Recetë me karamel të kripur për brownie Kritiku i recetës

Kjo faqe interneti mund të përmbajë lidhje shoqëruese dhe reklama në mënyrë që ne t’ju ofrojmë receta. Lexoni politikën time të privatësisë.

Këto brownies të kripur karamel janë krejtësisht me gëzof dhe të lagësht brownies me një qendër të spikatur karamel të kripur. Këto do të jenë disa nga brownies më të mira në të cilat mbytni dhëmbët!

Nëse i pëlqeni brownies, atëherë djalë, a kam një kënaqësi për ju! Më shumë receta për brownie! Këto brownies me cheesecake me qershi, këto brownies të shijshme limoni dhe këto brownies të shijshme me luleshtrydhe janë ato që unë do t’ju rekomandoja të bëni më pas!

Grumbull me brownies karamel të kripur.

Recetë për brownies me karamel të kripur

Nuk mendoja se karameli i kripur u bë shumë më i mirë derisa e bëra formë brownie. Këto brownies i bëra disa ditë më parë dhe ende nuk mund ta kuptoj se sa të mahnitshëm dolën. Djemtë e mi ishin në shtëpi për pushime pranverore dhe kishin nevojë për një trajtim të shijshëm. Ata dashuri brownie! Por karameli i kripur që rrjedh brenda i solli këto kafe në një nivel krejt tjetër! Nuk do të blini më kurrë një përzierje brownie në një kuti!

Karameli i kripur është një nga kombinimet e mia të preferuara. Më pëlqen të kripura dhe të ëmbla së bashku. Kush do ta kishte menduar se kripa në një ëmbëlsirë të ëmbël dhe dekadente do të ishte kaq e mahnitshme!?! Kjo bazë brownie është e mrekullueshme. Dhe pastaj ju keni karamelin e kripur, aq ngjitës dhe ngjitës në çdo kafshatë. Është thjesht përsosmëri për mendimin tim. Nëse ju pëlqejnë brownies të mahnitshme dhe karamel të kripur, kjo recetë duhet ta provoni!

Përbërësit në brownies me karamel të kripur

Përbërësit në këto brownies janë klasikë. Dhe nuk do të përpiqem të pretendoj se gjysma e brumit të brownie mund të hahen gjatë përgatitjes së tyre. Është shumë mirë! Shihni kartën e recetës në fund të postimit për matje të sakta.

 • sheqer: Duhet të keni pak sheqer për të balancuar pluhurin e kakaos dhe për ta ëmbëlsuar atë!
 • Kakao për pjekje: Pluhuri i kakaos pa sheqer do të sjellë të gjithë çokollatën!
 • vaj kanola: Vaji është ai që i bën brownies të lagësht.
 • vezë: Kjo do ta lidhë brumin së bashku. Më pëlqen të përdor gjithmonë vezë të mëdha gjatë pjekjes.
 • Qumësht: Kam përdorur 2 për qind ilk, por mund të përdorni çfarë të keni në dorë.
 • Miell: Mielli universal funksionon më së miri në këtë recetë!
 • Kripë: Kripa përmirëson shijen e të gjithë përbërësve.
 • Pluhur pjekje: Nëse dëshironi që brownies tuaj të jenë të buta, atëherë ky është përbërësi sekret për ta bërë këtë të ndodhë!
 • Copa çokollate: Më pëlqen të përdor çokollatë gjysmë të ëmbël në këto brownies.
 • karamel: Bleva karamel kraft nga dyqani dhe sapo i shpaketova të gjitha për t’i përdorur!
 • Qumësht i kondensuar i ëmbëlsuar: Kjo do ta bëjë karamelin kaq të shijshëm dhe kremoz.
 • Kripë deti e trashë: Spërkateni këtë sipër për këtë kombinim pikant dhe të ëmbël!

Si të bëni brownies me karamel të kripur

Janë aq të shijshme saqë do të sugjeroja të dyfishonte grupin. Ata do të fluturojnë jashtë banakut dhe ju do të dëshironi të keni më shumë!

 1. Përgatitje: Ngroheni furrën në 350 gradë. Rreshtoni një tabaka 9 × 13 inç me letër pergamene ose letër alumini dhe spërkateni me llak gatimi. Kjo e bën më të lehtë pastrimin me karamel.
 2. Kombinoje: Në një tas të madh përzieni miellin, kripën dhe pluhurin për pjekje. Në një enë tjetër të madhe rrihni së bashku sheqerin, kakaon, vajin, vezët dhe qumështin. Përziejini përbërësit e thatë gjatë përzierjes. Palosni në copa çokollatë.
 3. Është duke u pjekur: Hidhni dy të tretat e brumit në një tavë të lyer me yndyrë 9 × 13 inç. Piqeni për 12 minuta.
 4. Përgatitni salcën e karamelit: Ndërkohë përgatisni mbushjen e karamelit. Në një enë të përshtatshme për mikrovalë, ngrohni karamelët dhe qumështin e kondensuar të ëmbëlsuar, duke i trazuar për 30 sekonda, derisa të shkrihen dhe të jenë të lëmuara. Mund të shkrihet edhe në zjarr mesatar në një tenxhere.
 5. Shtoni mbushjen në brownie: Hidhni karamelin e shkrirë mbi shtresën e ngrohtë të brownie. Sipër spërkatni kripë deti të trashë. Vendoseni brumin e mbetur të brownie sipër karamelit dhe butësisht kthejeni sipër me një thikë. Piqni edhe për 35-40 minuta të tjera ose derisa kruese dhëmbësh e vendosur në qendër të dalë e pastër. Mos e teproni. Lërini brownies të ftohen plotësisht përpara se t’i shërbeni. Mund t’i zbukuroni edhe brownies me karamel pak të kripur me kripë deti shtesë.
Pamje e sipërme e brownies të ziera dhe brownies të prera në feta në letër pergamene.

Variacionet

Nëse doni t’i shkundni gjërat me këto karamele të shijshme të kripura, le të provojmë disa opsione!

 • arra: Ndjehuni të lirë të spërkatni disa pecans ose arra në brumin e këtyre brownies. Them, sa më të shijshëm të jenë përbërësit, aq më mirë!
 • vanilje: Mund t’i shtoni brumit pak ekstrakt vanilje për t’i dhënë një shije të ndryshme (dhe po aq të shijshme).
 • karamele: Nëse vërtet dëshironi të fitoni një fëmijë me këto brownies, shtoni disa karamele me ngjyra! Provoni disa mini m & m!

E shtënë e zmadhuar e brownies karamel të kripur me një pickim të marrë nga sipër.

Si të ruani mbetjet

Nëse keni fatin të keni mbeturina nga këto brownies të shijshme të kripura me karamel, atëherë goditni veten! Do të falënderoni veten të nesërmen kur të keni një tjetër për të kafshuar. Ruani këto brownies në një enë hermetike mbi banakun tuaj. Ato do të zgjasin rreth 3-4 ditë! (Nëse mund t’i duroni ato kaq gjatë!)

Brownie karamel i kripur me një pickim të hequr.


 • Ngroheni furrën në 350 gradë. Rreshtoni një tabaka 9 × 13 inç me letër pergamene ose letër alumini dhe spërkateni me llak gatimi. Kjo e bën më të lehtë pastrimin me karamel.
 • Në një tas të madh përzieni miellin, kripën dhe pluhurin për pjekje. Në një enë tjetër të madhe rrihni së bashku sheqerin, kakaon, vajin, vezët dhe qumështin. Shtoni përbërësit e thatë gjatë përzierjes. Palosni në copa çokollatë.

 • Hidhni dy të tretat e brumit në një tavë të lyer me yndyrë 9 × 13 inç. Piqeni për 12 minuta.

 • Ndërkohë përgatisim mbushjen me karamel. Në një enë të përshtatshme për mikrovalë, ngrohni karamelët dhe qumështin e kondensuar të ëmbëlsuar, duke i trazuar për 30 sekonda, derisa të shkrihen dhe të jenë të lëmuara. Mund të shkrihet edhe në zjarr mesatar në një tenxhere.

 • Hidhni karamelin e shkrirë mbi shtresën e ngrohtë të brownie. Sipër spërkatni kripë deti të trashë. Vendoseni brumin e mbetur të brownie sipër karamelit dhe kthejeni butësisht sipër me një thikë. Piqeni edhe për 35-40 minuta të tjera ose derisa kruese dhëmbësh e vendosur në qendër të dalë e pastër. Mos e teproni. Lërini brownies të ftohen plotësisht përpara se t’i shërbeni. Brownies mund t’i zbukuroni lehtë edhe me kripë deti shtesë.


Botuar fillimisht më 5 Prill 2015
Përditësuar më 9 maj 2022

Shërben: 12

Kalorive600kcal (30%)Karbohidratet82g (27%)Proteina7g (14%)I trashë30g (46%)Yndyrna të ngopura6g (30%)Yndyrna të pangopura7gYndyrna të pangopura15gTrans yndyrë1gkolesterolit58mg (19%)natriumi495mg (21%)kaliumi316mg (9%)Fibra4g (16%)sheqer61g (68%)Vitamina A106IU (2%)Vitaminë C1mg (1%)kalciumit93mg (9%)Hekuri3mg (17%)

I gjithë informacioni ushqyes bazohet në vlerësimet e palëve të treta dhe është vetëm i përafërt. Çdo recetë dhe vlera ushqyese do të ndryshojnë në varësi të markave që përdorni, metodave të matjes dhe madhësisë së porcionit të familjes.

Sigurisht Ëmbëlsirë

kuzhinë amerikane

Fjalë kyçe recetë brownie, receta brownie, brownies karamel të kripur