Receta për byrekun francez të Pashkëve me spinaq dhe djathë dhie

e mërkurë Gatime franceze, tradicionale për Pashkëju do të gjeni turte pascal* dhe pate de Pac, byrekë francezë të Pashkëve, të mbyllura në një kore me luspa, me vezë të ngulitura brenda mbushjes. Qëllimi i kësaj është të konsumohen vezët e tepërta të hedhura nga pulat gjatë Kreshmës, periudha gjashtë javore që çon në Pashkë, kur të krishterët abstenojnë nga disa ushqime, duke përfshirë çdo gjë që vjen nga kafshët.

unë dua Pite franceze të Pashkëve; ato janë argëtuese për t’u bërë dhe për t’u paraqitur bukur në tryezë. Këto ëmbëlsira ato shpesh mbushen me mish të grirë, siç do të gjeni në terrinat franceze, zakonisht një përzierje e kalitur e viçit dhe derrit. Nuk është për t’u habitur që më pëlqejnë edhe më shumë kur janë të mbushura me perime, veçanërisht zarzavate pranverore. Unë e bëra këtu me spinaq, por nëse keni panxhar, chard, lakër, ndoshta pak lëpjetë të freskët, do të funksionojnë po aq bukur.

Disa receta për byrekët francezë të Pashkëve vendosin vezë të ziera brenda, por më pas vezët rezultojnë të jenë mjaft të thekura, ndaj preferoj të krijoj fole të vogla në mbushje dhe të thyej të papjekurat. vezë të freskëta brenda tyre. S djathë dhie të freskët – gjithashtu një delikatesë pranverore – e përzier me spinaq, rezultati është një byrek jashtëzakonisht i lagësht dhe aromatike, i thjeshtë dhe elegant si në pamje ashtu edhe në shije.

Eshte byrek në formë të lirëqë do të thotë se nuk keni nevojë për një tabaka të veçantë për të: thjesht do të prisni dy rrathë nga brumi juaj dhe do t’i palosni së bashku në një fletë pjekjeje – Unë kam përfshirë fotot në recetën më poshtë.

Ashtu si me çdo byrek, dekorimi i kores së sipërme është thelbësor. Unë nuk rekomandoj një model rrjeti që thotë byrek me qershi për mua; Unë preferoj të pres figura të vogla në copa brumi. Forma ime e preferuar është gjethja sepse është e lehtë dhe duket bukur, por mund të luash me të tjerët simbolet e pranverës dhe të Pashkëve, të tilla si vezë, lule, këmbanat ose fluturat, veçanërisht nëse keni prerëse të vogla biskotash në atë venë. (Shihni gjithashtu: biskotat e mia me vezë të Pashkëve!)

Byrek francez i Pashkëve me spinaq dhe djathë dhie

Tradicionalisht tourte pascale shërbehet si një viti i parë para pjatës kryesore, por është një qendër e bukur për një drekë ose paradrekë të thjeshtë të Pashkëve. Për një bufe, njerëzit çmendeshin versione në miniaturë të pjekura në një tavë për kifle, me vezë thëllëza të rrahura në mbushje. Dhe nëse jeni mikpritës dhe keni mysafirë vegjetarianë, ata do të jenë shumë mirënjohës nëse e shërbeni me pjatën tuaj me mish.

Dhe sigurisht, kjo është e mrekullueshme gjellë pranverore ta keni në repertorin tuaj jashtë çdo feste të Pashkëve.

Qengji, si simbol i pranverës dhe rilindjes, është zgjedhja tradicionale e mishit në tryezën franceze të Pashkëve. Nëse jeni duke kërkuar Idetë e recetës së qengjitkëto janë të preferuarat e mia:

Bashkojuni bisedës!

A i festoni Pashkët me familjen tuaj? Si duken këto gatime festive dhe çfarë përfshijnë zakonisht?

* Pascal është mbiemri i lidhur me Pâques (Pashkë). ‘Tourte pascale’ do të thotë ‘tourte de Pâques’. Ky është edhe emri i parë për një djalë apo vajzë (Pascal ose Pascal) që ishte në modë për brezin vetëm disa vjet më të madh se unë.

E keni provuar këtë? Ndani fotot tuaja në Instagram!

Ju lutemi etiketoni fotot tuaja me #cnzrecipes. Unë do të ndaj të preferuarat e mia!

Receta për byrekun francez të Pashkëve me spinaq dhe djathë dhie

Receta për byrekun francez të Pashkëve me spinaq dhe djathë dhie

Përbërësit

  për brumin:

 • 200 gram (7 ons) universale Miell
 • 1/2 lugë çaji det i imët sol
 • 125 gram (4 1/2 ons) pa kripë gjalpëtë prera në kubikë – të ftohtë nëse përdorni një procesor ushqimi, në temperaturën e dhomës nëse e gatuani brumin me dorë
 • 1 i madh vezëpak i rrahur
 • Akull i ftohtë ujë
 • Për mbushjen:

 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 300 gram (10 1/2 ons) të freskëta spinaqbrinjët qendrore të hequra, gjethe të grira imët (mund të përdoren lloje të tjera gjethesh dhe hardhie, zgjedhja: 240 g pesha neto)
 • 100 gram (1 1/2 ons) të freskëta djathe dhie
 • 1 lugë çaji mirë sol
 • E zezë e sapo grirë piper
 • I sapo grirë arrëmyshk
 • 4 të mëdha vezët (2 të plota, 2 të verdha veze)
 • 1 lugë gjelle qumështpër lustrim

udhëzime

 1. Një ditë më parë përgatisni brumin sipas kësaj recete dhe ndajeni në 2 topa të barabartë. Mbulojeni dhe ftohuni.
 2. Në një tigan të madh, ngrohni vajin e ullirit mbi nxehtësinë mesatare. Shtoni spinaqin dhe 1/2 lugë çaji kripë dhe lëreni të gatuhet duke e përzier shpesh derisa gjethet të jenë pak më të errëta. Mos e teproni. Lëreni të ftohet, mbulojeni dhe vendoseni në frigorifer gjatë natës.
 3. Të nesërmen, bashkoni spinaqin në një tas me djathin e dhisë dhe 1/2 lugë tjetër kripë. I spërkasim me piper të zi dhe pak arrëmyshk.
 4. Ngroheni furrën në 200 ° C (400 ° F) dhe shtroni një tepsi me letër furre.
 5. Përhapeni një nga topat e brumit në një rreth mjaft të gjerë për të prerë një rreth të pastër, rreth 26 cm (10 1/2 inç) në diametër, duke përdorur një pjatë të përmbysur si shabllon dhe hidhni një thikë të mprehtë kudo. Vendoseni këtë rreth në tepsi. Ruani copat e prera.
 6. Byrek francez i Pashkëve me spinaq dhe djathë dhie: Një rreth brumi
 7. Sipër rregulloni mbushjen me spinaq, duke lënë një diferencë prej rreth 3 deri në 4 cm (1 1/2 inç) dhe formoni 4 puse të vogla në mbushje.
 8. Rrihni 1 vezë të plotë në secilën nga 2 foletë dhe vendosni 1 të verdhë veze në secilën nga gropat e tjera. (Ju mund të përdorni 2 proteinat e tjera për të bërë këto makarona të lehta kokosi.)
 9. Byrek francez i Pashkëve me spinaq dhe djathë dhie: mbushje
 10. Hapeni topin e dytë të brumit në të njëjtën mënyrë për të marrë një rreth tjetër me të njëjtën madhësi (ruani copat e prera) dhe përqendroni këtë rreth mbi mbushjen. Palosni së bashku skajet e dy rrathëve të brumit për t’u mbyllur. Lyejeni pjesën e sipërme dhe fundet me qumësht.
 11. Mblidhni prerjet, shpërndani përsëri dhe prisni forma të vogla gjethesh me majën e thikës. I vendosim sipër byrekut; ato do të tkurren pak, kështu që mbani në mend këtë në procesin tuaj artistik.
 12. Byrek francez i Pashkëve me spinaq dhe djathë dhie: Dekorimi i gjetheve
 13. Lyejeni gjethet me pak më shumë qumësht.
 14. Byrek francez i Pashkëve me spinaq dhe djathë dhie: Para pjekjes
 15. Piqeni për 35 deri në 40 minuta derisa byreku të marrë ngjyrë kafe të artë.
 16. Byrek francez i Pashkëve me spinaq dhe djathë dhie: në furrë
 17. Lëreni të pushojë 5 minuta përpara se ta shërbeni.

3.1

https://cnz.to/recipes/vegetables-grains/french-easter-pie-spinach-goat-cheese-recipe/

Nëse nuk thuhet ndryshe, të gjitha recetat janë të mbrojtura nga e drejta e autorit nga Clotilde Dusolier.

Byrek francez i Pashkëve me spinaq dhe djathë dhie