Reklamë V egan D: Biskota me rrush të thatë tërshërë

Përhapja e papritur e byrekut me kungull në dyqan ushqimor ka çuar në disa eksperimente në kuzhinë. Më akuzoni se po kërcej mbi erëzat e kungujve nëse duhet, por këto biskota janë të parezistueshme me kombinimin e tyre të përsosur të përtypjes dhe krokantit.
PËRBËRËSIT
Bëni të paktën 24 biskota
– 75 g tërshërë
– 150 g miell universal
– 1 lugë çaji sodë buke
– 1/2 lugë çaji kripë (kapërceni nëse përdorni margarinë / gjalpë të kripur)
– 1/2 lugë kanellë
– 1/4 lugë çaji arrëmyshk
– 112 g margarinë ose gjalpë vegan
– 105 g sheqer kafe të paketuar
– 90 g sheqer të bardhë
– 3 lugë kungull të zier (shih shënimin më poshtë) *
– 2 lugë qiqra pa kripë aquafaba
– 1 lugë ekstrakt vanilje
– 1 filxhan rrush të thatëMETODA
Ngroheni furrën në 350 gradë. Vini dy tepsi me letër furre.
1. Rrihni përbërësit e thatë së bashku në një tas mesatar.
2. Rrihni margarinën/gjalpin me sheqernat së bashku në një tas mesatar të veçantë me një mikser elektrik dore. Shtoni kungullin dhe përziejini mirë. Shtoni aquafabin dhe përziejini mirë, më pas shtoni vaniljen.
3. Shtoni përbërësit e thatë dhe përziejini derisa të bashkohen. Përzihet me rrush të thatë
.4. Vendosni lugë të rrumbullakosura brumi në tepsi të përgatitur. Ky është një brumë shumë i lagësht, kështu që një lugë biskotash është mënyra më e mirë. Unë përdor një lugë 3/4 oz.
5. Piqni në tufa derisa të marrin ngjyrë të artë, rreth 16-18 minuta. SHËNIM: koha e pjekjes do të jetë më e vogël në një fletë pjekjeje të errët.
6. Lëreni të ftohet në tigan për 5 minuta, më pas transferojeni në një raft teli derisa të ftohet.


* SHËNIM: Mikrovala është mënyra për të shkuar këtu. Pritini kungullin në gjysmë dhe hiqni farat. Vendoseni me anën e prerë poshtë në një pjatë dhe piqeni në mikrovalë derisa mishi të zbutet dhe të shkëputet nga lëkura. Lëreni të ftohet përpara përdorimit dhe ruajini mbetjet në një enë të mbyllur për receta të tjera.