Përfundimet bazë për recetën e pasur me proteina dhe proteina

Jo të gjitha proteinat krijohen njësoj. Proteinat shtazore kanë një efekt të ndryshëm në veshkat tona, për shembull, sesa proteinat bimore. Brenda disa orësh pas ngrënies së mishit, veshkat tona lëvizin në një mënyrë hiperfiltrimi, gjë që rrit në mënyrë dramatike ngarkesën e tyre. Kjo është e vërtetë për proteina të ndryshme shtazore. Mishi, pula dhe peshku duket se kanë efekte të ngjashme. Por një sasi ekuivalente e proteinave bimore nuk shkakton praktikisht asnjë stres të dukshëm në veshkat tona. Hidhi nje sy faqe tematike për të përmbledhur dhe shikuar video si p.sh A marrin vegjetarianët mjaftueshëm proteina? dhe Miti i kombinimit të proteinave.

Receta: Fasule të kuqe dhe quinoa

Kjo pjatë e thjeshtë bashkohet shpejt dhe është plot me fasule, barishte dhe erëza. Personalizojeni duke e zëvendësuar quinoan me një fasule tjetër të preferuar. Shihni recetën në dizajnin tonë të ri faqja e recetësdhe na vizitoni Instagram për një video se si ta bëni atë.

Shumë mënyra për të dhënë

Siç e dini, NutritionFacts.org nuk ka reklama apo sponsorë korporatash. Mbështetësit dhe vullnetarët tanë janë me të vërtetë gjaku i kësaj organizate. Ju na lejoni ta bëjmë këtë punë.

Duke u bërë një donator mujor, ju po ndihmoni për të ofruar një rrjedhë të parashikueshme dhe të qëndrueshme mbështetjeje për organizatën tonë jofitimprurëse, dhe ne ju jemi shumë mirënjohës. Dhe ka edhe më shumë mënyra për të na mbështetur!

Buzëqeshje në Amazon Zgjidhni NutritionFacts.org si bamirësinë tuaj për të mbështetur përdorimin e shfletuesit Smile kur bëni blerje nga Amazon.

GoodShop Fitoni një rimbursim ose dhuroni kur blini në më shumë se 7000 tregtarë të ndryshëm.

Dhënia e asistentit Shkarkoni shtesën e shfletuesit dhe jepni një përqindje të kursimeve që fitoni kur bëni blerje në internet në NutritionFacts⁠.

SYMB Rrumbullakosni kostot tuaja kur bëni blerje me aplikacionin Symb dhe dhuroni shumat e rrumbullakosura në NutritionFacts kur na zgjidhni si një organizatë jofitimprurëse.

MAKINA Dhuroni makinën tuaj dhe dhuroni të ardhurat për NutritionFacts.

,Ju lutemi bashkohuni me ne për të mbështetur revolucionin e të ushqyerit të bazuar në prova duke bërë një donacion të zbritshëm nga taksat në NutritionFacts.org sot në https://nutritionfacts.org/donate/. Ne ju ftojmë gjithashtu të konsideroni të na mbështesni në më shumë mënyra. Shihni se si në https://nutritionfacts.org/donate/giving/.Faleminderit për mbështetjen tuaj!

Kërkoni gjuhën e NutritionFacts.org

Dëshironi të shihni të gjitha videot NutritionFacts të disponueshme në gjuhën tuaj? Vizitoni tonë faqe kërkimidhe shikoni menunë Gjuha e titrave në anën e djathtë të faqes. (Klikoni butonin Filters nëse jeni në një telefon celular.) Zgjidhni gjuhën tuaj dhe rezultatet do të shfaqin të gjitha videot me titra në atë gjuhë. Mendoni për vullnetarizmin për t’ju ndihmuar të bëni më shumë video të disponueshme në gjuhën tuaj!

Vullnetarët në qendër të vëmendjes: Liz Gildred

“Kam filluar si vullnetare e dizajnit grafik në tetor 2021 dhe deri më tani ka qenë një përvojë e shkëlqyer! Kjo më dha një mënyrë për të dhënë një kontribut të vogël në kauzën shumë dinjitoze të ushqyerjes së bazuar në dëshmi. Jam i lumtur që kam mundësinë të mbështes një burim informacioni shumë të nevojshëm dhe të besueshëm.

Një nga recetat e preferuara të WFPB-së është smoothie-ja ime e mëngjesit. Përbërësit evoluojnë (dhe grumbullojnë topa bore!) Me kalimin e viteve. Përziej lakrën ose spinaqin me avokado, banane, arra, fara liri, fara chia, gjethe çaji jeshil, lëvozhgë limoni, kanellë, shafran i Indisë, një majë piper të zi, xhenxhefil, pluhur amla dhe pluhur klorella, së bashku me çdo lloj bime. në qumësht dhe kube akulli.

3 videot më të mira të muajit

Koleksion i madh i ushqimeve të shëndetshme, duke përfshirë spinaqin, fasulet garbanzo, karotat, panxharin, xhenxhefilin.Si të rrisni jetëgjatësinë tuaj nga 12 deri në 14 vjet: Çfarë mund të bëjnë mjekët për të promovuar ndryshime të jetesës së shëndetshme që zgjasin jetën?

Një grup patatesh të kuqe dhe vjollcë të bëra vetë në një mjedis rural me papastërtiLloji më i shëndetshëm i patates: A janë patatet me mish të verdhë më të shëndetshme se ato të bardha? Po për glikoalkaloidet?

Vaj gatimi derdhet nga një shishe në një tenxhere çelikuGlicidoli kancerogjen në vajin e gatimit: Glicidoli mund të ndihmojë në shpjegimin pse njerëzit që hanë ushqime të skuqura preken më shumë nga kanceri.

në shëndet,
Michael Gregor, Ph.D.

PS: Nëse nuk e keni bërë ende, mund të abonoheni në videot e mia falas këtu dhe shikoni prezantimet e mia të drejtpërdrejta, rishikimet vjetore: