Sallatë feta me shalqi me borzilok

Sallata feta me shalqinj të freskët me borzilok është një pjatë anësore freskuese për çdo menu verore. Kombinoje atë me biftek ose hamburgerë të pjekur në skarë ose peshkun tuaj të preferuar të pjekur në skarë ose ushqim deti.

Nuk e di për ju, por prirem ta konsideroj shalqinin një grup të plotë ushqimor në verë. Ky është i preferuari im absolut dhe me arsye të mirë. Nuk ka asgjë si ngrënia e një shalqi të ftohtë, freskues në një ditë të nxehtë vere.

Mbaj mend verërat që isha shtatzënë me të dy djemtë e mi dhe sa shalqinj hëngra mund të ishte një rekord.

Si të zgjidhni një shalqi

Blerja e një shalqi të plotë ndonjëherë mund të jetë pak stresuese, sepse le ta pranojmë, të gjithë kemi kapur një shalqi të keq në një moment ose në një tjetër. Për fatin tim, këtë verë shalqiri ynë ka qenë në anën e mirë dhe që kur e kam blerë në tregun vendas, ka edhe një çmim të arsyeshëm. Asgjë më e keqe se të presësh në feta një shalqi të thatë e të plasaritur që e ke paguar shumë më tepër se sa doje.

Kur zgjidhni një shalqi për ta sjellë në shtëpi, gjithmonë merrni atë dhe mbajeni fillimisht – shalqiri juaj duhet të ndihet i rëndë. Merrni disa dhe krahasoni.

Gjithashtu, trokitni lehtë mbi shalqirin tuaj disa herë – dëshironi të dëgjoni një tingull të këndshëm dhe të zbrazët. Zgavra është e pjekur, tingulli i shurdhër është i papjekur.

Nëse nuk jeni të sigurt, pyesni! Kërkoj gjithmonë të gjithë ata që punojnë në repartin e prodhimit apo në treg të më ndihmojnë të zgjedh pjeprin.

Kripë në shalqi, po apo jo?

Me siguri e keni parë pyetjen në Facebook që pyet nëse ju pëlqen kripa në shalqirin tuaj? Epo, përgjigja juaj për këtë pyetje ndoshta do të përcaktojë nëse do të provonit një sallatë pikante me shalqi si kjo sallatë feta shalqiri me borzilok që ndaj sot. Unë personalisht e dua kripën në shalqirin tim, jo ​​çdo herë, dhe pasi provova shalqirin në një sallatë disa vite më parë, rashë në dashuri. Nëse nuk keni provuar kripë në shalqi ose shalqi në një sallatë, ju lutemi provoni përpara se të vendosni të mos e përdorni. Mund të habiteni!

Për këtë sallatë të lehtë me shalqi me feta, ju nevojiten vetëm disa përbërës:

 • copa shalqini
 • feta
 • borziloku
 • qepë e kuqe e prerë hollë
 • Fistikët
 • Uthull balsamike
 • kripë dhe piper të trashë

Kjo sallatë është e thjeshtë. Thjesht gjithçka që mund të bëj në verë është e sinqertë. Ju ndoshta i keni tashmë shumicën e përbërësve në kuzhinën tuaj. Ju mund ta përmirësoni këtë sallatë për të përfshirë të gjitha “shtesat” që dua të them për qepët e kuqe dhe fëstëkët, ose ta mbani atë jashtëzakonisht të thjeshtë me vetëm shalqirin, borzilokun dhe fetën si përbërës kryesorë, të veshur me pak uthull balsamike. Zgjedhja është e juaja.

PROJEKTI #FRESHUSMER 2019:

Shoqja ime Laura dhe unë u mblodhëm këtë verë për të ndarë dashurinë tonë për produktet verore me ju – ne dolëm me një temë për çdo muaj të recetave tona #FreshSummer. Prodhimi sezonal për muajin korrik është shalqiri! Laura ndan një recetë për një sallatë aziatike me shalqi për momentin që duket kaq freskuese, aromatike dhe unike – mendoj se do të jetë një pjatë e shijshme anësore për këtë biftek të pjekur në skarë me një biftek sheqeri kafe.

Nëse ju ka munguar, për qershorin kemi zgjedhur të ndajmë diçka që kemi bërë të dy me kastravecat. Sigurohuni që të shikoni sallatën time me kastravec dhe avokado dhe sallatën e ëmbël verore të Laura me misër dhe kastravec. Ju lutemi bashkohuni me mua dhe Laurën gjatë gjithë verës me recetat e reja ose të vërteta të preferuara të kastravecit ose shalqirit. Nëse jeni duke bërë një recetë me kastravec ose shalqi, na etiketoni në Instagram me #FreshSummer. Na ndiqni @aggieskitchen dhe @savoringitaly për të parë historitë tona dhe çfarë bëjmë ne! Ne do të kthehemi në gusht me diçka tjetër që është super e freskët për kuzhinën tuaj verore!

Nëse jeni duke e bërë këtë recetë për sallatën me shalqi ose ndonjë nga recetat e mia të gatimit veror, ju lutem mos harroni të më etiketoni në Instagram @aggieskitchen #aggieskitchen dhe #verë të freskët!

Shtypje


Përbërësit

 • 6 gota shalqi i prerë në kubikë, i ftohur
 • 1/2 filxhan feta e grimcuar
 • 1012 gjethe të freskëta borziloku, julienne
 • qepë e kuqe e prerë shumë hollë, vetëm disa feta (opsionale)
 • 3 lugë gjelle fëstëkë, të prerë trashë (sipas dëshirës)
 • 3 lugë gjelle Uthull balsamike
 • kripë të trashë dhe piper të zi të sapo bluar

Udhëzimet

 1. Rregulloni shalqinin, fetën dhe borzilokun në një tas të madh. I spërkasim me qepë të grira hollë dhe fëstëkë sipër.
 2. E lyejmë sallatën me uthull balsamike dhe e spërkasim me kripë e piper të trashë.
 3. Shërbejeni të ftohur.

A më ndiqni në Instagram, Cicëroj, Facebook dhe Pinterest? Nëse dëshironi të abonoheni në Aggie’s Kitchen dhe çdo postim të dorëzohet direkt në kutinë tuaj hyrëse, ju lutemi shtoni emailin tuaj këtu. Shijoni gatimin tuaj!

Ka partneritete në këtë post. Unë bëj fitime të vogla përmes çdo blerjeje të bërë përmes këtyre lidhjeve. Faleminderit për mbështetjen tuaj të Aggie’s Kitchen!