Recetë për karkaleca kokosi të pjekur me oriz pranveror dhe vaj mjalti

Karkaleca kokosi e pjekur me elasticitet perfekt të grumbulluar lart në një mal me oriz të zier me njolla bizele dhe oriz limoni dhe rrjedha mbi rrjedhat e salcës së bukur të gjalpit të bakrit. Ky është pikërisht pushimi pranveror që ju nevojitet!


Ky kombinim i bukur dhe krejtësisht elastik i karkalecave dhe orizit na bën të ndiejmë këtë dritë dielli në fytyrat tona. Kërcitje pak e ëmbël e karkalecave të kokosit (me një metodë të këndshme dhe të thjeshtë pjekjeje, fruta kaq shumë krokante pa erë skuqjeje), bizele të ndezura, të ëmbla, jeshile, që shfaqen aty-këtu në dritë, limon, oriz bimor. Dhe pastaj është salca e gjalpit të mjaltit për zhytje dhe pika të ëmbla që shijojnë si pushime. Përveç kësaj, gjithçka që ju nevojitet për këtë mëngjes pranvere është nga ALDI, në mënyrë që të dini se merrni përbërës cilësorë dhe të përballueshëm. BIG bravo nga ne!

Për ju që po përjetoni edhe ndryshimin e stinëve, mbase jeni aq gati për pranverën saqë të gjithë shpërthejnë në lot kur mendojnë për të. Këtu në Minesota, jemi në “pranverën e rreme” famëkeqe, ku moti është si, “Oh, njeri, a do një ditë 50 gradë sot?” Në rregull, këtu. E meritoni! “Dhe pastaj kthehet djathtas dhe thotë,” HEHA, po bëj shaka, BËHUNI GATI PËR TEMPERATURAT E NILIT DHE DORË URGJENTE NESËR. “Deri në fytyrat tona, sikur nuk jemi as miq.

Zemrat tona janë thyer kolektivisht dhe ne jemi të lënduar nga ngrohtësia, drita dhe jeshile.

Dhe kjo karkaleca elastike e kokosit e grumbulluar lart në një mal me oriz të zier me njolla bizele, oriz limoni që pikon mbi rrjedhat e salcës së gjalpit të bakrit? Po, prandaj jemi këtu dhe ai nuk do të kthehet kundër nesh. Vazhdon të jetë A + pa pushim.

Karkaleca kokosi të pjekur në një tigan

Përbërësit për këtë karkalec të shijshëm të kokosit pranveror

Kur duam pak pranverë në hapin tonë, por edhe në çantat tona ushqimore, ne mbledhim gjithmonë të preferuarat tona nga i preferuari ynë, ALDI! Padyshim një preferencë për opsionet e ushqimeve të detit të përballueshme dhe me cilësi të lartë (Fremont Fish Market Jumbo EZ Peel Raw Shrimp është një zgjedhje kryesore për këtë), perime të bukura të freskëta dhe të ngrira dhe shumë tundime të tjera sezonale. Por ne gjithashtu – si gjithmonë – goditëm produktet e dollapit, të tilla si punk, ashkël kokosi dhe orizi. ALDI ka gjithmonë shumë mundësi për të ndriçuar ditët tona.

Këtu janë sulmuesit kryesorë që do t’ju duhen për këtë ndeshje pranverore:

Për karkaleca krokante të artë:

 • Fremont Fish Market Jumbo EZ Qëroni karkaleca të papërpunuara
 • Kabineti për kuzhinierin e bukës Panko
 • Rruajtjet e kokosit të Baker’s Corner (të ëmbla ose të pa ëmbëlsuara, por të ëmbla sigurisht që rrit shijen!)

Për orizin pranveror:

 • Oriz jasemini i zgjedhur posaçërisht
 • bizele (ne kemi përdorur bizele të ngrira të ëmbla organike Simply Nature, por ju mund të përdorni perime të freskëta ose të tjera të preferuara jeshile)
 • lëngun dhe lëkurën e limonit
 • barishte ose zarzavate
 • hudhra

Për rrjedhat e shijshme të gjalpit të mjaltit:

Përbërësit për karkalecat e kokosit

Si të bëni karkaleca kokosi të pjekur

Përveç përbërësve të freskët dhe të gatshëm që vijnë në stilin ALDI, është gjithashtu relativisht e lehtë të bashkosh gjithçka. Siç thamë, ne e duam këtë metodë të pjekjes së karkalecave për të minimizuar pastrimin, por për të maksimizuar faktorët perfekt të gatimit dhe kërcitjes së karkalecave.

 1. Panko dhe kokosit. Së pari ju do të thekni pankon dhe ashklat e kokosit në furrë për të siguruar mirësinë e kafesë së artë. yum!
 2. karkaleca. Përhapeni karkalecat në miell, më pas vezën, më pas përzierjen e pankos/kokosit dhe përhapeni në një tigan. Hidhni pak vaj para pjekjes në furrë.
 3. Oriz. Cilado metodë e gatimit të orizit që preferoni (ne kemi përdorur tenxheren me presion!) Dhe më pas shtoni gjalpin, lëkurën e limonit dhe lëngun dhe përzieni me bizelet e ngrira.
 4. salcë. Rrihni të gjithë përbërësit e salcës dhe përpiquni të mos e pini menjëherë.

Shërbejini këto karkaleca krokante plazhi mbi një grumbull orizi të ndritshëm me diell, të spërkatur me këtë salcë të ëmbël, kurioze gjalpi bakri dhe, po, po, po, ndihet më ngrohtë këtu.

Karkaleca kokosi të pjekur në një tigan me limon dhe mjaltë

Dashuria jonë vazhdon, shkon dhe shkon për këtë

Lëngësia e butë e karkalecave nën mprehtësinë e fortë të shtresës së kokosit, plus një grumbull orizi limoni të zier me njolla të gjelbra dhe një rrjedhje salcë gjalpi bakri … është e gjitha vetëm freskia, shkëlqimi dhe ngjyra që funksionojnë. Kjo është një nga ato pjata që mund të prisni me padurim gjatë gjithë ditës. Dhe përsëri të nesërmen. Dhe ndoshta do ta bëjmë çdo natë këtë javë.

Pra, në përgjithësi, ne kemi bërë një shtrat të madh të vjetër të mirëseardhjes për pranverën në formën e këtij karkaleci dhe oriz kokosi dhe ne me të vërtetë, me të vërtetë, shumë shpresojmë që ajo të na vizitojë sa më shpejt të jetë e mundur.

Karkaleca kokosi të pjekur në një tas me oriz, bizele dhe një fetë limoni

Karkalecat e pjekura të kokosit: pyetjet e bëra shpesh

A shijojnë karkalecat e kokosit si kokosi?

Sigurisht! Rruajtjet e bukura të ëmbla dhe arrat e kokosit shkëlqejnë mbi karkaleca dhe ju lënë me një shije paksa të ëmbël tropikale.

A duhet të bëj karkaleca me bisht të ndezur apo të fikur?

Për këtë recetë, ne zakonisht heqim bishtat; Megjithatë, ju mund t’i mbani bishtat e karkalecave nëse dëshironi që ato të jenë një meze të lehtë. Ne na pëlqen t’i hamë në një pjatë me pirun, kështu që tërhiqnim bishtat.

A mund të skuq karkaleca në vend që t’i pjek?

Ti mundesh! Shtoni vaj në një tigan mesatar dhe skuqni disa karkaleca mbi nxehtësinë mesatare. Sigurohuni që të mos e mbingarkoni tiganin tuaj. Gatuani karkalecat për rreth 2 minuta nga secila anë derisa të marrin një ngjyrë të bukur kafe të artë.

Shtypje

ora ikona e orëstakëm ikona e takëmeveflamuri ikona e flamuritdosje ikona e dosjesinstagram ikona e instagramitpinterest ikonë pinterestfacebook ikona e facebook-utvulë ikona e printimitkatrore ikonë katrorezemra ikona e zemrëszemër e fortë ikonë e zemrës së fortë

Përshkrim

Karkaleca kokosi e pjekur me elasticitet perfekt të grumbulluar lart në një mal me oriz të zier me njolla bizele dhe oriz limoni dhe rrjedha mbi rrjedhat e salcës së bukur të gjalpit të bakrit. Ky është pikërisht pushimi pranveror që ju nevojitet!


Karkaleca kokosi

 • 3/4 filxhan Kabineti për kuzhinierin e bukës Panko
 • 3/4 filxhan Rrua kokosi Baker’s Corner (i ëmbëlsuar ose pa ëmbëlsirë, por unë preferoj të ëmbëlsuar)
 • 2 vezëtpak
 • 1/2 filxhan Miell
 • 1/2 lugë çaji paprika
 • 1/2 lugë çaji sol
 • 1 paund Fremont Fish Market Jumbo EZ Qëroni karkaleca të papërpunuarashkrirë, bishtat e hequr (shih shënimet)

Oriz pranveror

 • 1 filxhan Oriz jasemini i zgjedhur posaçërishttë papërpunuara
 • 10– qese ons nga Thjesht fasule të ëmbla të natyrës
 • lëng limoni dhe ngrohjes
 • barishte ose jeshile
 • 1 karafil të grirë hudhra
 • 2 lugë gjelle gjalpë

Salcë gjalpë mjalti

 • 4 lugë gjelle gjalp i shkrirë
 • 23 lugë gjelle mjaltë
 • 12 lugë çaji mustardë Dijon

 1. përgatitja: Ziejeni orizin sipas udhëzimeve në paketim. (Unë e bëj këtë në një tenxhere me presion)
 2. Skuqeni kokosin: Ngroheni furrën në 325 gradë. Vendosni pankon dhe kokosin në një tepsi; dolli për 10-15 minuta, duke e përzier herë pas here, derisa të marrë një ngjyrë kafe të bukur dhe të artë. Pasi panko dhe kokosi të jenë pjekur dhe të hiqen nga furra, rrisim temperaturën e furrës në 425 gradë.
 3. Përhapeni karkalecat e kokosit: Bëni tre tasa: një për miellin, paprikën dhe kripën; një për vezën dhe një për kokosin e thekur. Përhapeni karkalecat individuale në një përzierje mielli / erëzash, më pas një vezë, më pas shtypini në një panko derisa përzierja të ngjitet në karkaleca. (Unë zakonisht bëj çdo gjë fillimisht karkalecat në përzierjen e miellit/erëzave, më pas bëni zhytjen e vezës/pankos në mënyrë që të jetë pak më e pastër). Vendosni përsëri karkalecat e mbuluara në fletën e pjekjes. Spërkateni ose spërkatni me vaj.
 4. Pjekim karkalecat e kokosit: Piqini karkalecat në 425 për 10 minuta.
 5. Përfundoni orizin: Shtoni bizelet, lëkurën e limonit, barishtet, hudhrën dhe gjalpin në oriz të nxehtë dhe përziejini butësisht me një pirun për t’u bashkuar. Bizelet thjesht duhet të ngrohen.
 6. Bëni salcën: Rrihni gjalpin e shkrirë me mjaltin dhe mustardën Dijon. (Dhe shtoni çfarëdo tjetër që dëshironi – thekon piper të kuq, paste piper të kuq të nxehtë, limon, etj.)
 7. Shërbejeni: Shërbejini karkalecat me një grumbull oriz dhe spërkatini bujarisht me salcën. PËRSHËNDETJE! Kaq e shijshme.

Shënime

Preferoj t’i bëj me bisht të hequr, sepse më pëlqen t’i grumbulloj në një pjatë dhe t’i ha me oriz dhe të them të drejtën, tërheqja e bishtit në çdo kafshatë është disi e bezdisshme. Por nëse dëshironi që ajo të duket pak më e sofistikuar, ose nëse dëshironi që të jetë më shumë një situatë me ushqim me gisht, atëherë mund t’i lini edhe radhët.

Kjo sasi, siç shkruhet, ushqen në mënyrë perfekte familjen time 4 anëtarëshe (mami, babi, fëmija i vogël, foshnja), me pak ose aspak mbetje. Nëse i shërben një grupi më të madh ose njerëzve me oreks më të madh se fëmijët e vegjël, do ta dyfishoja shumën!

 • Koha e përgatitjes: 25 minuta
 • Koha e GATIMIT: 20 minuta
 • kategoria: Darka
 • metoda: Piqem
 • kuzhinë: amerikane

Fjalë kyçe: karkaleca kokosi, karkaleca e pjekur, karkaleca pranverore

Karta e recetës e mundësuar nga Logoja e recetave të shijshme

Faleminderit ALDI për sponsorizimin e kësaj recete!


Karkaleca më e preferuar pranverore


Edhe nje gje!

Kjo recetë është pjesë e koleksionit tonë të Receta për mjaltë të ëmbël. Shiko kete!