Sallatë meksikane me quinoa – gatim në një dollap

Sallatë e shpejtë dhe e lehtë me quinoa me përbërës dhe shije me tematikë meksikane!

Unë jam një adhurues i shijeve dhe përbërësve të frymëzuar nga Meksika dhe ato shkojnë shumë mirë në një sallatë të lehtë dhe të shëndetshme si kjo sallatë meksikane me quinoa! Kjo sallatë është shumë e lehtë për t’u përgatitur, ju në thelb gatuani quinoan, përzieni të gjithë përbërësit e sallatës, bëni dressing-un dhe përzieni sallatën dhe salcën së bashku! Sallata përfshin domate të prera në kubikë, fasule të zeza, misër, qepë, jalapenos dhe koriandër me pak djathë të thërrmuar sipas dëshirës tuaj. Veshja është një kombinim i thjeshtë i vajit me lëng agrumesh, gëlqere dhe portokalli, së bashku me qimnon, paprika dhe pluhur djegës. Kjo sallatë me kinoa e stilit meksikan është e këndshme dhe e freskët, ana perfekte për çdo vakt apo edhe si një vakt i lehtë më vete!

Sallatë meksikane me quinoa

Sallatë meksikane me quinoa

Sallatë meksikane me quinoa

Sallatë meksikane me quinoa

Sallatë meksikane me quinoa

Sallatë meksikane me quinoa

Koha për t’u përgatitur: 10 minuta Koha e GATIMIT: 20 minuta Koha totale: 30 minuta porcione: 6

Sallatë e shpejtë dhe e lehtë me quinoa me përbërës dhe shije me tematikë meksikane!

përbërësit
  për sallatë:
 • 1 filxhan quinoa
 • 2 gota ujë (ose lëng mishi)
 • 1 filxhan domate të prera në kubikë
 • 1 filxhan fasule të zeza, të lara dhe të kulluara (ose të ziera)
 • 1 filxhan misër
 • 1/4 filxhan qepë të kuqe të prerë në kubikë (ose qepë jeshile)
 • 1 jalapeno, e grirë hollë
 • 1/4 filxhan koriandër, i copëtuar
 • 1/4 filxhan keso afreske (ose feta), e grimcuar (opsionale)
 • Për veshjen:
 • 2 luge vaj
 • 2 lugë gjelle lëng limoni
 • 2 lugë lëng portokalli
 • 1 lugë çaji qimnon
 • 1 lugë çaji paprika e tymosur
 • 1 lugë çaji djegës pluhur
 • 1/2 lugë çaji rigon
 • kripë dhe piper për shije
drejtimet
  për sallatë:
 1. Vërini kuinoan dhe ujin të ziejnë në një tenxhere mesatare, zvogëloni zjarrin dhe ziejini nën një kapak për 15 minuta përpara se të fikni zjarrin dhe ta lini të qëndrojë e mbuluar për 5 minuta.
 2. Nëse dëshironi, lëreni kuinoan të ftohet në temperaturën e dhomës.
 3. Përzieni quinoa, domate, fasule të zeza, misër, qepë, jalapeno, kilantro, djathë dhe salcë dhe shijoni!
 4. Për veshjen:
 5. Përziejini gjithçka mirë!

Opsioni: Shtoni më shumë perime si specat e prerë në kubikë!
Opsioni: Zëvendësoni pluhurin e specit spec djegës me një formë tjetër djegës të nxehtë, si p.sh.: piper i kuq djegës pluhur, speca çipotle të copëtuara në adobo, sriracha dhe të tjera.
shënim: Ju mund të kontrolloni sasinë e nxehtësisë pikante përmes jalapeno-s dhe pluhurit djegës; përdorni më shumë nëse ju pëlqen i nxehtë dhe më pak nëse e preferoni më të butë.

Fakte të ushqyerit: Kalori 307, Yndyrë 8 g (Të ngopura 1g, Trans 0), Kolesterol 3 mg, Natrium 63 mg, Karbohidratet 46 g (Fibra 8 g, Zahari 3g), Proteina 13 g

Ushqimi nga: Fakte ushqyese Mundësuar nga Edamam