Si të hani më shumë perime dhe perime gjatë ditës

Të gjithë mund të pajtohemi se ngrënia e mjaftueshme e perimeve, dhe veçanërisht perimeve, është e mirë për shëndetin tonë.

Por mund të jetë një sfidë për të gjetur mënyra për të sjellë më shumë gjelbërim në ditën tuaj. Kam zbuluar se shumë herë kur njerëzit mendojnë të hanë zarzavate, mendojnë për sallatat ose perimet e gatuara.

Ndërsa këto janë dy opsione të shkëlqyera, mund të jetë pak e kufizuar apo edhe e vështirë për të ngrënë shumë perime gjatë një vakti.

Kështu që unë ndaj disa këshilla që mund t’i përdorni për të ngrënë më shumë perime në çdo vakt!

Pse është e rëndësishme të hani perime në çdo vakt?

Perimet jeshile dhe të pasura me fibra, të njohura gjithashtu si karbohidrate pa niseshte, janë burime të shkëlqyera të ushqyerjes! Këto janë perimet tuaja me gjethe si rukola, lakra, bari i grurit, bari i elbit, jonxha, spinaqi, brokoli, lakrat e Brukselit, domatet, karotat, kastravecat dhe më shumë.

Karbohidratet pa niseshte janë pjesë e filozofisë sime të të ngrënit dhe qasjes ndaj të ngrënit të thjeshtë të kujdesshëm të quajtur “Themelore Five”, i cili është sistemi im që kam përdorur për të ndihmuar klientët dhe anëtarët të hanë vakte të balancuara dhe të pasura me lëndë ushqyese.

Pesëshja kryesore përbëhet nga pesë elementë që hyjnë në pjatën tuaj në çdo vakt: karbohidrate pa niseshte, karbohidrate që përmbajnë niseshte, yndyrna të shëndetshme, proteina dhe faktor shije. Nëse dëshironi të mësoni më shumë rreth kësaj, mund të shkarkoni udhëzuesin tim falas, i cili ndan disa nga përbërësit që përbëjnë çdo artikull.

Një nga elementët më sfidues të Fundamental Five, ne shohim se shumë njerëz në komunitetin Nutrition Stripped përballen me mënyrën se si të hanë perime, të njohura gjithashtu si karbohidrate jo niseshte, në çdo vakt!

Karbohidratet pa niseshte janë kaq të rëndësishme për t’u konsumuar disa herë në ditë, sepse këto karbohidrate njihen për fibrat, prebiotikët, vitaminat dhe mineralet e tyre.

Fibrat janë kaq të rëndësishme në çdo dietë sepse balancojnë nivelet e kolesterolit në gjak, rregullojnë lëvizjet e zorrëve, rregullojnë nivelet e sheqerit në gjak, rregullojnë nivelet e ngopjes, zvogëlojnë rrezikun e disa llojeve të kancerit, reduktojnë rrezikun e diabetit dhe ndihmojnë tretjen në përgjithësi. .

Përveç fibrave, zarzavatet zakonisht përmbajnë vitaminë C, beta-karoten, vitaminë K, vitaminë E, kalcium, acid folik, mangan, kalium dhe shumë antioksidantë.

10 mënyra të thjeshta për të ngrënë më shumë perime dhe zarzavate

Ndonjëherë marrja e mjaftueshme e perimeve dhe zarzavate mund të jetë e vështirë, veçanërisht kur filloni të përpiqeni të jeni më të kujdesshëm për të ngrënë më shumë prej tyre.

Këtu janë disa mënyra të ndryshme për të ngrënë më shumë perime dhe ju mund të zgjidhni se cilat prej tyre tingëllojnë më mirë për stilin e jetës dhe shijet tuaja!

1. Bëni miq me kungull i njomë dhe spinaq në smoothie-t tuaja

Smoothies janë një mënyrë e shkëlqyer për të shtuar perime, veçanërisht nëse jeni një person paksa pickues. Shumë herë mund të hidhni perime direkt në një smoothie dhe nuk do ta dini kurrë se ato janë aty!

Si kungull i njomë ashtu edhe spinaqi janë të buta në shije dhe shkojnë shumë mirë me shumë gjëra të tjera për të bërë një smoothie të shijshëm dhe kremoz.

Kungull i njomë përzihet në një strukturë kremoze si banane, është plot me vitamina dhe fibra, ka një përmbajtje më të ulët sheqeri dhe nuk do ta dini kurrë se është aty, kështu që është një vend i mrekullueshëm për fillestarët që të fillojnë të hanë më shumë perime. (Ideal edhe për fëmijët!)

Ka kaq shumë receta të shkëlqyera për smoothie me spinaq që janë të lehta dhe nuk kanë shije si smoothie super “jeshile”, por gjithsesi ju japin të gjitha këto lëndë ushqyese. Gjeni një çift që ju pëlqen dhe do të keni një mënyrë të thjeshtë për të marrë më shumë perime në fillim të ditës tuaj.

2. Shtoni përzierjen e gjelbër

Zarzavatet me pluhur janë një tjetër mundësi e shkëlqyeshme për t’u shtuar në smoothie-t tuaja, edhe kur nuk keni zarzavate të freskëta në dorë ose nëse jeni duke kërkuar për një opsion të përshtatshëm për të ngrënë më shumë zarzavate. Unë rekomandoj Green Superfood® Antioxidant nga Amazing Grass®. Vetëm një lugë përmban dy racione të plota frutash dhe perimesh, plus vitamina dhe minerale kyçe për të ruajtur shëndetin tuaj!

3. Provoni supat dhe gjellët e bëra vetë si një mënyrë e shijshme për të ngrënë më shumë perime

Supat dhe zierjet e bëjnë të lehtë marrjen e një ton perimesh në një porcion.

Kur bëni supë me perime vetë, ajo është e ngarkuar me vitamina dhe minerale nga perimet që keni përdorur për të bërë lëngun, edhe pse po i hiqni vetë perimet. Kjo u mundëson edhe njerëzve zgjedhës të përfitojnë pa pasur nevojë të hanë vetë perimet!

Kur rezervoni, mund të përdorni edhe perimet e mbetura, gjë që redukton mbetjet e ushqimit dhe ju lejon të merrni një vakt tjetër nga produktet që keni tashmë.

Përveç kësaj, një recetë e plotë për supë ose zierje do të kërkojë gjithashtu një shumëllojshmëri perimesh, gjë që e bën atë të ushqyeshme dhe të shijshme.

4. Bëni salca dhe salca të bëra vetë

Salcat dhe salcat e shijshme dhe të pasura me lëndë ushqyese janë një mënyrë tjetër e lehtë dhe e përshtatshme për të shtuar perime dhe zarzavate pothuajse në çdo pjatë pa pasur nevojë të gatuani ndonjë gjë të re.

Në fillim të javës, përgatisni një grumbull pestoje të bërë në shtëpi, salcë domate ose salcë jeshile për perëndeshën, të cilat mund t’i përdorni në mënyra të ndryshme gjatë gjithë javës!

5. Përdorni lakër si garniturë

Lakër dhe mikrogjelbërime përmbajnë 40 herë më shumë lëndë ushqyese sesa homologët e tyre të pjekur!

Pavarësisht nëse blini lakër nga dyqani ose tregu i fermerëve, ose i bëni vetë, ato janë një pjatë e mrekullueshme për pothuajse çdo pjatë dhe nuk ju nevojitet shumë për të marrë përfitimet.

Lakrat e jonxhës dhe brokolit janë të shkëlqyera për gjëra të tilla si bukë e thekur me avokado, sallata, hamburgera me perime dhe pjata me makarona.

6. Mblidhni përbërësit Go To sallatë

Një nga mënyrat më të lehta për t’u siguruar që po merrni zarzavate është t’i shtoni një sallatë anësore çdo gjëje që planifikoni të hani, ose ta servirni enën tuaj ushqyese pikërisht mbi një shtrat me zarzavate. Ne e bëjmë këtë pothuajse çdo natë, duke filluar me një sallatë të madhe me të gjitha pjatat tuaja të preferuara dhe më pas duke kaluar në pjatën kryesore.

Gjeni zarzavate me gjethe që ju pëlqejnë si bazë (ose palë) dhe sigurohuni që t’i keni në dorë çdo javë. Më pas mbani disa garnitura sallatë në dorë, si fara luledielli ose kungulli, speca, ullinj, etj., si dhe një salcë sallate të bërë në shtëpi në mënyrë që të jetë gati për t’u përdorur – nuk kërkohet gatim për të marrë këto perime !!

7. Provoni të shtrydhni lëngje

Nëse nuk ju pëlqejnë smoothies ose thjesht preferoni diçka si tërshërën, vezët, tasat me kos ose petullat në shumicën e mëngjeseve, atëherë shtrydhja e lëngjeve mund të jetë një opsion për ju.

Shtrydhja e lëngut ju lejon të merrni shumë perime menjëherë dhe shton lëndë ushqyese në pjatat që përndryshe nuk do të kishin zarzavate. Për shkak se lëngu është më i lehtë se një smoothie i plotë, që i ngjan më shumë ushqimit, e bën të lehtë ta shijoni me mëngjesin tuaj të preferuar në vend që të jetë një vakt i plotë.

8. Hani më shumë perime si mëngjes me dip tuaj të preferuar

Mëngjesi është gjithashtu një pjatë, ju mund të kombinoni perime të copëtuara me humus të shijshëm të bërë në shtëpi, djathë shqeme ose dip bizele (bonus – dip bizele është një perime!)

Ajo që është e mrekullueshme në lidhje me snack-et kur dëshironi të hani më shumë perime është se ato ju ndihmojnë të shtoni një shërbim tjetër përveç pjatave tuaja kryesore. Pra, nëse tashmë hani disa perime për mëngjes, drekë dhe darkë, koha e mëngjesit ju jep një ose dy porcione shtesë!

9. Përdorni më shumë zarzavate të përzemërta si p.sh. predha dhe guaska për taco

Lakra kaçurrela, rumune, chard dhe jakë janë opsione të shumta për t’u përdorur në vend të paketimit, bukës ose guaskave taco! Kjo është veçanërisht e shijshme gjatë muajve të verës, kur një guaskë e jashtme e freskët dhe e freskët shton një element freskues në pjatë.

10. Shtojini ato në çdo gjë që hani – pa bujë

Nëse jeni gati për të ngrënë dhe e keni kuptuar që nuk ka perime në gjellë, mos u ndjeni sikur duhet të bëni një garniturë zyrtare me perime. Shtoni një grusht të drejtë për gjithçka që bëni!

Perimet e ngrira janë të dobishme në momente të tilla. Mund të shtoni një grusht bizele të ngrira, brokoli, spinaq, kërpudha ose çfarëdo tjetër që ju pëlqen pikërisht në tenxheren e makaronave ose t’i shtroni në një picë të bërë vetë ose t’i hidhni në një tigan. Mos mendo për këtë!

Zbatoni këto këshilla se si të hani më shumë perime në praktikë

Tani që keni disa mënyra kreative për të ngrënë më shumë perime gjatë ditës, le të përqendrohemi në një për të filluar! Cili nga këto opsione tingëllon më i lehtë për ju dhe më tërheqës për sa i përket shijes?

Provoni këtë javë dhe shikoni nëse vini re se hani më shumë perime dhe zarzavate në çdo vakt.

ky është një postim i sponsorizuar në blog që ju është ofruar nga Amazing Grass. Të gjitha opinionet janë tonat. Faleminderit për mbështetjen e markave që na mbështesin në ndarjen e burimeve falas me ju.