Raven krokante klasik – një çift gatuan

Kjo recetë krokante me raven ka një top të artë, krokant dhe një mbushje ngjitëse dhe të ëmbël. Është thjesht më e mira!

Këtu është trajtimi më i mirë për pranverë dhe verë nëse mund të gjeni një tufë me këto kërcell magjik rozë-jeshile: Raven krokante!! Kjo ëmbëlsirë e bërë në shtëpi është një nostalgji absolute verore: çdo kafshatë është një breshëri karamele ngjitëse, e ëmbël e thartë, e zbukuruar me tërshërë të artë. Spërkateni me akullore me vanilje të shkrirë dhe nuk ka asgjë më të mirë se sa të merrni kafshata të plota në një mbrëmje vere. Këtu është receta jonë e preferuar për raven krokante që do t’i mahnitë të gjithë.

Përbërësit në këtë recetë për raven krokante

Kjo recetë për raven krokante është mjaft e ëmbël, me shumë tërshërë dhe mbushje ngjitëse me raven. Disa sekrete? Një dozë e madhe tërshërë e mban strukturën e thërrimeve të freskëta dhe një nuancë lëkure portokalli e bën mbushjen të dallohet. Opsionale, por shton vetëm sofistikimin e duhur. Ja çfarë do t’ju duhet:

 • Raven
 • Sheqer pluhur
 • Niseshte misri (ose niseshte me shigjeta)
 • Lëkurë portokalli (opsionale)
 • Ekstrakti i vaniljes
 • Bollgur i mbështjellë i modës së vjetër
 • Miell universal
 • Sheqer kaf
 • kanellë
 • Gjalpë
 • Sol
Raven krokante

Çelësat për shije dhe cilësi

Kjo recetë për mollët krokante me miell tërshërë është e pacenuar: është pikërisht ajo që do të prisnit në një klasik, por pak frymëzues. Këtu janë disa shënime se çfarë e bën atë kaq hyjnor:

 • Lëkura e portokallit thekson ëmbëlsinë. Aciditeti në ëmbëlsirat është si kripa në ushqimin pikant: i bën shijet të shkëlqejnë! Këtu lëvozhga e agrumeve arrin ekuilibrin e duhur me sheqerin. Nuk e keni atë? Mund të përdorni lëvozhgën e limonit ose thjesht ta hiqni atë.
 • Raporti i duhur i vajit me tërshërën e bën pjesën e sipërme të thërrmuar. Një recetë e mirë për raven krokante duhet të ketë një majë që të jetë e thërrmuar dhe krokante: jo krokante, e butë apo e lagësht. Ky ka raportin e duhur të vajit dhe tërshërës për këtë teksturë të veçantë. (Është më e freskët se ajo me të cilën u rrita, e cila nuk kishte tërshërë!)
 • Niseshte misri ndihmon që mbushja të ketë një strukturë të dendur. Ne zbuluam se niseshte misri funksionon më mirë për të krijuar një strukturë ngjitëse (krahasuar me miellin). Gjatë pjekjes, raven lëshon shumë lëngje. Nuk dëshironi të përdorni niseshte misri? Përdorni pluhurin e shigjetës, i cili funksionon në të njëjtën mënyrë.

Opsionet: raven krokante vegan dhe pa gluten

Dëshironi të bëni raven vegan ose pa gluten? Këtu janë disa zëvendësues të thjeshtë që e bëjnë këtë recetë të përshtatshme për pothuajse çdo dietë:

 • Zëvendësoni miellin e bajameve me pa gluten. Recetat krokante janë të lehta për t’u përgatitur pa gluten me ndihmën e miellit të bajameve! Shkon mirë në mbushje me thërrime, veçanërisht sepse kur piqet bëhet pak krokante.
 • Zëvendësoni vajin vegan ose vajin e kokosit pa gluten. Vaji vegan është alternativa më e mirë. Mund të përdorni edhe vaj kokosi në temperaturë dhome, megjithëse pjesa e sipërme është më e butë dhe më pak krokante. Ne rekomandojmë vaj kokosi të rafinuar, i cili ka një aromë më të hollë kokosi.
Raven krokante

Bëjeni raven krokante luleshtrydhe

Dëshironi të përdorni këtë kombinim klasik të frutave të ëmbla të kuqe dhe raven? Mund ta bësh edhe atë! Thjesht zëvendësoni 1 kile raven me 1 kile luleshtrydhe ose rreth 3 gota të prera në feta. Nëse dëshironi, mund të zvogëloni pak sheqerin në mbushje (do të provojmë pak 2/3 filxhan).

Informacioni i ruajtjes së mbetur

Dëshironi të kurseni mbetjet krokante të ravenit? Ja çfarë të bëni:

 • Mund të qëndrojë për 1 ditë në temperaturën e dhomës (e mbuluar). Pjesa e sipërme mbetet krokante me këtë metodë.
 • Lëreni në frigorifer deri në 3 ditë. Zgjat mjaft mirë në frigorifer dhe shijon edhe më shumë kur ringrohet.
 • Ngrirja deri në 3 muaj. Ju mund ta ngrini këtë raven krokante deri në 3 muaj në një enë të mbyllur. Nxehni sërish në furrë të parangrohur në 350 gradë derisa të marrë flluska dhe sipërfaqja të bëhet krokante.
Raven krokante

Më shumë receta me raven

Duhet të përfitoni nga stina kur mund të gjeni raven! Këtu janë disa receta që duam:

Kjo recetë për raven krokante është…

Vegjetarian. Për pa gluten dhe vegan, shihni zëvendësuesit në recetën e mëposhtme.

Shtypje

ora ikona e orëstakëm ikona e takëmeveflamuri ikona e flamuritdosje ikona e dosjesinstagram ikona e instagramitpinterest ikonë pinterestfacebook ikona e facebook-utvulë ikona e printimitkatrore ikonë katrorezemra ikonën e zemrëszemër e fortë ikonë e zemrës së fortë

Përshkrim

Kjo recetë krokante me raven ka një top të artë, krokant dhe një mbushje ngjitëse dhe të ëmbël. Është thjesht më e mira!


 • 2 paund raven (6 gota të prera) *
 • 2/3 filxhan sheqer pluhur
 • 2 lugë gjelle niseshte misri
 • ¼ lugë çaji lëvozhgë portokalli (opsionale; ose ½ lugë çaji lëvozhga limoni)
 • 2 lugë çaji ekstrakt vanilje
 • ¾ filxhan Bollgur i mbështjellë i modës së vjetër
 • ¾ filxhan miell universal (ose miell bajamesh pa gluten)
 • ½ filxhan Sheqer kaf
 • ½ lugë çaji kanellë
 • ¼ lugë çaji kripë kosher
 • 8 lugë gjelle gjalpë i ftohtë i kripur (ose vaj kokosi ose vaj vegan për vegan)


 1. Ngroheni furrën në 350 gradë Fahrenheit.
 2. Bëni mbushjen: Pritini raven në copa prej inç. E përziejmë me sheqer të grimcuar, niseshte misri, lëvozhgë portokalli dhe ekstrakt vaniljeje në një tas, më pas hedhim mbushjen në një tavë byreku të rrumbullakët 9 inç, tepsi pjekjeje 9 x 9 inç ose tepsi 7 x 11.
 3. Bëni pjesën e sipërme: Në një enë mesatare, bashkoni tërshërën, miellin, sheqerin, kanellën dhe kripën e kosheres. Prisni gjalpin në copa të vogla dhe përzieni me duar në tërshërën derisa të shpërndahet plotësisht dhe të krijohet një brumë i thërrmuar. Mund të marrë pak kohë, ndaj jini të durueshëm; nëse dëshironi, mund të përdorni edhe një pirun ose prestar për pasta. (Nëse përdorni vaj kokosi, mund të jetë në temperaturën e dhomës; përdorni të njëjtën mënyrë për ta shtuar.) Hidhni thërrimet sipër dhe lëmoni në mënyrë të barabartë me gishta.
 4. Është duke u pjekur: Piqni për 45 deri në 50 minuta, derisa pjesa e sipërme të marrë një ngjyrë kafe të artë dhe mbushja të fryjë. Lëreni në frigorifer për 30 minuta deri në 1 orë, më pas shërbejeni të ngrohtë. Mund t’i lini patatet tuaja krokante në banak deri në 1 ditë (të mbuluara, gjatë natës) në mënyrë që sipërfaqja të mbetet krokante. Pas 1 dite, ftohni të gjitha mbetjet. Kjo thërrime gjithashtu ngrin mirë për disa muaj në një enë të mbyllur; e ngrohim në furrë në 350 gradë derisa të flluska dhe sipërfaqja të bëhet krokante.

Shënime

* Për raven krokante me luleshtrydhe, përdorni vetëm 1 paund (3 gota të copëtuara) luleshtrydhe me 1 kile (3 gota të copëtuara) raven.

 • kategoria: Ëmbëlsirë
 • metoda: E pjekur
 • kuzhinë: Ëmbëlsirë
 • Dieta: Vegjetarian

Fjalë kyçe: Rhubarb crispy, raven crispy recetë, raven crumble