Rishikimi i drithërave të drithërave me bajame me çokollatë të zezë

Ne i zgjedhim këto produkte në mënyrë të pavarur – nëse blini nga një nga lidhjet tona, ne mund të fitojmë një komision. Të gjitha çmimet ishin të sakta në kohën e publikimit.

Si një nutricioniste e regjistruar, e di që mëngjesi nuk është thjesht një gjë e këndshme për të filluar ditën time – ai gjithashtu më ndihmon të ndihem më i shëndetshëm. Natyrisht, mëngjeset e ngarkuara i bëjnë omëletat e freskëta ose vaflet e ngrohta shtëpiake më luksoze se të përditshmet. (Për këtë janë fundjavat, apo jo?) Në vend të kësaj, unë mbështetem në opsione të përshtatshme që kërkojnë shumë pak kohë për t’u përgatitur.

Një zgjedhje e dukshme për mua janë drithërat e ftohta me qumësht. Është i shpejtë dhe i lehtë dhe me kombinimin e duhur të përbërësve mund të jetë i kënaqshëm dhe mbushje. Megjithatë, ishte më pak e qartë se cila drithëra do të ishte mëngjesi im kryesor. Gjeni një kuti plot me lëndë ushqyese dhe fasulet aromatike kërkojnë shumë prova dhe gabime. Pasi mora mostra nga pjesa më e madhe e gjurmës së drithërave, kuptova i vetmi – dhe e ha çdo mëngjes të javës.

LLOJ drithëra bajamesh me çokollatë të zezë

Duhet pranuar, në fillim isha skeptik për këtë lloj drithërash. Ka një bollëk kokrrash të pasura me lëndë ushqyese në raftet, dhe shumica e atyre që kam provuar lënë shumë për të dëshiruar në departamentin e shijeve. Gjithashtu zbulova se shumë kokrra me shije të mirë përmbajnë sheqerna të shtuara, përbërës artificialë dhe pak fibra ngopëse, proteina dhe yndyrna të shëndetshme. (Që do të thotë se unë ende i ndjej këto pendime urie menjëherë pasi kam pirë një tas.)

Mendova se drithërat, të cilat përmbanin gjashtë gram proteina, katër gram fibra dietike dhe yndyrna të shëndetshme, do të ishin më shumë se e njëjta gjë. Por. Por! Jam i lumtur t’ju njoftoj se pas një kafshimi nga ky qull bajame me çokollatë të zezë hëngra fjalët e mia – ose në këtë rast lugë feta bajame të thekura, copa çokollatë të zezë dhe thekon të bëra nga kokrra të ndryshme të dobishme (tërshërë, melekuqe dhe oriz kaf) – dhe më pëlqeu. Arra e bajameve në kombinim me thekonet (përfshi kakaon!) dhe copat e çokollatës e bënin çdo kafshatë pasuese edhe më të shijshme.

Si bonus, më mbajti të ngopur deri në mesditë (këtu nuk më ka zhurmë barku). Kjo drithëra është me të vërtetë një opsion për t’u ngjitur në brinjë dhe tani është një ushqim kryesor në shtëpinë time. E ha gjatë javës me pak qumësht dhe fruta të freskëta. Megjithatë, fundjavat janë të rezervuara për ushqime më të ngadalta, siç është omëleta ime e preferuar me garniturë hash.

A keni një markë të preferuar të drithërave? Na tregoni për të në komente.

Lauren Manaker

Bashkëpunëtor

Lauren Manaker është një nutricioniste e regjistruar me çmime, autore librash dhe shkrimtare e pavarur me qendër në Charleston, Karolina e Jugut. Ajo ka një dashuri të pazakontë për ujin e gazuar dhe i pëlqen të thellohet në tendencat më të fundit në ushqimin e shëndetshëm.