Rrotulla me salcice pule – Harësi im picky

Salcice të shijshme të bëra lehtësisht me vetëm pesë përbërës, duke përfshirë salcice pule dhe tortilla. Nuk ka nevojë për ëmbëlsira!

Rrotullat e sallamit … thjesht nuk mund t’i mposhtni! Ata janë një nga të preferuarat në këtë shtëpi, të dashur nga të rriturit dhe fëmijët dhe ideale për një drekë të shpejtë dhe të lehtë apo edhe një meze të lehtë pasdite kur fëmijët hyjnë nga shkolla.

Krishtlindjet e kaluara bëra këtë version të lehtë të rrotullave të sallamit duke përdorur salcice gjeldeti, chutney dhe tortilla në vend të pastave.

Mund të duket pak e çuditshme të përdorni një mbështjellës në vend të një torte, por më besoni, funksionon vërtet. Mbështjelljet bëhen vërtet krokante në furrë dhe keku nuk do t’ju mungojë aspak.

Si të bëni rrotulla salcice pa brumë

Në këtë recetë kam përdorur salsiçe pule. Më pëlqejnë markat Tesco, por çdo sallam pule ose gjeldeti do të funksionojë mirë. Hiqni koret dhe grijini në një tas me një pirun.

Më pas merrni një guaskë dhe vendoseni në një dërrasë prerëse.

Shtoni gjysmën e përzierjes së sallamit në zorrë, vetëm në të djathtë të qendrës.

Duke filluar nga ana e djathtë, palosni mbështjellësin sa më fort të jetë e mundur, duke u siguruar që të përfundoni anën e mbyllur poshtë.

Pritini skajet e zorrës dhe më pas pritini në gjashtë salcice. Përsëriteni me zorrën e dytë dhe pjesën tjetër të përzierjes së sallamit.

Vendosini të gjitha salsiçet në tepsi. Rrihni lehtë vezën në filxhan ose tas dhe lyeni me furçë majën e salsiçeve. Në fund shtoni pak susam sipër.

Piqeni në furrë për 20-25 minuta derisa të marrin ngjyrë kafe të artë dhe mishi i sallamit të jetë pjekur.

ZËVENDËSIMI I PËRBËRËSVE

Salcice – Unë përdora salsiçe pule në këtë recetë, por salsiçet e gjelit të detit do të funksionojnë në të njëjtën mënyrë. Sigurisht, nëse preferoni mund të përdorni salsiçe derri, apo edhe salsiçe perimesh.

Mbështjellës tortilla – Kam përdorur një guaskë të bardhë, por mos hezitoni të përdorni një kokërr të plotë ose lëvozhgë 50/50.

Pa gluten – Predhat pa gluten do të funksionojnë mirë.

vezë – Nëse jeni alergjik ndaj vezëve, mund të përdorni pak qumësht për të larë pjesën e sipërme të salsiçeve.

Susam “Ato mund të mungojnë nëse nuk ju pëlqejnë.” Ose përdorni farat e lulekuqes në vend të tyre.

Nëse ju pëlqeu receta ime e rrotullës së sallamit të pulës, ju lutem më lini një koment dhe vlerësimin e yjeve më poshtë. Ju gjithashtu mund të ndani fotot tuaja me mua në Instagram. Më pëlqen gjithmonë të shikoj krijimet tuaja!

Shtypje

Rrotulla me salcice pule


Përshkrim

Salcice të shijshme të bëra lehtësisht me vetëm pesë përbërës, duke përfshirë salcice pule dhe tortilla. Nuk ka nevojë për ëmbëlsira!


Përbërësit

 • vaj spërkatës
 • 400g salcice pule
 • 2 pako të mëdha tortillash
 • 1 vezë
 • 1 lugë susami

udhëzime

 1. Ngroheni furrën në 200 gradë me ventilator dhe shtroni një tepsi me letër furre. Spërkatni pak vaj në sipërfaqen e letrës.
 2. I heqim salsiçet nga lëkura dhe i shtojmë në tas. Pure me një pirun.
 3. Vendosni një nga paketimet në një dërrasë prerëse. Shtoni gjysmën e përzierjes së sallamit në zorrë, vetëm në të djathtë të qendrës.
 4. Duke filluar nga ana e djathtë, palosni mbështjellësin sa më fort të jetë e mundur, duke u siguruar që të përfundoni anën e mbyllur poshtë.
 5. Pritini skajet e zorrës dhe më pas pritini në gjashtë salcice.
 6. Përsëriteni me zorrën e dytë dhe pjesën tjetër të përzierjes së sallamit.
 7. Vendosini të gjitha salsiçet në tepsi.
 8. Rrihni lehtë vezën në filxhan ose tas dhe lyeni me furçë majën e salsiçeve. Në fund shtoni pak susam sipër.
 9. Piqeni në furrë për 20-25 minuta derisa të marrin ngjyrë kafe të artë dhe mishi i sallamit të jetë pjekur.

Shënime

 • Këto rrotulla salsiçesh shërbehen më së miri të ngrohta nga furra, por do të ruhen deri në 3 ditë në frigorifer. Mund ta ngrohni sërish në furrë për disa minuta.
 • Nëse dëshironi t’i dilni përpara gatimit të Krishtlindjeve dhe t’i përgatisni ato tani, atëherë mund të bëni rrotulla me salsiçe, por në vend që t’i pjekni, ngrirje rrufe i vendosim në një tepsi ose pjatë për disa orë derisa të forcohen. Më pas transferojeni në a qese ose enë ngrirëse për të ruajtur në frigorifer. Kur dëshironi t’i gatuani, mund t’i piqni direkt nga të ngrira. Shtojini në një tepsi të lyer dhe të lyer me yndyrë, duke i shtuar edhe rreth 10 minuta kohës së pjekjes.

Po kërkoni mënyra për ta bërë ngrënësit tuaj të zgjedhur të hajë një shumëllojshmëri më të mirë ushqimesh? po mundohem Zgjidhni pjatat. Këto pjata të ndara të rrumbullakëta kanë pesë ndarje për mbushje me një përzgjedhje të gjerë grupesh ushqimore dhe një përzgjedhje përbërësish. Ideale për ta bërë ushqimin argëtues, interesant dhe tërheqës për njerëzit zgjedhës.

Pjata për njerëzit zgjedhës