbejini këto patate me Dals ose Sambar dhe oriz ose bukë të sheshtë ose Dosa ose me mëngjes.

Shënime

 • Gjethet e kerit shpesh shiten të ngrira në dyqanin tuaj ushqimor indian ose aziatik. Ata shesin edhe të thata, por nëse mund të merrni të freskëta, kjo do të ishte më e mira

Të ushqyerit

Fakte të ushqyerit

Piper i skuqur

Sasia për shërbim

Kalorive 188
Kalori nga yndyra 18

% vlera ditore *

I trashë 2 g3%

Yndyrna të ngopura 1 g6%

natriumi 675 mg29%

kaliumi 838 mg24%

Karbohidratet 38 g13%

Fibra 6 g25%

sheqer 6 g7%

Proteina 5 g10%

Vitamina A 183 IU4%

Vitaminë C 90 mg109%

kalciumit 60 mg6%

Hekuri 2 mg11%

* Përqindjet bazohen në një dietë me 2000 kalori.

Përbërësit:

 • patate të vogla – përdorni Yukon ose Ruset
 • shafrani i Indisë i jep një ngjyrë të mrekullueshme kësaj pjate
 • thekon piper dhe piper i zi shtoni pak nxehtësi
 • Për kalitje, skuqni farat e mustardës së bashku me qepën e kuqe të grirë, hudhrën, gjethet e kerit dhe piper të zi të sapo bluar.
  si dhe specat e kuq djegës të tharë
 • koriandër dhe lëng limoni shtohen si pjatë anësore

Këshilla:

 • Sigurohuni që të skuqni patatet, duke i trazuar, derisa të marrin ngjyrë kafe.
 • Gjethet e kerit shpesh shiten të ngrira në dyqanin tuaj ushqimor indian ose aziatik. Ata shesin edhe të thata, por nëse mund të merrni të freskëta, kjo do të ishte më e mira
 • Nuk mund të gjeni gjethe kerri? Shtoni gjethen e dafinës dhe shtoni pak limon ose lëkurë limoni në gjellë. Nuk do të jetë njësoj, por do t’i japë një shije të këndshme gjellës.

përbërës për skuqjen e patateve dhe specave nga India e Jugut

Si të bëni patate të skuqura nga India jugore

patate të ziera në ujë

Ziejini patatet: Ngrohni një tenxhere të madhe me ujë mbi nxehtësinë mesatare.

shafran i Indisë, piper i zi dhe piper i kuq në një tenxhere

Shtoni kripë, shafran i Indisë dhe thekon piper dhe më pas shtoni patatet dhe lërini të ziejnë. Vazhdoni zierjen derisa patatet të jenë gatuar sipas shijes.

Ju nuk dëshironi që patatet të jenë shumë të buta, por dëshironi që ato të jenë të gatuara. Kulloni patatet dhe lërini mënjanë.

enë qelqi me patate të ziera

Ngrini temperamentin tuaj: Ngrohni vajin mbi nxehtësinë mesatare në një tigan mesatar deri në të madh

Pasi vaji të jetë nxehur, shtoni farat e sinapit dhe prisni që ato të fillojnë të plasariten.

farat e sinapit shtohen në një tigan me vaj të nxehtë

Më pas shtoni qepën dhe pak kripë dhe ziejini derisa qepa të fillojë të marrë ngjyrë të artë.

qepa shtohet në një tigan me farat e sinapit

qepë kafe të artë në një tigan të bardhë

Më pas shtoni hudhrën, gjethet e kerit, përzieni dhe gatuajeni derisa hudhra të marrë ngjyrë të artë. Shtoni spërkatje uji nëse përzierja thahet shumë.

Qepëve të skuqura i shtohen hudhra dhe gjethet e kerit

Më pas shtoni piper të zi të sapo bluar dhe piper djegës ose piper të kuq djegës dhe kripën e mbetur dhe përzieni.

qepë dhe hudhra të skuqura në një tigan

patate të ziera, të cilat shtohen në tigan me qepë të skuqura dhe kalitje

Gatuani për gjysmë minutë, më pas shtoni patatet dhe përzieni mirë që të mbulohen.

Mbulojeni dhe ziejini për 2 minuta të tjera që të jenë të freskëta, më pas ulni zjarrin. E zbukurojmë me koriandër dhe lëng limoni dhe e shërbejmë.

Shërbejini këto patate me Dals ose Sambar dhe oriz ose bukë të sheshtë ose Dosa ose me mëngjes.

skuqni qepët dhe patatet e kuqe

Magazinimi:

Patatet e ziera dhe perimet e tjera të ziera mund të ruhen të sigurta në frigorifer 3 deri në 4 ditë.

pamje nga afër e një tasi me spec të skuqur me patate indiane me fara mustarde dhe gjethe kerri