Salmon i pjekur – WellPlated.com

Salmon i pjekur dëshmon se një recetë e vjetër mund të mësojë truke të reja. I freskët sipër dhe i lëngshëm nga brenda, gatimi i salmonit nën një brojler në furrë është një nga mënyrat më të shpejta dhe më të shijshme për ta bërë deri tani.

Ngarkoni këtë recetë në Pinterest për ta ruajtur për më vonë

Mbylle atë!0

Salmoni dhe unë në thelb jemi miqtë më të mirë.

Kjo është një nga proteinat e mia të preferuara të shëndetshme të të gjitha kohërave.

 • Është ushqyes. Përshëndetje, omega-3, kalium dhe vitaminë B.
 • Është universale. Nga salmoni me xhenxhefil soje te salmoni pesto te salmoni pikant, ekziston një recetë për çdo humor.
 • Si çdo mik i mirë, është aty për mua në orën time të nevojës.

Dhe ora ime e nevojës është çdo natë rreth orës 18:30 DARKA!

Katër copa salmon të pjekur me barishte në një pjatë

Mendova se po përpiqesha të bëja salmon në çfarëdo mënyre (Salmon i pjekur në skarë në fletë metalike, Salmon i pjekur në fletë metalike, Salmon i skuqur thellë, Salmon i pjekur, salmon sallatë … Unë kam filluar të ndihem si versioni i salmonit i Forest Gump).

Pastaj hasa në një artikull në Serious Eats që argumenton se salmoni i pjekur është më i mirë se salmoni i pjekur.

GASP! Nervi.

A nuk e kanë provuar këta njerëz salmonin tim nokaut me mjaltë me hudhër dhe salmonin e glazuruar me burbon ??? digresioni.

Salmon i pjekur i shëndetshëm në një pjatë

Edhe pse nuk mund të them se salmoni i pjekur është padyshim më i mirë se salmoni i pjekur në asnjë rrethanë – të dyja janë metoda jashtëzakonisht të shëndetshme, efektive dhe të shpejta për të bërë salmon të shijshëm në shtëpi – pjekja e salmonit ka disa përfitime. ne ishim të lumtur.

 • Salmoni i pjekur bëhet më i freskët sipër se salmoni i pjekur, sepse salmoni ndodhet më afër elementit të sipërm nxehës të furrës dhe ky element ngrohës është intensiv.
 • Salmoni i pjekur gatuan fileto më shpejt. Një pjesë e 6 ons salmon duhet të piqet në vetëm 7 deri në 9 minuta (kontrolloni atë çdo 6 minuta vetëm për të qenë të sigurt).
 • Nëse ju pëlqen salmoni me një anë mesatare të fortë, pjekja është veçanërisht efektive, pasi pjesa e sipërme gatuhet shpejt përpara se pjesa e mesit të jetë e thekur.

Për shkak se nxehtësia e broilerit është e lartë dhe më e mira për gatim të shpejtë, kam zbuluar se pjekja funksionon më mirë për racione individuale të salmonit.

Për një pjesë të madhe (si një anë e tërë e salmonit) rekomandoj salmon të pjekur në 425 gradë F, i cili e përgatit salmonin më butësisht dhe në mënyrë të barabartë.

Mund ta vendosni gjithmonë nën brojler në fund, nëse dëshironi të shtypni pjesën e sipërme.

Katër fileto salmoni të pjekur në një pjatë

Si të bëni salmon të pjekur

Përdoreni këtë recetë për salmon të pjekur me lëng dhe krokant sa herë që gatuani fileto salmon.

Mund ta shijoni vetëm me kripë, piper dhe limon ose t’i ngrini gjërat në nivelin e erëzës sonë të preferuar të salmonit magjik të bërë në shtëpi.

Temperatura e brojlerit dhe pozicioni i trungut

Ndërkohë që disa furra ju lejojnë të caktoni temperaturën e pulave, të tjerat kanë vetëm një mundësi për zogjtë, e cila zakonisht është midis 500 gradë F dhe 550 gradë F. Kjo është temperatura në të cilën furra do të jetë në pikën më të lartë.

 • Për salmonin e pjekur, vendoseni raftin rreth 6 inç nga maja e furrës.
 • Temperatura më e mirë për salmonin e pjekur është 550 gradë F—nëse keni mundësi të rregulloni temperaturën. Nëse nuk keni mundësi të rregulloni temperaturën e broilerave, thjesht zgjidhni “roast”.

Perberesit

 • salmon. Filetat e salmonit janë aromatike, të shpejta për t’u gatuar dhe një burim i mrekullueshëm i proteinave pa yndyrë. Metoda e pjekjes së përdorur në këtë recetë rezulton në butësi të shijshme nga brenda dhe krokante nga jashtë.

Lëkurë apo pa lëkurë?

Unë rekomandoj të bëni salmon të pjekur me lëkurë, pasi parandalon që fileto të copëtohet kur shërbehet. Mund të ndihmojë gjithashtu në mbajtjen e lagësht.

 • gjalpë. Ndihmon që pjesa e sipërme e salmonit të bëhet krokante dhe kafe pa djegur.
 • erëz. Edhe pse më pëlqen të përdor një përzierje të bërë vetë të erëzave të salmonit, ju mund ta zëvendësoni atë me çdo erëz të blerë në dyqan ose shtëpi që ju pëlqen. Mbani disa opsione në dorë për shumëllojshmëri.

Drejtimet

Katër copa salmon të papërpunuar në një tepsi
 1. Vendosni filetot e salmonit nga lëkura poshtë në një tepsi të mbuluar me letër alumini.
Fileto peshku me aromë në një tepsi
 1. Shtoni vajin dhe erëzën.
Katër copa peshku në një tepsi
 1. Piqni pjesët e salmonit për 7 deri në 9 minuta. Lëreni të pushojë për disa minuta dhe më pas gërmoni!

Si të zbuloni kur salmoni është gati për t’u pjekur

 • temperatura. Kontrolloni temperaturën e salmonit tuaj me një termometër për lexim të menjëhershëm. Kur arrin 135 gradë F, është i plotë.
 • Ngjyrë. Kur salmoni të ketë mbaruar pjekjen, pjesa e brendshme nuk duhet të jetë më rozë e errët ose të duket e papërpunuar, dhe pjesa e sipërme duhet të jetë kafe dhe krokante.
 • Tekstura. Salmoni i gatuar duhet të jetë i fortë dhe i lehtë për tu tundur me pirun.

SHËNIM: Sa herë që përdorni broilerë, është jashtëzakonisht e rëndësishme të monitoroni dietën tuaj. Nxehtësia e fortë do të thotë që ushqimi mund të kthehet nga “i papjekur” në “i gatshëm” në “i tepërt” në më pak se një minutë.

Këshilla për ruajtjen

 • mbaj. Ftoheni salmonin në një enë hermetike deri në 2 ditë.
 • Për ringrohje. Ngrohni me kujdes mbetjet në një tigan mbi nxehtësinë mesatare ose në mikrovalë.
 • Për ngrirje. Ngrijeni salmonin në një enë hermetike deri në 3 muaj. Lëreni të shkrijë brenda natës në frigorifer përpara se ta ngrohni.

Këshilla për gatimin

Përgatitni përzierjen tuaj të erëzave deri në disa muaj përpara. Ruajeni në një enë hermetike në temperaturën e dhomës derisa të jeni gati për të përfunduar recetën.

Idetë e mbetura

Salmoni i mbetur i pjekur copëtohet në copa të vogla, më pas zëvendësojeni me salmonin në këtë recetë pastë salmoni.

Çfarë të shërbejmë me salmon të pjekur

Salmon i pjekur në një pjatë me një pirun

Mjetet e rekomanduara për përgatitjen e kësaj recete

Ena më e mirë e pjekjes

Nga salmoni i pjekur në tavë te ëmbëlsirat, kjo tepsi e bukur i bën të gjitha. Do t’ju zgjasë një jetë!

Salmon i pjekur me erëza salmon

E keni bërë këtë recetë?

Më thuaj çfarë mendon!

Lini një vlerësim më poshtë në komente dhe më tregoni se si ju pëlqeu receta.

Thjesht më quani një fëmijë broiler.

Pyetjet e bëra më shpesh

A duhet ta kthej salmonin nga ana tjetër?

Jo, nuk keni nevojë të paguani salmonin për këtë recetë. Mbajtja e tij me lëkurë të ulët lejon që mishi të karamelizohet dhe të thërrmohet nën brojlerin.

A ka ndonjë tavë që nuk mund t’i përdor për pjekje?

Po, ka disa lloje të tiganëve që nuk duhet t’i përdorni nën brojler. Nëse tiganët tuaj që nuk ngjiten thonë se mund të përdoren nën një brojler, mos i përdorni. Ju gjithashtu duhet të shmangni përdorimin e çdo lloj tabakaje qelqi (si p.sh. Pyrex) me një broiler. Unë përdor tepsi qeramike për pjekje.

Çfarë tjetër mund të piqem me salmon?

Nëse dëshironi të përdorni këtë temperaturë të lartë në furrë për një pjatë anësore krokante, provoni këto lakra brukseli të grimcuar ose lëvozhgat e patates. Ata do të duhet të piqen para se të ndizni furrën e pjekjes, por mund t’i shtoni përsëri me salmon për t’u pjekur sipas udhëzimeve. Sigurohuni që t’i kushtoni vëmendje kohës së salmonit dhe këtyre pjatave anësore, pasi ato do të përfundojnë në periudha të ndryshme nën broilerin.

 • 4 Fileto salmon 6-ons
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri ekstra i virgjer
 • 1 erëz grumbull Erëz salmon ose erëz e zgjedhjes suaj
 • Barishte të freskëta të copëtuara të tilla si majdanoz, kopër ose qepë (opsionale, për servirje)

 • RUAJ: Ftoheni salmonin në një enë hermetike deri në 2 ditë.
 • PER NGROHJE: Ngrohni me kujdes mbetjet në një tigan mbi pianurë mbi nxehtësinë mesatare ose në mikrovalë.
 • PËR NGRIRJE: Ngrijeni salmonin në një enë ruajtëse hermetike të përshtatshme për ngrirje deri në 3 muaj. Lëreni të shkrijë brenda natës në frigorifer përpara se ta ngrohni.

Shërbyer: 1(nga 4), pa erëzakalori: 303kcalproteina: 34gI trashë: 18gYndyrna të ngopura: 3gYndyrna të pangopura: 5gYndyrna të pangopura: 9gkolesteroli: 94mgkalium: 834mgvitaminë A: 68IUkalcium: 20mgHekuri: 1mg

Bashkohuni sot dhe filloni të ruani recetat tuaja të preferuara

Krijoni një llogari për të ruajtur me lehtësi projektet dhe mësimet tuaja të preferuara.

po regjistrohem

Më shumë receta të shëndetshme për salmon

Tigan me dy fileta salmon meuniere me limon, gjalpë dhe majdanoz

Salmon Meuniere

20 min

Pjatë me salmon të zier dhe limon

Salmoni i përhapur

15 min

30 salmonë të plotë të pjekur me salcë kremoze avokadoje. E butë dhe me luspa me shijet më të shijshme të gëlqeres koriandër, kjo recetë e lehtë e salmonit është e përkryer për darka të shpejta dhe të shëndetshme, edhe nëse nuk ndiqni dietën Whole30 dhe është paleo dhe pa gluten!

30 salmonë të tërë

40 min

Shihni të gjitha recetat