Sanduiç për mëngjes me vafla me patate të ëmbla – Kuzhinier i shëndetshëm në shtëpi

Ndryshoni rutinën tuaj normale të mëngjesit me këto sanduiçe të mëngjesit me vafle me patate të ëmbla!

Këto sanduiçe për mëngjes me vaffle me patate të ëmbla janë shumë të lehta për t’u bërë dhe jashtëzakonisht të shijshme. Ata kërkojnë përbërës minimalë dhe mund të përgatiten paraprakisht për gatim të shpejtë.

PËRBËRËSIT PËR VAFLA PATATE E ËMBLE:

 • Patate e ëmbël– Përafërsisht 4 gota patate të ëmbla të grira. (për këtë kam përdorur një rende djathi).
 • Vezët – 2
 • Sol – 1/2 lugë
Ndryshoni rutinën tuaj normale të mëngjesit me këto sanduiçe të mëngjesit me vafle me patate të ëmbla!

PËRBËRËSIT SANDWICH PËR MËNGJESIN:

Pasi të keni bërë vaflet me patate të ëmbla, mund të bëni sanduiçe sipas dëshirës tuaj. Ka kaq shumë opsione të ndryshme!

 • Vezë – të fërguara, të skuqura, të ziera etj.
 • Mish – proshutë, sallam gjeldeti etj.
 • Djathë – provolone, çedër, zvicerane etj.
 • Spinaq i freskët
 • avokado
Ndryshoni rutinën tuaj normale të mëngjesit me këto sanduiçe të mëngjesit me vafle me patate të ëmbla!

Si të bëni waffles me patate të ëmbël?

Në një tas të madh, bashkoni patatet e ëmbla të grira, vezët dhe kripën. Përziejini mirë.

Ngrohni hekurin e vaflës dhe spërkateni me bollëk me llak gatimi që nuk ngjit.

Hidhni me lugë përzierjen e patates së ëmbël në hekurat e vafles. Gatuani në zjarr mesatar derisa të bëhen krokante. Pikoni kulmin pasi kohëmatësi juaj të fiket dhe shikoni nëse keni nevojë për një xhiro tjetër.

Hiqni me kujdes vaflet dhe lërini mënjanë.

Ndryshoni rutinën tuaj normale të mëngjesit me këto sanduiçe të mëngjesit me vafle me patate të ëmbla!

Bëni sanduiçin tuaj të mëngjesit me pjatat tuaja të preferuara anësore. * E imja është krijuar me sallam gjeldeti për mëngjes, vezë të skuqura, djathë provolone dhe spinaq. Eshte absolute një sanduiç që duhet të hani mëngjes!

Ndryshoni rutinën tuaj normale të mëngjesit me këto sanduiçe të mëngjesit me vafle me patate të ëmbla!
Ndryshoni rutinën tuaj normale të mëngjesit me këto sanduiçe të mëngjesit me vafle me patate të ëmbla!

Sanduiç mëngjesi me vafla me patate të ëmbla

Përbërësit

 • 4 gota patate të ëmbël të grira

 • 2 vezë

 • 1/2 lugë kripë

 • Garniturat e preferuara për sanduiç: vezë, proshutë, sallam gjeldeti, spinaq, djathë etj.

udhëzime

 1. Në një tas të madh, bashkoni patatet e ëmbla të grira, vezët dhe kripën. Përziejini mirë.
 2. Ngrohni vaflet. Spërkateni pa masë me llak gatimi që nuk ngjit.
 3. Hidhni me lugë përzierjen e patates së ëmbël në hekurat e vafles.
 4. Gatuani në zjarr mesatar derisa të bëhen krokante. Pikoni kulmin pasi kohëmatësi juaj të fiket dhe shikoni nëse keni nevojë për një xhiro tjetër.
 5. Hiqni me kujdes vaflet dhe lërini mënjanë.
 6. Bëni sanduiçin tuaj të mëngjesit me pjatat tuaja të preferuara anësore. * E imja u krijua me sallam gjeldeti për mëngjes, vezë të skuqura, djathë provolone dhe spinaq.
 7. KËZONI!