Recetë e thjeshtë për kifle me miell bajamesh

Receta ime e kifleve me miell bajamesh është fitimprurëse kudo, sepse është një recetë e shëndetshme dhe e lehtë për kifle, pa keto, pa gluten dhe aq e kënaqshme sa do të kufizojë dëshirat tuaja për karbohidrate.

Një recetë e lehtë për kifle

Kur djemtë u rritën, unë i bëja këto kifle me miell bajame për mëngjes, duke i shërbyer me vezë jeshile dhe ishte një nga pjatat tona të preferuara në atë kohë.

Ide të thjeshta për një mëngjes pa gluten

Gjithmonë kam kërkuar ide të shpejta dhe të lehta për mëngjes pa gluten kur djemtë ishin të vegjël. Nëse jeni, shërbejeni këtë recetë për kifle me vezë të ziera (të përgatitura një natë më parë) dhe do t’ju vijë mirë!

Shpresoj që t’ju pëlqejnë këto kifle me miell bajamesh po aq sa ne!

Kifle me miell bajamesh

Shtypje
Email
Receta për kunjat

udhëzime

 • Në një tas mesatar, bashkoni miellin e bajameve dhe sodën e bukës
 • Në një tas të madh përzieni vezët, mjaltin dhe uthullën
 • Përziejini përbërësit e thatë me të lagët, duke i trazuar derisa të bashkohen

 • Hidhni rreth ¼ filxhan brumë në një tabaka për kifle të veshur me letër
 • Piqni në 350 ° F për 15 minuta, derisa të skuqen lehtë rreth skajeve

 • Ftoheni në tigan për ½ orë

 • Shërbejeni me gjalpë dhe reçel

Koha për t’u përgatitur 15 min

Koha e GATIMIT 15 min

Koha totale 30 min

Parandaloni errësimin e ekranit tuaj

Edhe pse këto kifle me miell bajame janë një trajtim verbues, por i shëndetshëm, ata janë vetëm një kapitull i vogël në historinë e lidhjes sime të dashurisë me miell bajamesh për pjekje.

Receta për miell bajamesh: lehtësisht të shëndetshme

Fillova të pjekja me këtë përbërës magjik në vitin 2001, kur recetat e miellit të bajameve ishin tepër të pakta.

Receta që përdorin miell bajame

Djali im sapo është diagnostikuar me sëmundje celiac dhe i kam vënë vetes detyrën që të gjitha recetat e mia të preferuara tradicionale të fëmijërisë t’i kthej në një klasik me miell bajamesh pa gluten.

Libër gatimi i shëndetshëm me miell bajamesh pa gluten

Doja që fëmija im të kishte të gjitha shijet e shijshme me të cilat u rrita, kështu që kalova vite në kuzhinë duke krijuar recetat e mia shëndetësore pa gluten për të. Nga kjo Libër gatimi me miell bajamesh pa gluten ka lindur.

Unë gjithashtu kam qindra receta falas për miell bajame këtu në faqen e internetit.

Receta për kifle me miell bajamesh

Që atëherë, unë kam luajtur me miell bajamesh dhe kam krijuar receta që janë të shëndetshme dhe të lehta, dhe historia pas kësaj recete për kifle me miell bajame është pjesë e udhëtimit.

E krijova pasi lexova librin e Michael Rullman Raport në vitin 2010, pashë Rulman të fliste me Blogher Food pak më vonë dhe përvoja e transformoi procesin e recetës.

Intoleranca ushqimore ndaj sëmundjes celiac

Por kishte një problem me marrëdhëniet e Rulman dhe parimet e recetës. Sepse pjekja me miell gruri dhe gluten ishte jopraktike dhe e papërdorshme për mua.

Megjithatë, u frymëzova të krijoja një shabllon raporti për veten time, së bashku me ata prej jush që vuajnë nga intoleranca ndaj ushqimeve të tilla si gluteni për shkak të sëmundjes celiac. Mielli i bajames ishte përbërësi im i zgjedhur!

Mielli i bajames është pa gluten

Mendoj se mielli i bajames është ushqimi ideal për ata që vuajnë nga sëmundja celiac ose ndjekin një dietë keto, sepse është:

 • Pa gluten
 • Me pak karbohidrate
 • Të lartë në yndyrë
 • Keto miqësore

Receta për kifle e shëndetshme

E krijova këtë recetë për kifle të shëndetshme duke përdorur përmasa (dhe një peshore kuzhine) pas një duzinë përpjekjesh.

Raporti që kam dalë për kiflet me miell bajamesh është 4 pjesë miell: 4 pjesë vezë: 1 pjesë ëmbëlsues.

Recetë për kifle të shëndetshme

Jo të gjitha recetat e produkteve të pjekura janë të lehta për t’u shkallëzuar, por kjo është mjaft fleksibël. Mund të rritet ose zvogëlohet për të bërë sa më shumë ose pak kifle që dëshironi. E dyfishojmë për tetë kifle dhe e presim në gjysmë për dy.

Recetë e shpejtë për bukë

Nuk jeni në humor për kifle? Ju mund ta ktheni lehtësisht këtë recetë për kifle me miell bajame në një recetë të shpejtë buke.

Për të bërë një bukë të shpejtë, thjesht dyfishoni brumin e sipërm dhe piqni për 35-40 minuta në raftin e poshtëm të furrës në një tabaka mini buke me përmasa 5¾ x 3¼ inç.

Peshorja e kuzhinës Escali

Shkalla dixhitale e ushqimit

Një shënim i shpejtë, do t’ju duhet një peshore dixhitale ushqimore për të bërë recetën time të kifleve me miell bajame. Unë kam një peshore kuzhine Escali për më shumë se një dekadë dhe më pëlqen.

Megjithëse efikasiteti i tij është në një nivel të lartë, peshoja është gjithashtu super e hollë, kështu që mund të rrëshqasë në një sirtar të vogël, duke kursyer hapësirë ​​të vlefshme në kuzhinën tuaj.

Përbërësit për recetën e kifleve me miell bajamesh

Të kesh pajisjet e duhura është e rëndësishme, por edhe përbërësit e duhur. Gjithçka që ju nevojitet për të bërë kiflet e mia me miell bajame janë një grusht përbërësish:

 • miell bajamesh
 • Vezët
 • I dashur
 • Sode buke
 • Uthull molle

Aditivë për një recetë të lehtë për kifle

Ajo që më pëlqen në këtë recetë të lehtë për kifle është se është një shabllon universal për lloje të ndryshme kiflesh. Eksperimentoni me kombinimet e shijeve më poshtë ose dilni me tuajin. Këtu janë disa ide.

 • Arrë hurme
 • Farat e lulekuqes së limonit
 • Boronica të thata me copëza çokollate të bardhë
 • Rrush i thatë me kanellë
 • Çokollatë e zezë portokalli

Receta më e mirë për kifle të shëndetshme

Nëse keni nevojë për më shumë opsione se sa më sipër, lexoni disa nga recetat më të mira të kifleve duke përdorur një sërë përbërësish të shëndetshëm me pak karbohidrate për bazat e tyre, duke filluar nga mielli i bajameve deri te mielli i kokosit.

Receta për kifle pa gluten

Të gjitha recetat që ndaj këtu dhe në faqen time të internetit janë pa gluten. Shpresojmë që ju të shijoni këto receta të thjeshta për kifle po aq sa ne!

kifle me thërrime kungulli

Kifle me kunguj pa gluten

Ndërsa kiflet me miell bajame janë fantastike, ato nuk janë për të gjithë.

Ata që kanë sëmundje celiac dhe janë gjithashtu alergjikë ndaj arrave marrin përsipër barrën e kufizimeve shtesë dietike dhe kanë nevojë për një kifle shumë të veçantë.

Ja ku më vijnë në ndihmë kiflet e mi të preferuar me kunguj.

Ky kifle fantastike bëhet me miell kokosi dhe kungull të konservuar, më pas ëmbëlsohet me sheqer kokosi dhe kalohet me erëza byreku me kungull. Ky kifle me gëzof të këndshëm është i mbuluar me një majë të madhe thërrimesh.

kungull i njomë me kifle me çokollatë

Kifle me copëza çokollate

Nëse jeni duke kërkuar për kifle me çokollatë, provoni recetën time të kifleve me kungull i njomë.

Kjo recetë për kifle të shëndetshme, e bërë me bazë miell kokosi, është ideale për ata që janë alergjikë ndaj arrave, dhe kungull i njomë ofron një vend të bukur me ngjyrë të gjelbër të ndezur dhe të shëndetshme.

Dhe nëse ju pëlqen kombinimi i kungujve të njomë dhe çokollatës, shikoni bukën time me kungull i njomë pa arra me patate të skuqura çokollatë ose çokollatë me bukë me kungull i njomë.

kifle me banane me karrota

Kifle banane me miell bajamesh

Kiflet e mia me banane me karrota me miell bajame ëmbëlsohen me banane, karrota dhe hurma, dhe arrat shtojnë një faktor fantastik krokante.

Në një botë me shumë sheqer, do t’ju pëlqejë që këto kifle janë thjesht të ëmbëlsuara nga frutat dhe janë shumë të lehta për t’u bërë.

Kifle të shëndetshme me banane dhe arra

Receta ime për kifle të shëndetshme me banane me arra është e preferuara e familjes.

Kjo recetë fantastike e përshtatshme për fëmijët bëhet me miell kokosi dhe hurma të ëmbëlsuara me hurma. Mielli i kokosit është një ushqim i pasur me fibra dhe lëndë ushqyese, ideal për të mbajtur sistemin tuaj të tretjes të shëndetshëm dhe gjithashtu i përshtatshëm për keto.

Recetë Paleo për kifle me boronica

Receta më e mirë për kiflet me boronica

E lehtë, me gëzof dhe e kënaqshme, receta ime e shëndetshme e kifleve me boronicë me shtatë përbërës është një tjetër kifle pa arra e bërë me miell kokosi.

Shijoni këtë kifle klasike të mëngjesit të shëndetshëm në mëngjes me një filxhan kafe ose si një rostiçeri të shijshme.

Receta për Ditën e Nënës me karbohidrate të ulëta

Kifle me fara lulekuqeje limoni

Mini kiflet e mia me fara lulekuqeje janë një tjetër recetë fantastike për kiflet e mëngjesit dhe një klasik i tillë.

E bërë me miell kokosi, ky është një opsion i shijshëm pa arra për ata që kanë sëmundje celiac dhe janë alergjikë ndaj arrave.

Lëkura e limonit është një nga ato ushqime të pasura me antioksidantë që shton shijen perfekte si dhe një dozë të këndshme bioflavonoidësh, gjë që i bën këta kifle të shëndetshëm edhe më të shëndetshëm!

Kifle Mëngjesi

Keni nevojë për kifle për recetat e mëngjesit? Këtu janë kiflet në çdo vakt dhe për ëmbëlsirë, sigurisht. Cila është shija juaj e preferuar e kifleve? A më ka munguar diçka? Lini një koment dhe më tregoni se çfarë po kërkoni!

Ky postim është i vjetër por i mirë nga arkivat. Për herë të parë ndava recetën e këtyre kifleve me miell bajame në vitin 2011.