Sallatë qershie me krutona pikante crocus granola dhe raven të marinuar

Sallatë qershie me krutona pikante crocus granola dhe raven të marinuar

Oh, përshëndetje verë! Mirë që ju shoh! Me ngrohtësinë tuaj më sillni qershi dhe zarzavate të bukura. Dhe kur ju hidhen krutona me arrë kokosi pikante dhe raven dhe qepë të marinuara shpejt? Epo, le të themi se keni sallatën perfekte për një festë.

Krutona pikante kokosi

Krutona pikante granola

Bën rreth 2 e gjysmë gota

Përbërësit:

1 filxhan tërshërë të modës së vjetër

1 filxhan copa kokosi pa sheqer

1 e bardhe veze

½ filxhan piper

¼ gote vaj ulliri

1 lugë mjaltë

2 lugë çaji salcë Worcester

1 lugë çaji kripë deti me luspa

udhëzime:

Ngroheni furrën në 350 gradë.

Vendosni një fletë të madhe me skajet e pergamenës.

Përziejini të gjithë përbërësit së bashku në një tas të madh përzierjeje.

Përhapeni në një shtresë në tepsi të përgatitur dhe piqni për 10 minuta.

Përziejini edhe për 5-10 minuta të tjera ose derisa të marrin aromë dhe ngjyrë kafe të artë.

Ruani në një enë qelqi në temperaturën e dhomës deri në 1 javë.

Qepë dhe raven turshi të shpejta

Raven pikante të marinuara

Kam marrë një pintë

Përbërësit:

½ gotë uthull molle

½ gote me uje

2 lugë sheqer të grimcuar

3 gjethe dafine

2 lugë çaji kokrra piper të zi të plotë

1/8 lugë çaji thekon piper të kuq

½ hudhër e vogël, e grirë hollë

1 kërcell i madh raven, i prerë në copa 1 inç

udhëzime:

Uthulla, uji, sheqeri i grimcuar, gjethet e dafinës, kokrrat e piperit të zi dhe specat e piperit të kuq zihen. Ulni nxehtësinë në minimum dhe gatuajeni për 5 minuta. Fikni zjarrin dhe kurseni.

Vendosni qepën dhe raven në një kavanoz me një qafë të gjerë një litër.

Hidhni shëllirë mbi perimet. Lëreni të arrijë temperaturën e dhomës dhe ruajeni në frigorifer deri në një muaj.

Sallatë me spinaq dhe qershi

Sallatë qershie me krutona pikante granola dhe raven pikante turshi

Shërben 4.

Përbërësit:

5 gota spinaq bebe

1 ½ filxhan qershi të freskëta, pa koriza dhe të grira trashë

¼ një filxhan me bajame të grira në mënyrë të trashë

¼ Një gotë qepë turshi dhe raven

2 lugë hudhër të grira hollë

2 lugë mace ose feta

udhëzime:

Vendosni të gjithë përbërësit në një tas të madh servirjeje.

Përbërësit për vinegrette me limon:

2 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër

2 luge gjelle leng limoni

1 ½ lugë çaji kopër të thatë

½ lugë çaji kripë koshere

½ lugë çaji piper limoni

udhëzime:

I rrahim mirë të gjithë përbërësit dhe i spërkasim mbi sallatën që të mbulohet.