Petë me lakër ton me hudhër pikante, majonezë

Do t’ju pëlqejnë këto djathë, petë krokante me lakër ton s majonezë me hudhër pikante salcë zhytjeje. Shume e thjeshte per tu bere, petat me ton skuqen ne pak vaj (si te skuqura) dhe mund te serviren per dreke, paradreke ose darke. Më pëlqen me një sallatë të shkëlqyeshme për një pjatë mbushëse dhe ushqyese. E shkëlqyeshme si ushqim me gishta! Keto, me pak karbohidrate, pa gluten.


Petë me lakër ton me hudhër pikante, majonezë

BIRKE ME DJATH ME LAKRE TON

Të përgatitura nga toni i konservuar, djathi dhe vezët, POR pa miell, këto petë me lakër janë pa gluten, me pak karbohidrate dhe të përshtatshme për keto. I bëj shpesh gjatë një sfide me pak karbohidrate dhe i shijoj për drekë ose darkë, e ndonjëherë edhe për mëngjes me një vezë të skuqur sipër.

Janë disi të skuqura, por të skuqura në tigan, jo të skuqura thellë. Lakra e grirë u jep atyre një strukturë dhe dendësi të këndshme dhe bëhet e butë nga brenda dhe krokante nga jashtë kur petat gatuhen në një tigan. Përveç kësaj, djathi shkrihet dhe bëhet pak ngjitës, duke mbajtur gjithçka së bashku.

Ju mund t’i shërbeni ato me një shumëllojshmëri salcash, duke përfshirë salcën tuaj standarde të domates ose mustardën. Ose mund të rrahni pak salcë të nxehtë dhe salcë hudhre me majonezë ose chimichuri bimor.

I shërbeva me një sallatë të këndshme me domate, tranguj, qepë dhe speca.

Do t'ju pëlqejnë këto biftekë të thartë dhe krokantë me lakër ton me salcë majonezë me hudhër pikante. Super të thjeshta për t'u përgatitur, petët me lakër skuqen në pak vaj dhe mund të shërbehen për drekë, drekë ose darkë. Më pëlqen me një sallatë të shkëlqyeshme për një pjatë mbushëse dhe ushqyese. E shkëlqyeshme si ushqim me gishta! Keto, me pak karbohidrate, pa gluten.

Ikona e përbërësve

PËRBËRËSIT BANITS LAKRE

lakra: Do t’ju duhen rreth 2 gota lakër të grirë ose të grirë imët / të prerë në kubikë. Lakra e bardhë ose lakra Napa funksionon më mirë, por mund të përdorni edhe lakër të kuqe. Në këtë rast, do të merrni më shumë petka vjollcë-blu.

peshk i konservuar: Keto pete i kam bere me ton te konservuar, por ne kete recete do te funksionojne edhe salmoni apo sardelet.

Përbërësit lidhës: Vezët dhe djathi, të cilat do të shkrihen gjatë gatimit, përdoren për të lidhur dhe mbajtur gjithçka.

Pjesë të tjera për petë: Qepët e kuqe shtojnë pak mprehtësi dhe shije, dhe pjesa tjetër është vetëm kripë dhe piper. Super e thjeshtë! Përveç kësaj, vaj ulliri ose kokosi për gatim.

Përbërësit për biftekët ose byrekët me lakër me ton
ikona e veshjes

Salcë me hudhër majone pikante

Kjo është një salcë vërtet e thjeshtë zhytjeje që shkon me TË GJITHA biftekët e skuqur ose petat pikante. Gjithçka që ju nevojitet është majonezë e cilësisë së mirë, hudhër të grirë ose të prerë në kubikë dhe salcë e nxehtë Sriracha, salcë tobazako ose Frank. Mund të përdoret edhe pluhur hudhre, por do të keni një shije më të butë. Përziejini gjithçka dhe mbaroni!

Mund ta ndryshoni ose ta rregulloni me mustardë integrale ose të nxehtë, turshi të prera në kubikë ose kimchi, barishte si kopër ose borzilok, domate të thata, kaperi, lëvozhgë dhe lëng limoni, karizma, çipsi etj.

Petë me lakër me ton me salcë zhytjeje
Si të ikona

SI TË BËJMË LAKRA NGA TONI I LAKrës

Faza 1. Në një tas të madh bashkojmë lakrën e grirë me djathin, tonin, vezët, qepën e kuqe, kripën dhe piperin. Përziejini mirë, veçanërisht djathin dhe vezët. Mos e lini të qëndrojë për një kohë të gjatë, pasi lakra do të lëshojë lëng dhe e gjithë përzierja mund të laget mjaft. Është më mirë të gatuani tani!

Këshilla: Nëse përzierja duket shumë e lagësht, shtoni një lugë gjelle miell kokosi ose miell të thjeshtë për të thithur lagështinë.

Hapi 2. Në një tigan të madh, ngrohni pak vaj ulliri, vaj avokadoje ose vaj kokosi në zjarr mesatar.

Grini rreth 2 lugë gjelle nga përzierja për të bërë petë ose përdorni një lugë të madhe ose filxhan matëse 1 / 4-1 / 3 për të formuar petat. Zakonisht e shqyrtoj me një lugë të plotë të përzierjes. E shtoj në tepsi dhe më pas i jap formë dhe rrafshoj byrekut.

Skuqini në një tigan mesatare ngrohni për rreth 2-3 minuta nga secila anë. Shtoni pak më shumë vaj kur i ktheni petat për t’i mbajtur ato krokante.

Hapi 3. Ndërsa petat janë duke u gatuar, bëni salcën. Pritini ose grini thelpin e hudhrës dhe përzieni me majonezën së bashku me salcën e nxehtë. Le menjane.

Përgatisni një sallatë anësore ose perime për petat. Kam bërë një sallatë me tranguj, domate qershi, speca të kuq, rrepka, qepë, salcë limoni dhe ulliri.

Recetë për petat me lakër me ton dhe djathë
Si të ikona

KËSHILLI PËRGATITAR

Nëse dëshironi t’i përgatisni paraprakisht, mund t’i përgatisni të gjithë përbërësit dhe t’i shtoni në një tas, PËRVEÇ kripës dhe vezëve. Mbulojeni enën me kapak/Mbulojeni përzierjen ose ruajeni përzierjen në një enë derisa të jeni gati për të gatuar (një ose dy ditë përpara është mirë). Më pas, kur të jeni gati për të gatuar, përzieni kripën dhe vezët. Nëse i përzieni shumë herët, lakra do të fillojë të lëshojë lëng dhe brumi do të laget shumë.

Përndryshe, mund të përgatisni dhe skuqni të skuqurat dhe t’i ruani në frigorifer deri në 3 ditë. Ngroheni në një tigan ose furrë dhe shërbejeni me salcën.

Petat e lakrës me ton mund të ngrihen pasi të jenë gatuar. Shkrijeni në frigorifer gjatë natës, më pas skuqeni në zjarr të ulët që të ngrohet dhe të rifitohet krokanti.

Biftekët me ton të skuqur me djathë
Ikona e të ngrënit

SHËNIM RUAJTJES

Këto peta me ton dhe lakër janë pa gluten, të ulëta në karbohidrate dhe keto dhe të pasura me proteina. Ato janë të pasura me lëndë ushqyese me shumë minerale, vitamina dhe antioksidantë. Mund të bëni një version vegjetarian me lakër, djathë dhe vezë.

ja ku janë makro ushqimore për 3 petë: 480 kalori, 5,9 g karbohidrate totale, 1,2 g fibër (4,7 g karbohidrate neto), 27,5 g proteina, 38,2 g yndyrë (përfshin 1 lugë gjelle salcë majonezë).

MË SHUMË PRESTE DHE ARNA PËR TESTIMIkona e plotë e recetës

RECETA E PLOTË

Gjeni listën e plotë të përbërësve, udhëzimet dhe shënimet shtesë të gatimit më poshtë. Nëse keni pyetje ose po gatuani këtë recetë, ju lutem më tregoni në komente dhe mos harroni ta bëni vlerësoni këtë recetë kështu që është e lehtë për të tjerët për të gjetur.

Shtypje

ora ikona e orëstakëm ikona e takëmeveflamuri ikona e flamuritdosje ikona e dosjesinstagram ikona e instagramitpinterest ikonë pinterestfacebook ikona e facebook-utvulë ikona e printimitkatrore ikonë katrorezemra ikonën e zemrëszemër e fortë ikonë e zemrës së fortë


Përshkrim

Këto petët e djathit krokante me djathë ton (ose të skuqur) me majonezë me hudhër pikante janë perfekte për drekë, drekë ose darkë. Shërbejeni me një sallatë të madhe për një vakt të mbushur me vlera ushqyese. E shkëlqyeshme si ushqim me gishta! Këto petët e tonit me lakër janë keto, pa karbohidrate dhe pa gluten. • Në një tas të madh bashkojmë lakrën e grirë me djathin, tonin, vezët, qepën e kuqe, kripën dhe piperin. Përziejini mirë, veçanërisht djathin dhe vezët. Mos e lini të qëndrojë për një kohë të gjatë, pasi lakra do të lëshojë lëng dhe e gjithë përzierja mund të laget mjaft. Është më mirë të gatuani tani!

Këshilla: Nëse përzierja duket shumë e lagësht, shtoni një lugë gjelle miell kokosi ose miell të thjeshtë për të thithur lagështinë.

 • Në një tigan të madh, ngrohni pak vaj ulliri, vaj avokadoje ose vaj kokosi në zjarr mesatar.
 • Grini rreth 2 lugë gjelle nga përzierja për të bërë petë ose përdorni një lugë të madhe ose filxhan matëse 1 / 4-1 / 3 për të formuar petat. Zakonisht e shqyrtoj me një lugë të plotë të përzierjes. E shtoj në tepsi dhe më pas i jap formë dhe rrafshoj byrekut.
 • Skuqini në një tigan mesatare ngrohni për rreth 2-3 minuta nga secila anë. Shtoni pak më shumë vaj kur i ktheni petat për t’i mbajtur ato krokante.
 • Ndërsa petat janë duke u gatuar, bëni salcën. Pritini ose grini thelpin e hudhrës dhe përzieni me majonezën së bashku me salcën e nxehtë. Le menjane.
 • Përgatisni një sallatë anësore ose perime për petat.

Shënime

Tuna mund të zëvendësohet me salmon të konservuar ose sardele.

Të ushqyerit

 • Shërbyer: 3 petka me 1,5 lugë salcë
 • kalori: 481
 • sheqer: 2,4 g
 • natriumi: 1055.6 mg
 • I trashë: 38,2 g
 • karbohidratet: 5,9 g
 • fibra: 1.2 gr
 • proteina: 27,9 g
 • kolesteroli: 177.1 mg

Fjalë kyçe: Skuqni, ton, lakër, keto, karbohidrate të ulëta, pa gluten, djathë,

Petë me lakër ton me salcë majonezë me hudhër pikante