Salcë e lehtë e menjëhershme e spagetit me mish

Kjo salcë e shijshme, miqësore për familjen, spageti Instant Pot me mish është gati në më pak se një orë – por shijon sikur keni gatuar gjithë ditën!

Nëse makaronat me salcë mishi janë të preferuarat e familjes, por shumica e salcave në kavanoza ju bëjnë të ndiheni “myshk”, kjo recetë është për ju!

Kjo recetë e përzemërt për salcën e spagetit me mish vjen me ndihmën e mirë të mikut tim të mirë, i cili zie tre pjesë të saj në sobë dhe më pas mbledh porcione në madhësinë e darkës në frigorifer.

Ajo më bëri aq shumë banjë prej tij gjatë viteve sa më në fund kërkova recetën për ta bërë vetë.

Pastaj krijova një shkurtore: The Instant Pot!

Kjo recetë bën rreth tetë porcione bujare– në rastin tonë mjafton për një darkë (me dy adoleshentë) dhe një grumbull për ngrirjen për një javë tjetër.

Çfarë ju duhet për të përgatitur salcë spageti me mish

 • Vaj ulliri: Përdorni ekstra të virgjër ose të thjeshtë.
 • Qepë: Përdorni qepë të verdha ose të ëmbla.
 • Hudhra: Kam përdorur karafil të plotë. Nëse përdorni hudhër të grirë në një kavanoz, përdorni 1/2 lugë çaji në vend të çdo thelpi (kështu që do të përdorni 1 lugë çaji nga një kavanoz hudhër për këtë recetë).
 • Mishi i grirë i viçit: Kam përdorur mish viçi nga ferma lokale. Nëse blini nga dyqani, zgjidhni një version më të dobët në mënyrë që të mos keni yndyrë të tepërt për t’u kulluar.
 • Lëng mishi: Unë e përdor më mirë se lëngun. Mund të përdorni edhe lëng pule nëse keni.
 • Domate të grimcuara: Kjo recetë bën një salcë mjaft të butë, por mund të përdorni domate të grira nëse dëshironi një strukturë pothuajse plotësisht të lëmuar.
 • Salce domatesh
 • Pastë domate
 • Erëza + erëza: rigon i tharë, borzilok, majdanoz dhe trumzë, plus sheqer të grirë, kripë dhe piper.

Si të bëni salcë spageti për gatim të menjëhershëm me mish

Së pari, caktoni Instant Pot-in tuaj në Saute. Shtoni vaj ulliri. Kur të jetë i nxehtë dhe me shkëlqim, shtoni mishin e grirë dhe qepën, duke e trazuar për të rrahur viçin.

Shtoni hudhrën dhe gatuajeni për 30 sekonda duke e përzier vazhdimisht që të mos digjet.

Shtoni lëngun e mishit të viçit për të shkrirë tiganin, duke i hequr të gjitha pjesët nga fundi. Shtoni domatet e shtypura, salcën e domates, pastën e domates dhe të gjitha erëzat dhe erëzat. I trazojmë mirë.

Mbyllni tenxheren e menjëhershme. Sigurohuni që valvula e sipërme të jetë vendosur në “Seal” dhe kthehuni në Manual. Vendoseni për 15 minuta.

Kur të mbarojë koha, lëshojeni shpejt duke lëvizur levën në “Lësho” (gjithmonë vendos një peshqir kuzhine në valvul për të kapur avullin). Kur të bjerë valvula, hapni kapakun dhe përzieni mirë.

Jeni gati për mbrëmjen me spageti!

Do të ndihmojë! Fëmijëve të mi nuk u pëlqejnë copat e qepës.

Testuesja ime Cheryl zgjodhi 1 lugë çaji pluhur qepë dhe 1/2 lugë çaji pluhur hudhre sepse ekuipazhit të saj i pëlqente një salcë shumë e butë.

Do të ndihmojë! Pot im i menjëhershëm nuk do të jetë nën presion!

Kur shtoni lëngun e mishit të viçit, sigurohuni që të hiqni çdo pjesë kafe nga fundi i tenxheres së menjëhershme. Kam mësuar në mënyrën e vështirë se ushqimi i mbërthyer në fund të një tenxhere mund të pengojë që tenxherja e çastit të shtypet.

Sa kohë qëndron kjo salcë në frigorifer?

Salca e mbetur e mishit e ruajtur në frigorifer duhet të hahet brenda 3-4 ditëve.

A mund ta bëj këtë recetë pa tenxhere të menjëhershme?

Po, mund ta bëni në një tenxhere në sobë. Ndiqni udhëzimet e renditura dhe thjesht lëreni të ziejë në sobë për të paktën një orë, duke e përzier herë pas here.

Si të ngrini salcën e spagetit?

Ftoheni plotësisht salcën. (Zakonisht e vendos salcën në frigorifer derisa të ftohet plotësisht.) Më pas e shpërndajmë në një nga opsionet e mëposhtme:

 • Kasafortë në ngrirje me qese zinxhir. Shtrydhni çdo ajër të tepërt. Për ta bërë më të lehtë rregullimin, vendoseni qesen me salcë në një tepsi në frigorifer deri sa të forcohet.
 • Kontejnerë të sigurt për ngrirje. Nëse përdorni kavanoza qelqi, zgjidhni kavanoza me qafë të gjerë (kavanozët me “sup” janë më të prirur për t’u çarë në frigorifer). Ju gjithashtu mund të përdorni enë qelqi Pyrex ose vaska plastike të përshtatshme për ngrirje.
Salcë spageti e menjëhershme me mish

rendimenti:
8 porcione gjithsej

Koha e përgatitjes:
15 minuta

Koha e GATIMIT:
30 minuta

Koha totale:
45 minuta

Përbërësit

 • 1 lugë gjelle vaj ulliri

 • 1 kile mish viçi të papjekur

 • 1/2 qepë të prerë në kubikë

 • 2 thelpinj hudhre te medha, te grira

 • 1/2 filxhan lëng mishi

 • 28 ons domate të grimcuara (1 kanaçe e madhe)

 • 16 ons salcë domate (2 kanaçe të vogla)

 • 6 ons pastë domate (1 kuti e vogël)

 • 1 lugë gjelle rigon të tharë

 • 1 lugë majdanoz të thatë

 • 1 lugë gjelle borzilok të thatë

 • 1 lugë gjelle sheqer të grimcuar

 • 1/2 lugë gjelle trumzë e thatë

 • 1/2 lugë çaji kripë

 • 1/4 lugë çaji piper i zi

Udhëzimet

 1. Vendoseni tenxheren e menjëhershme në Saute. Kur të nxehet, shtoni vaj ulliri. Shtoni mishin e grirë dhe qepën, copëtoni mishin në copa të vogla dhe përzieni shpesh derisa të skuqet. Shtoni hudhrën dhe gatuajeni për 30 sekonda duke e përzier vazhdimisht.
 2. Shtoni lëngun e mishit të viçit në enën për heqjen e gazit, duke i hequr të gjitha pjesët nga fundi i enës. Shtoni domatet e shtypura, salcën e domates, pastën e domates dhe të gjitha erëzat dhe erëzat. I trazojmë mirë.
 3. Vendosni një kapak në tenxheren e menjëhershme. Sigurohuni që valvula të jetë vendosur në “vulosje”. Vendoseni Instant Pot manualisht për 15 minuta.
 4. Kur të mbarojë koha, bëni një Çlirim të Shpejtë duke e zhvendosur valvulën në “ajrim” për të çliruar presionin (vendos një peshqir në valvulën e presionit për të kapur avullin).
 5. Kur të bjerë valvula, hapni kapakun dhe përzieni mirë. Shërbejeni.

Shënime

Nëse nuk keni lëng mishi, mund të përdorni lëng pule.

Produktet e rekomanduara

Si një kontribues i Amazon dhe anëtar i programeve të tjera të filialeve, unë përfitoj nga blerjet e pranueshme.

Fakte të ushqyerit:

rendimenti: 8
Shërbyer: 1

Sasia për shërbim:
kalori: 237Yndyra totale: 14 gYndyrna të ngopura: 5 gYndyrna trans: 1 vitYndyrna të pangopura: 7 gkolesteroli: 40 mgnatriumi: 715 mgkarbohidratet: 18 gfibra: 4 gsheqer: 11 gproteina: 14 g