Sallatë italiane me makarona me peperoni {Versioni i shëndetshëm} – WellPlated.com

Po hyjmë në një nga stinët më të rëndësishme të vitit: sezoni i fatit. Grilat do të ndizen, ftohësit do të paketohen dhe enët prej argjendi plastike do të përmirësohen në statusin e porcelanit të imët. Unë mbaj lojën time A dhe një tas gjigant me të Sallatë italiane me makarona.

Ngarkoni këtë recetë në Pinterest për ta ruajtur për më vonë

Mbylle atë!0

Dhe me lojë “A”, dua të them oreks.

Kjo recetë e sallatës italiane pikante me makarona kombinon petë me drithëra të plota, speca gjeldeti dhe mbushje të frymëzuara nga mbushja e picave, si specat krokantë, domatet dhe djathi.

 • Është i përshtatshëm për fëmijët (thjesht quani “pastë pica”), i shpejtë dhe i lehtë për t’u montuar dhe i gjithanshëm.
 • Mund ta bëni pa gluten (përdorni pastë pa gluten).
 • Ju mund të kaloni specat për një sallatë vegjetariane italiane me makarona.
 • Dhe sigurisht, ju mund t’i zëvendësoni perimet me suplemente të tjera që i pëlqejnë familjes suaj (ju dëgjoj, skeptikët e ullirit).

Fundjavat e verës i kalojmë në liqen dhe pas vitesh duke shijuar në veprim dhjetëra gatime të ndryshme, mund të them me siguri se kjo sallatë klasike italiane me makarona është e preferuara e vazhdueshme e publikut (kjo sallatë makarona me pulë Cezar është një tjetër fitues).

Kjo sallatë e lehtë me makarona mund të vihet në vend me çdo gatim, pavarësisht nëse i përmbaheni temës së frymëzuar nga italiani (hamburgerët italianë të gjelit të detit dhe sallata me makarona Caprese) ose tërësisht amerikane.

Sallatë italiane me makarona dhe Sallatë me patate në të njëjtën tryezë shumë karbohidrate?

Une nuk mendoj.

Sallata më e mirë italiane me makarona në një tas

Rishikim me 5 yje

“Sallatë me makarona vërtet e mirë, e shëndetshme. Na ndihmon t’i bëjmë gjërat më të lehta, duke pasur një shije të shkëlqyer.”

– Ann –

Recetat tradicionale të sallatës së makaronave italiane shpesh kërkojnë salcë italiane në shishe dhe shumë përbërës më pak të dobishëm.

Vendosa të përditësoj recetën klasike duke përdorur përbërës të freskët dhe të shëndetshëm:

 • Një shumëllojshmëri perimesh shumëngjyrëshe krokante për t’u mbushur me shumë vitamina dhe minerale (kjo sallatë italiane e prerë në feta është e NGARKUAR edhe me perime me ngjyra të ndezura).
 • Specat pa dhjamë të gjelit të detit për të reduktuar yndyrën dhe kaloritë.
 • Makarona me miell integral (si në sallatën time me makarona BLT) që më mban të ngopur më gjatë dhe mbush çdo porcion me lëndë ushqyese shtesë.
 • Një salcë e thjeshtë italiane e bërë në shtëpi që është më e shëndetshme dhe më e shijshme se salcat italiane pikante të blera në dyqane që shpesh janë të ngarkuara me përbërës misterioz.
Sallatë e lehtë me makarona italiane me peperoni në një tas

Si të bëni një sallatë italiane me makarona

Ky version i lehtë i sallatës së preferuar të makaronave italiane të të gjithëve me speca gjeli deti, feta dhe salcë italiane pikante të bërë në shtëpi më kujton një fetë të mrekullueshme pice (si dhe këtë Mac dhe djathë italiane), por në një formë të lehtë dhe të ndritshme të sallatës me makarona.

Është e garantuar të bëhet kontributi juaj më i dëshiruar në verën e çmendur.


Perberesit

 • Makarona me miell integral. Pothuajse për çdo recetë makaronash, unë zgjedh gjithmonë makarona me grurë integrale për t’u futur fshehurazi me pak fibra shtesë, hekur dhe minerale kryesore.
 • Specat gjeldeti. Zëvendësimi im për specin klasik. Është një zgjedhje më e pastër që e bën këtë sallatë makarona më të shëndetshme pa sakrifikuar asnjë nga shijet bazë të specit të kripur/pikantë. (Kjo është gjithashtu e preferuara ime nga këto varka picash me kunguj të njomë.)

Këshilla për zëvendësimin

Nëse jeni besnikë ndaj peperonit të zakonshëm, mos hezitoni ta përdorni në vend të tyre. Ju gjithashtu mund të zëvendësoni specin tuaj të preferuar të bimës për ta bërë këtë recetë vegjetariane ose të anashkaloni fare specin.

 • Brokoli. I jep një ngjyrë jeshile të mrekullueshme, e gërryen dhe e mbush këtë pjatë me kalcium, acid folik, hekur dhe vitamina A, B6, B12, D, E dhe K.
 • Piper. Zgjidhni çdo ngjyrë që preferoni – Unë zakonisht përdor portokalli ose të verdhë për disa ngjyra të kundërta.

Shënim për përbërësit

A e dini se çdo ngjyrë speci mund të mburret me një profil paksa të ndryshëm ushqyes? Pavarësisht nga zgjedhja juaj, secila përmban një dozë të shëndetshme ditore të vitaminës A dhe vitaminës C.

 • Domate qershi. Këto bizhuteri të vogla të kuqe me lëng dhe ëmbëlsi janë plot shije dhe kontribuojnë në antioksidantë të shëndetshëm, si likopeni. (Ato janë gjithashtu çelësi i kësaj sallate aromatike italiane Antipasto.)
 • Qepë e kuqe. Për pak zinxhir, pickim dhe kërcitje shtesë.
 • Ullinj të zinj. Përmirësoni shijet italiane të kësaj pjate dhe mendoni se po ktheheni në picerinë tuaj të preferuar italiane.

Zëvendësimi i tregut

Trajtojeni këtë sallatë me makarona si pica. Përshtatini perimet sipas preferencave tuaja personale për pjatat anësore dhe bëjeni tuajin këtë sallatë me makarona.

 • Feta. Më pëlqen kafshimi i kripur dhe feta e hollë tang jep këtë recetë të shëndetshme sallatë me speca (dhe sallatën italiane Faro gjithashtu).

Këshilla për zëvendësimin

Nëse nuk ju pëlqen feta, mund të zëvendësoni edhe perlat e freskëta të mocarelës për një shije më të butë. I shijshëm do të ishte gjithashtu djathi parmixhano i sapo grirë.

 • Majdanoz. Për përfundimin përfundimtar të ngjyrës dhe freskisë.

Si të bëni një salcë sallate italiane

Veshja është vërtetë çfarë e sjell këtë sallatë me makarona italiane të bërë në një nivel tjetër.

Provojeni këtë veshje një herë dhe ju premtoj se nuk do të blini më kurrë një shishe me gjëra të gatshme.

 • Domate e pjekur. Përbërësi im sekret. Domatja e freskët grihet direkt në salcë, duke i dhënë një aromë të ndritshme domateje që shijon si mishërimi i verës. (Për më shumë domate, shikoni këto hell pule pesto të pjekur në skarë.)
 • Uthull verë e kuqe. Për pak aciditet vital që balancon të gjitha shijet.
 • kos grek. Zëvendësimi im i shëndetshëm me majonezë për të mbajtur kremin.
 • Vaj ulliri. Zgjidhni vaj ulliri cilësor për t’i dhënë salcës një shije edhe më të fortë italiane.
 • Dijon. Jepini veshjes një kafshatë të mrekullueshme pikante.
 • I dashur. Për të prekur një ëmbëlsi tërheqëse.
 • hudhra. Mos ngurroni të rregulloni sasinë sipas preferencave tuaja të shijes për hudhrën.
 • Barishte + Erëza. Një përzierje e rigonit të tharë, borzilokut, kripës dhe piperit e gjallëron salcën.
Sallatë me makarona pica me pepperoni në një tas

Drejtimet

makarona të ziera integrale në një enë qelqi
 1. Ziejmë makaronat dhe i kullojmë.
perime të freskëta të copëtuara në një tas sallatë qelqi me makarona
 1. Shtoni perimet dhe djathin tek makaronat.
prerë shirita pepperoni në makarona dhe perime për sallatë me makarona pica
 1. Spërkateni me peperoni.
përbërës të salcës italiane pikante të bëra në shtëpi në një tas qelqi
 1. Rrihni salcën italiane të bërë vetë, mbulojeni sallatën me makarona dhe hidheni për ta mbuluar. KËZONI!

Këshilla për ruajtjen

 • mbaj. Mbetjet do të ruhen për 3 deri në 4 ditë në frigorifer.

Këshilla për ruajtjen

Kur ruani këtë sallatë italiane me makarona, mund të vini re se do të thahet pak me kalimin e kohës. Nëse e dini se do të shërbeni mbetjet, merrni parasysh të bëni pak salcë shtesë dhe më pas ta ruani veçmas. Pak përpara se ta shërbeni, hidhni salcën shtesë me pastë për ta lagur.

Shkoni përpara

Sallata me makarona mund të përgatitet deri në 1 ditë përpara. Spërkateni sallatën me salcë dhe përziejeni deri në 4 orë përpara se ta shërbeni. Ruajeni në frigorifer.

Çfarë të shërbejmë me sallatën italiane të makaronave

Shihni të gjitha recetat

Mjetet e rekomanduara për përgatitjen e kësaj recete

 • Bleni për përzierje. Për të përzier salcën dhe përzieni sallatën e përfunduar me specat e makaronave.
 • Rende mikroplani. Ky është i preferuari im i të gjitha kohërave për të grirë fjalë për fjalë çdo gjë.
 • Dërrasë prerëse. Pllaka prerëse jashtëzakonisht e madhe e bën prerjen të lehtë.

Tenxherja me makarona

Kjo tenxhere dhe tenxhere prej 8 litrash kanë një fund me shtresë alumini për shpërndarje të barabartë të nxehtësisë dhe mund t’i kullojë lehtësisht petët tuaja.

Sallatë e shëndetshme me makarona italiane në një tas me peperoni dhe perime të shëndetshme

E keni bërë këtë recetë?

Më thuaj çfarë mendon!

Lini një vlerësim më poshtë në komente dhe më tregoni se si ju pëlqeu receta.

Pavarësisht nëse vakti juaj i radhës është në një liqen, në oborrin e shtëpisë ose të mbushur me njerëz rreth tavolinës së kafesë, kjo sallatë e shëndetshme italiane me makarona është e sigurtë se do të jetë një hit për mysafirët.

Pyetjet e bëra më shpesh

A është e shëndetshme sallata me makarona italiane?

Zakonisht jo. Megjithatë, kjo recetë e shëndetshme e sallatës së makaronave italiane, falë shkëmbimit tim të shëndetshëm, përmban më pak se 200 kalori, vetëm 6 gram yndyrë dhe 10 gram proteina të mëdha për racion.

Mund të bëni një sallatë italiane me makarona një natë më parë?

Po! Kjo sallatë italiane me makarona me speca është një recetë fantastike gatimi. Shtoni salcën brenda pak orësh pas servirjes.

A mund të bëj një sallatë italiane me makarona pa gluten?

Sigurisht! E di që disa lloje makaronash pa gluten janë më të mira se të tjerat për ruajtje dhe servirje në frigorifer. Përpara se të bëj një grumbull të plotë, do të testoja disa nga makaronat tuaja të preferuara pa gluten për të parë se cila funksionon më mirë në një recetë sallatë makaronash si kjo.

Për sallatën me makarona me peperoni:

 • 8 ons drithëra të pagatuara fusilli ose makarona të ngjashme
 • 1 1/2 gota lule brokoli prerë në copa
 • 1 filxhan Domate qershi gjysma (ose domate rrushi)
 • 1 i vogël piper portokalli ose të verdhë pa bërthama dhe të prera në kubikë (ose piper i verdhë)
 • 1/3 filxhan peperoni gjeldeti të copëtuar të katërta
 • 1/4 filxhan qepë të kuqe të prerë në kubikë rreth 1/2 qepë të vogël
 • 2.5 ons ullinj të zinj të copëtuar shpëlahet dhe kullohet (1 kuti e vogël)
 • 1/2 filxhan djathë feta i grirë me përmbajtje të reduktuar yndyre
 • 3 lugë gjelle majdanoz i freskët prerje

Për veshjen italiane:

 • 1 i vogël domate e pjekur prerë në gjysmë
 • 1 luge supe uthull verë e kuqe
 • 1 luge supe kos i thjeshtë grek i skremuar
 • 1 luge supe vaj ulliri ekstra i virgjer
 • 2 lugë çaji mustardë Dijon
 • 1 lugë çaji mjaltë
 • 1/2 lugë çaji hudhra të grira
 • 1/4 lugë çaji kripë kosher
 • 1/4 lugë çaji rigon i tharë
 • 1/4 lugë çaji borzilok i tharë
 • 1/8 lugë çaji piper i zi i bluar

 • PËRPARA: Sallata me makarona mund të përgatitet deri në 1 ditë përpara. Spërkateni sallatën me salcë dhe përziejeni deri në 4 orë përpara se ta shërbeni. Ruajeni në frigorifer.
 • RUAJ: Mbetjet do të ruhen në frigorifer për disa ditë, por mund të thahen pak. Nëse e dini se do të shërbeni mbetjet, merrni parasysh të bëni pak salcë shtesë dhe më pas ta ruani veçmas. Pak përpara se ta shërbeni, hidhni salcën shtesë me pastë për ta lagur.

Shërbyer: 1(nga 8)kalori: 192kcalkarbohidratet: 24gproteina: 10gI trashë: 6gYndyrna të ngopura: 2gYndyrna të pangopura: 1gYndyrna të pangopura: 3gkolesteroli: 17mgkalium: 213mgfibra: 4gsheqer: 4gvitaminë A: 750IUVitaminë C: 35mgkalcium: 28mgHekuri: 1mg

Bashkohuni sot dhe filloni të ruani recetat tuaja të preferuara

Krijoni një llogari për të ruajtur me lehtësi projektet dhe mësimet tuaja të preferuara.

po regjistrohem

Receta të ngjashme

Po kërkoni më shumë receta të shëndetshme për mbledhjen tuaj të ardhshme? Provoni një nga këto të preferuarat e mbuluara mirë:

Shihni të gjitha recetat