Receta për ëmbëlsira me merimangë – ha mahnitëse.

Këto ëmbëlsira të lezetshme dhe të lehta me merimanga me ëmbëlsira të shkurtra, të zbukuruara me merimangat çokollate, janë perfekte për një trajtim fantazmë për Halloween ose ushqim për Halloween!

Sot vazhdoj me këto biskota merimangash të shpejta dhe të lehta! Këto biskota të shijshme të ëmbla janë zbukuruar me merimangat e ëmbla çokollate për një trajtim fantazmë që do të tërheqë të gjithë familjen!

Recetë argëtuese dhe e lehtë për ëmbëlsira me merimangë - një ide argëtuese për Halloween për fëmijë

Dekorimet e merimangave me çokollatë janë vërtet të shpejta dhe të lehta për t’u bërë, kështu që këto biskota merimangash janë perfekte për të bërë ushqim me shumicë për një festë Halloween ose për një festë fantazmë çaji Halloween me fëmijë!

Si të bëni biskota argëtuese me një merimangë për Halloween - një recetë argëtuese për një merimangë për ushqimin e festës së Halloween për fëmijë

Biskota me merimangë

Përbërësit (përbëhen rreth 24 biskota):

Rreth cookies:

 • 250 g gjalpë
 • 125 g sheqer pluhur
 • 2 lugë ekstrakt vanilje
 • 375 g miell i thjeshtë

Për të dekoruar:

 • 100 g çokollatë me qumësht
 • 24 kopsa gjigante çokollate
 • sy karamele ushqimore

metoda:

Ngroheni furrën në 160 ° C (shenja e gazit 2/325 ° F).

Rreshtoni 2 tepsi të mëdhenj me letër pergamene.

Vendosni gjalpin dhe sheqerin në një tas të madh, më pas rrihni së bashku derisa të zbehet dhe të bëhet me gëzof. Shtoni ekstraktin e vaniljes dhe rrihni sërish që të bashkohen.

Shoshni miellin dhe më pas rrihni përsëri derisa masa të bëhet një brumë i thërrmuar. Tërhiqeni brumin së bashku me duart tuaja mbi një top.

Hapeni brumin në një sipërfaqe të lyer lehtë me miell me trashësi rreth 1 cm. Me një prerës të vogël të rrumbullakët për biskota, pritni rrathë nga brumi dhe më pas kalojini me kujdes në tepsi.

Piqni për rreth 15 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë.

Pasi të jenë gatuar, lërini unazat e bukës së shkurtër të ftohen në tepsi për disa minuta, më pas transferojini në një raft ftohjeje për t’u ftohur.

Pasi biskotat të jenë ftohur plotësisht, shtoni dekorimet e merimangës:

Thyejeni çokollatën në një tas të përshtatshëm për furrë me mikrovalë dhe ngroheni në intervale prej 30 sekondash, duke e përzier mes tyre derisa të shkrihet dhe të jetë e qetë.

Hidheni çokollatën e shkrirë në një qese të disponueshme.

Prisni pjesën e poshtme të qeses së kondensimit dhe vendosni një tub në “këmbët” e çokollatës për secilën merimangë. Top me një buton gjigant të trupit merimangë.

Përdorni çokollatën e mbetur të shkrirë për të ngjitur dy sy karamele të ngrënshme në secilën merimangë.

Lëreni çokollatën të ngurtësohet përpara se ta shërbeni (fusni biskotat në frigorifer për të vendosur çokollatën nëse jeni me nxitim).

Pasi çokollata të jetë plotësisht e fortë, ruajini biskotat tuaja merimangë në një enë hermetike të veshur me letër pjekjeje për t’u ndarë derisa të jenë gati për t’u shërbyer.

Shërbejeni dhe shijoni!

Nëse ju pëlqeu kjo ide e recetës, mund t’ju pëlqejnë gjithashtu këto receta argëtuese merimangash:

Ghost Spider Cupcakes

Recetë e ëmbël dhe e lehtë për kek me merimangë - ushqim argëtues i Halloween-it për fëmijë

Cheats Spider Macarons

Mësimi i lezetshëm dhe i lehtë për ushqimin e Macaron Spiders nga Eats Amazing UK - ushqim fantazmë argëtues për Halloween

Merimangat e fikut dhe rrushit të thatë

Merimangat e lezetshme dhe të lehta me fruta janë perfekte për ushqime të shëndetshme të Halloween-it për fëmijët - me foto hap pas hapi

Mini Donut Spider Pops

Easy Mini Chocolate Donut Spider Pops - një trajtim argëtues për Halloween - i përsosur për ushqimin e festës së Halloween - Eats Amazing UK

Ose për më shumë ide dhe receta argëtuese dhe të lehta për ushqimin e Halloween-it, drejtohuni te seksioni Fun Food Halloween këtu në blogun Eats Amazing, ose vizitoni dhe ndiqni tabelat e mia të Halloween në Pinterest për ide shumë më argëtuese nga i gjithë uebi; Ushqim për Halloween, ushqim i shëndetshëm për Halloween ose argëtim për Halloween.

Grace

Recetë argëtuese dhe e lehtë për ëmbëlsira me një merimangë - një ide argëtuese për pjekjen e Halloween për fëmijë

Shtypni recetën

Biskota me merimangë

Këto ëmbëlsira të lezetshme dhe të lehta me merimangë janë perfekte për një ëmbëlsirë fantazmë të Halloween-it ose ushqim Halloween për fëmijët!

Koha për t’u përgatitur20 min

Koha e GATIMIT15 min

Koha totale35 min

kursi: Ëmbëlsirë, ushqim feste

kuzhinë: Britanik, Halloween

porcionet: 24 biskota

autor: Grace Hall

Përbërësit

Rreth cookies:

 • 250 g gjalpë
 • 125 g sheqer pluhur
 • 2 lugë ekstrakt vanilje
 • 375 g miell i thjeshtë

Për të dekoruar:

 • 100 g çokollatë me qumësht
 • 24 butona gjigantë me çokollatë
 • sy karamele ushqimore

udhëzime

 • Ngroheni furrën në 160 ° C (shenja e gazit 2/325 ° F).

 • Rreshtoni 2 tepsi të mëdhenj me letër pergamene.

 • Vendosni gjalpin dhe sheqerin në një tas të madh, më pas rrihni së bashku derisa të zbehet dhe të bëhet me gëzof. Shtoni ekstraktin e vaniljes dhe rrihni sërish që të bashkohen.

 • Shoshni miellin dhe më pas rrihni përsëri derisa masa të bëhet një brumë i thërrmuar. Tërhiqeni brumin së bashku me duart tuaja mbi një top.

 • Hapeni brumin në një sipërfaqe të lyer lehtë me miell me trashësi rreth 1 cm. Me një prerës të vogël të rrumbullakët për biskota, pritni rrathë nga brumi dhe më pas kalojini me kujdes në tepsi.

 • Piqni për rreth 15 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë.

 • Pasi të jenë gatuar, lërini unazat e bukës së shkurtër të ftohen në tepsi për disa minuta, më pas transferojini në një raft ftohjeje për t’u ftohur.

 • Pasi biskotat të jenë ftohur plotësisht, shtoni dekorimet e merimangës:

 • Thyejeni çokollatën në një tas të përshtatshëm për furrë me mikrovalë dhe ngroheni në intervale prej 30 sekondash, duke e përzier mes tyre derisa të shkrihet dhe të jetë e qetë.

 • Hidheni çokollatën e shkrirë në një qese të disponueshme.

 • Prisni pjesën e poshtme të qeses së kondensimit dhe vendosni një tub në “këmbët” e çokollatës për secilën merimangë. Top me një buton gjigant të trupit merimangë.

 • Përdorni çokollatën e mbetur të shkrirë për të ngjitur dy sy karamele të ngrënshme në secilën merimangë.

 • Lëreni çokollatën të ngurtësohet përpara se ta shërbeni (fusni biskotat në frigorifer për të vendosur çokollatën nëse jeni me nxitim).

 • Pasi çokollata të jetë plotësisht e fortë, ruajini biskotat tuaja merimangë në një enë hermetike të veshur me letër pjekjeje për t’u ndarë derisa të jenë gati për t’u shërbyer.

A ju pëlqen kjo recetë argëtuese me temën e merimangës? Pse të mos e ruani këtë postim në Pinterest në mënyrë që ta gjeni lehtësisht përsëri!

Recetë e shpejtë dhe e lehtë për ëmbëlsira me merimangë - pjekje argëtuese për Halloween me fëmijët Si të bëni biskota të lehta me çokollatë me një merimangë - një recetë argëtuese e Halloween-it për fëmijë, e përsosur për ushqimin e Halloween-it