Sanduiç Monte Cristo (Disneyland Copycat)

Kjo faqe interneti mund të përmbajë lidhje shoqëruese dhe reklama në mënyrë që ne t’ju ofrojmë receta. Lexoni politikën time të privatësisë.

Bëhuni gati për ushqimin më të mirë të Disneyland me këtë imitues sanduiç Monte Cristo !! Djathë i përpunuar i kombinuar me gjelin e detit dhe proshutë të shijshme, sanduiçe në bukë krokante të zhytur në reçelin e shijshëm të mjedrës… Mjaft për t’i bërë të gjithë të qajnë!

Më pëlqen një sanduiç i mirë dhe i përzemërt. Ndërsa mund të jem i prirur ta dua më së miri këtë Monte Cristo, ka disa të preferuara të tjera të provuara dhe të vërteta që janë jashtëzakonisht të shijshme! Provoni këtë sanduiç me djathë të pjekur në skarë, këtë sanduiç të mrekullueshëm me mish dhe këtë recetë të thjeshtë sanduiç kuban.

Sanduiç Monte Cristo, gati për t'u ngrënë në një raft ftohjeje.

Çfarë është një sanduiç Monte Cristo?

Unë jam këtu për t’ju treguar për sanduiçin më të mirë që ka ekzistuar ndonjëherë. Jo, nuk po e ekzagjeroj. Ky sanduiç Monte Cristo bazohet në klasiken, i shërbyer në një restorant të quajtur Cafe Orleans në Disneyland. Jashtë është bukë e pjekur në skarë në perfeksion. Brenda ka djathë, gjeldeti dhe proshutë. Djathi është kaq i shkrirë dhe i shijshëm, dhe më pas merrni këtë … Kur gjithçka të jetë gatuar dhe gati për t’u ngrënë, zhyteni në pak … reçel.

Po, e lexuat mirë! Nëse nuk e keni pasur kurrë më parë, atëherë e di që tingëllon kaq e çuditshme. Por ky është një nga sanduiçët më të njohur të Disney për një arsye. Kombinimi i sanduiçit dhe reçelit është një parajsë e pastër. Nuk do të gjeni një tjetër dhe nuk do të duhet. Kjo do të bëhet e preferuara dhe e dashura juaj përgjithmonë! Më besoni … Bëni një sanduiç!

Përbërësit në recetën për një sanduiç Monte Cristo

Pjesa më e mirë e këtij sanduiçi (epo, përveç që ka një shije qiellore) është sa e thjeshtë dhe e lehtë është për t’u përgatitur. Me siguri i keni tashmë të gjithë përbërësit në kuzhinën tuaj! Shihni kartën e recetës në fund të postimit për matje të sakta.

 • Gjalpë: Unë përdora gjalpë pa kripë në këtë recetë.
 • Vaj ulliri: Në vend të tyre mund të përdorni vaj rapese ose vaj vegjetal nëse i keni në dorë.
 • bukë e bardhë: Nuk nevojitet bukë e veçantë për këtë recetë! Buka e bardhë e thjeshtë është perfekte!
 • Majonezë dhe mustardë: Do të përzihen së bashku për të bërë një njollë.
 • Djathë zviceran: Përdorimi i djathit zviceran i jep këtij sanduiçi një shije të shijshme.
 • Shpërndaje Proshutë dhe gjeldeti: Të dy mishrat janë të detyrueshëm!
 • Vezët: Do ta zhytni sanduiçin në vezë përpara se ta gatuani, ashtu si do të gatuani bukë të thekur francez.
 • Sheqer pluhur: Spërkateni sipër për një spërkatje të lehtë dhe jo vetëm që duket bukur, por është firma e Monte Cristo-s së shijshme!
 • Reçel me mjedër: Me këtë sanduiç më pëlqen më shumë shija e reçelit të mjedrës, por mund të përdorni çfarë të doni! Provoni këtë reçel luleshtrydhesh të bërë në shtëpi për diçka të freskët!

Si të bëni një sanduiç Monte Cristo në shtëpi

Nëse dëshironi të ndiheni sikur po hani në një shesh në New Orleans në Disneyland, atëherë DUHET ta bëni këtë sanduiç. Është kaq e thjeshtë dhe ia vlen çdo minutë e shpenzuar për ta përgatitur!

 1. Përgatitja e bukës: Shtoni gjalpin dhe vajin në një tigan të madh ose tigan mbi nxehtësinë mesatare dhe më pas vendosni fetat e bukës në një tepsi.
 2. Kombinoje: Kombinoni majonezën dhe mustardën dhe përhapeni në çdo fetë bukë.
 3. Shtoni djathin dhe proshutën: Shtoni djathin në secilën anë të bukës. Nga njëra anë shtoni 2 feta proshutë dhe më pas një copë djathë.
 4. Shto Turqinë: Shtoni gjelin e detit dhe vendoseni sipër anës tjetër të bukës.
 5. I dashur dhe kuzhinier: Në një tas të cekët, rrihni vezët. Më pas zhytni secilën anë të bukës në përzierjen e vezëve dhe shtoni në tiganin e nxehtë. Gatuani nga secila anë për 2-3 minuta ose deri në kafe të artë dhe ngroheni gjatë gjithë kohës.
 6. Pastroni dhe shërbejeni: I spërkasim me sheqer pluhur dhe i shërbejmë me mjedra të konservuara.
6 foto që tregojnë se si të montoni dhe përgatisni një sanduiç Monte Cristo.

A mund ta bëni këtë para kohe?

Po! Ju mund ta bëni këtë sanduiç Monte Cristo paraprakisht! Përgatisni sanduiçët me mustardë dhe majonezë dhe shtoni mishin dhe djathin. Më pas mbështillni çdo sanduiç në fletë metalike. Mund t’i ruani deri në 2 ditë në frigorifer. Kur të jeni gati për t’i ngrënë, atëherë zhytni sanduiçët në vezë dhe gatuajini! Mos harroni sheqerin pluhur dhe reçelin!

Gjysma e sanduiçit Monte Cristo është zhytur në reçelin e mjedrës.


 • Shtoni gjalpin dhe vajin në një tigan të madh dhe ngrohni në mesatare. Vendosni fetat e bukës në një tepsi.

 • Përzieni majonezën dhe mustardën dhe shpërndani secilën fetë bukë.

 • Shtoni djathin në secilën anë të bukës. Nga njëra anë shtoni 2 feta proshutë dhe më pas një copë djathë.

 • Shtoni gjelin e detit dhe vendoseni sipër anës tjetër të bukës.

 • Në një tas të cekët rrihni vezët. Gdhendni secilën anë të bukës dhe shtoni në tiganin e nxehtë. Gatuani nga secila anë për 2-3 minuta ose derisa të marrë ngjyrë të artë dhe të nxehet gjatë gjithë kohës.
 • Spërkateni me sheqer pluhur dhe shërbejeni me reçelin e mjedrës.Shërben: 4

Kalorive748kcal (37%)Karbohidratet26g (9%)Proteina42g (84%)I trashë53g (82%)Yndyrna të ngopura20g (100%)Yndyrna të pangopura9gYndyrna të pangopura19gTrans yndyrë1gkolesterolit246mg (82%)natriumi1232mg (51%)kaliumi378mg (11%)Fibra1g (4%)sheqer3g (3%)Vitamina A804IU (16%)Vitaminë C1mg (1%)kalciumit590mg (59%)Hekuri3mg (17%)

I gjithë informacioni ushqyes bazohet në vlerësimet e palëve të treta dhe është vetëm i përafërt. Çdo recetë dhe vlera ushqyese do të ndryshojnë në varësi të markave që përdorni, metodave të matjes dhe madhësisë së porcionit të familjes.

Sigurisht Darka

Kuzhina frëngjisht

Fjalë kyçe Disneyland, një kopje e sanduiçit Disneyland, Monte Cristo