Receta për tortën me çokollatë me hikërror

Unë e dua paundin, ose katër të katërtat* në frengjisht. Si fëmijë, kalova në fazën e ngrënies së tortës së paundit Breton për mëngjes ditë pas dite. E kam fjalën për një supermarket tortash paund, të pjekur në trungje të gjata të verdha dhe të mbështjellë me letër të butë. Më pëlqeu ana e ndenjur, ndaj e preva paraprakisht dhe e lashë të piqet për tre deri në katër ditë. Unë isha një adhurues i tortës paund, nëse doni.

Unë vetëm kohët e fundit zbulova bukurinë e tortë me kile shtëpidhe u bë një nga ëmbëlsirat e mia me sy të lidhur që mund të përgatitet, së bashku me tortën time me kos francez.

Ju e dini si funksionojnë kilogramët, apo jo? Peshoni vezët dhe shtoni të njëjtën peshë në sheqer, gjalpë të shkrirë dhe miell. Kjo do të thotë se secili prej këtyre përbërësve përbën një të katërtën e brumit, prej nga vjen emri francez, katër të katërtat. Emri anglisht vjen nga përdorimi fillestar i një kile të secilit prej përbërësve, por kjo jep një tortë mjaft të madhe. Raporti francez lejon më shumë fleksibilitet.

Sigurisht, nuk ju tregon nëse duhet të peshoni vezët me ose pa lëvozhgë dhe sa pluhur pjekjeje të shtoni. Në fakt, ju thjesht mund të relaksoheni për të dy. Ne nuk po ndërtojmë një anije raketore; piqni një tortë. Peshoni vezët me ose pa, shtoni një ose dy lugë çaji pluhur pjekjeje, do të jetë mirë. Drejtoni gjyshen tuaj të brendshme franceze dhe bëni atë që mendoni se është e drejtë.

Dhe kjo është një recetë që i jep vetes variacione me hijeshi të jashtëzakonshme; me siguri receta ime e preferuar. Sot do të ndaj një nga riffet e mia të preferuara: të kek me hikërror dhe çokollatë.

Unë kam vite që shijoj kombinimin e hikërrorit dhe çokollatës, duke porositur një tortë me hikërror me çokollatë për ëmbëlsirë në këneta (përsëri Brittany!). Është hyjnore.Pothuajse më mirë se sheqeri dhe gjalpi. Provoni dhe më tregoni se çfarë mendoni.

Në këtë frymë unë bëj një tortë kile me të 100% miell hikërror (kjo e bën atë pa gluten) dhe palosni një sasi bujare copa çokollate (ose çokollatë të copëtuar) në brumë. Rezultati është thellësisht aromatik, me gëzof dhe i lagësht, me çokollatë në çdo kafshatë dhe një kore të mrekullueshme të spërkatur me sheqer, prekja ime e kompanisë.

Tortë me çokollatë me hikërror

Për drejtimet e matematikës atje, më lejoni të pranoj dy gjëra: kjo është në fakt pesë të pestat (cinq-cinquièmes), jo katër të katërtat, ashtu si torta ime me fëstëkë. Dhe meqenëse preferoj që ëmbëlsirat e mia të mos jenë shumë të ëmbla, e zvogëloj pak sasinë e sheqerit, gjë që sigurisht e refuzon raportin, por kush ka rëndësi?

Ju gjithashtu do të vini re se unë ju jap mundësinë për të përdorur vaj kokosi këtu është një përbërës magjik për të cilin ju tregova këtu dhe këtu. Gjatë pjekjes, mund të zëvendësojë gjalpin e zakonshëm, dhe këtu nota e kokosit mezi vërehet në sfondin e hikërrorit dhe çokollatës.

Kjo është një tortë që përgatitet shpejt dhe lehtë, dhe për shkak se formula është e lehtë për t’u mbajtur mend, është tortë e mrekullueshme për pjekje gjatë pushimeve pa një libër gatimi dhe një lidhje interneti për t’u bërë përshtypje miqve tuaj si zanaja e pjekjes (ose magjistari) që jeni në të vërtetë. Një aftësi që ndodh të jetë në listën time të shefave të kuzhinës.

* Do të të lë të largohesh duke e thënë këtë mace-makinë.

Tortë me çokollatë me hikërror

E keni provuar këtë? Ndani fotot tuaja në Instagram!

Ju lutemi etiketoni fotot tuaja me #cnzrecipes. Unë do të ndaj të preferuarat e mia!

Receta për tortën me çokollatë me hikërror

Receta për tortën me çokollatë me hikërror

Përbërësit

 • 3 të mëdha vezët (shih shënimin)
 • 2/3 filxhan (130 gram) kallam të papërpunuar sheqerplus shtesë për spërkatje (shih shënimin)
 • 6 ons (170 gram) vaj kokosinxehet dhe trazohet në një konsistencë të qetë, ose gjalpë pa kripë, i shkrirë dhe i ftohur
 • 1 1/3 filxhan (170 gram) miell hikërror (certifikuar pa gluten nëse është e nevojshme)
 • 2 lugë çaji pluhur pjekje (certifikuar pa gluten nëse është e nevojshme)
 • 1/4 lugë çaji det i imët sol
 • 6 ons (170 gram) me cilësi të mirë patate të skuqura çokollatë të zezë (ose çokollatë e zezë e copëtuar)

Udhëzimet

 1. Ngrohni furrën në 350 ° F (175 ° C) dhe shtroni një tavë peke me letër pergamene (tebaka ime është 10 me 3 1/2 inç ose 26 x 9 cm; mund të përdoret një tavë standarde 9 nga 5 inç).
 2. Tortë me çokollatë me hikërror: Tepsi
 3. Në një enë mesatare rrihni së bashku vezët, sheqerin dhe vajin e kokosit derisa të bëhen pak shkumë.
 4. Tortë me çokollatë me hikërror: brumë (1)
 5. Në një enë tjetër të mesme, përzieni miellin, pluhurin për pjekje, kripën dhe çokollatën.
 6. Tortë me çokollatë me hikërror: Përbërës të thatë
 7. Përziejini përbërësit e thatë me përbërësit e lagësht duke përdorur një shpatull derisa të mos mbetet asnjë gjurmë mielli.
 8. Tortë me çokollatë me hikërror: brumë (2)
 9. Hidheni në tepsi, spërkateni me sheqer dhe piqeni për 25 deri në 30 minuta derisa keku të marrë ngjyrë kafe të artë dhe thika në qendër të dalë e pastër (çokollata e shkrirë është normale; ky është një brumë i papërpunuar që nuk dëshironi ta shihni).
 10. Tortë me çokollatë me hikërror: e pjekur
 11. Ngrini me kujdes nga tigani dhe ftohuni në një raft teli.
 12. Shërbejeni pak të ngrohtë ose në temperaturë ambienti.

Shënime

 • Ideja e tortës me kile është të peshoni vezët dhe të përdorni këtë peshë për të gjithë përbërësit e tjerë. 3 vezët e mia të mëdha zakonisht peshojnë 6 ons ose 170 gram. Rregulloni në përputhje me rrethanat.
 • Sipas parimit të mësipërm, unë duhet të përdor 6 oce sheqer, por më pëlqen pak më pak reçel, kështu që zakonisht përdor 3/4 e peshës së vezëve në sheqer.
 • Torta me kile hahet më së miri në ditën kur është pjekur, por do të qëndrojë 2 deri në 3 ditë nën kupolën e tortës ose në një enë hermetike. Mbajeni në temperaturën e dhomës kur nuk është shumë e ngrohtë.

3.1

https://cnz.to/recipes/cakes-tarts/chocolate-buckwheat-pound-cake-recipe/

Nëse nuk përcaktohet ndryshe, të gjitha recetat janë të mbrojtura nga e drejta e autorit nga Clotilde Dusolier.