Petë të nxehta me vaj me pak çoi dhe vezë

Ide e shijshme për një drekë të shpejtë dhe të lehtë, gati në më pak se 10 minuta. Petë të nxehta me vaj, të aromatizuara me hudhër, xhenxhefil dhe piper të kuq djegës dhe të servirura me çaj dhe vezë të zier të ëmbël.

Kohët e fundit pashë shumë video në Tik Tok për Hot Oil Noodles, kështu që vendosa t’i provoj vetë. Unë jam një adhurues i madh i të gjitha llojeve të ushqimeve aziatike, ndaj më pëlqyen shumë.

Shumica e recetave që kam parë përdorin vetëm petë me vaj dhe erëza, por vendosa të bëj një dietë më të ekuilibruar duke shtuar pak proteina dhe disa perime.

  nga afër petët dhe vezët e ziera të buta të spërkatura me kripë dhe piper

Metoda ime përdor vetëm një tigan, kështu që larja minimale është gjithmonë një bonus! Përdorimi i një wok për një tenxhere ose tigan të madh do të ishte gjithashtu mirë.

Shtoni petët, sërish çajin dhe vezën në një wok, mbulojeni me ujë të vluar dhe ziejini për 5 minuta. Hiqeni çajin sërish në gjysmë në mënyrë që të mos zihet shumë.

Kulloni petët dhe shtoni wok-in përsëri në zjarr me pak vaj susami. E ngrohim derisa të pijë duhan.

Foto hap pas hapi si të bëni petë me gjalpë të nxehtë

Shtoni hudhrën, xhenxhefilin, specin kajen, qepët e njoma dhe salcën e sojës në një tas. Më pas derdhni vaj të nxehtë.

Përziejini petët që të mbulohen me gjithë këtë vaj të shijshëm aromatik.

Më pas në fund shtoni sërish çajin dhe vezën dhe shijojeni! Kaq shpejt dhe lehtë dhe gati në më pak se 10 minuta. Unë e kam bërë tashmë këtë për drekë dy herë këtë javë, është shumë bukur!

Nëse jeni të interesuar për numrin e kalorive, unë e llogarita atë në 440 kalori për këtë shërbim.

Dëshironi të flisni më shumë rreth recetave, këshillave dhe motivimit të shëndetshëm? Bashkohuni me ne në grupin tonë në Facebook.

Shtypje

Petë të nxehta me gjalpë


Përshkrim

Ide e shijshme për një drekë të shpejtë dhe të lehtë, gati në më pak se 10 minuta. Petë të nxehta me vaj, të aromatizuara me hudhër, xhenxhefil dhe piper të kuq djegës dhe të servirura me çaj dhe vezë të zier të ëmbël.


Përbërësit

 • 60 petë me vezë të thata
 • 1 vezë
 • 100g pak choi
 • 1 lugë gjelle vaj susami
 • 1 lugë hudhra
 • 1/2 lugë xhenxhefil
 • 1/2 lugë specat djegës
 • 1 qepë të freskët
 • 1 lugë gjelle salce soje

Udhëzimet

 1. Shtoni sërish petët, vezën dhe çajin në wok. Mbulojeni me ujë të vluar dhe gatuajeni për 5 minuta.
 2. Në mes të kohës së zierjes, hiqeni sërish çajin për të mos u zier shumë.
 3. Kulloni petët dhe vezën dhe vendoseni wok-in përsëri në pllakë.
 4. Shtoni vajin e susamit dhe gatuajeni derisa të tymoset.
 5. Në një enë shtoni hudhrën, xhenxhefilin, specat djegës, qepët e njoma dhe salcën e sojës. Më pas hidhni vajin e nxehtë.
 6. Përziejmë petët derisa të jenë përzier plotësisht me salcën.
 7. Shtoni sërish çajin dhe vezën dhe shërbejeni menjëherë.