Si të luani me erëza dhe erëza

Mësoni të luani me erëza dhe erëza do t’ju japë besimin që ju nevojitet për të krijuar çdo pjatë që dëshironi!

Bazat e gatimit mbështeten në një kuptim të mirë të erëzave dhe erëzave. Të dish se kur të përdorësh erëza, cilat erëza të zgjedhësh dhe kur të mjaftueshme është çelësi i gatimit të suksesshëm.

Erëzat dhe erëzat kanë aftësinë të transformojnë çdo pjatë. Kur keni njohuri dhe aftësi për të kthyer diçka të zakonshme dhe të zakonshme në një pjatë emocionuese, të shijshme, kjo nuk do t’ju ndalojë në kuzhinë.

Këtu do t’ju mësojmë ndërlikimet e erëzave dhe erëzave!

Rëndësia e erëzave dhe erëzave

Sa herë keni përgatitur një vakt të madh e të shëndetshëm, keni ngrënë kafshatën e parë dhe keni menduar: “Epo, ka shije si një grumbull i butë përbërësish”.

Të premtoj se nuk je i vetmi!

Është kombinimi i erëzave dhe erëzave që e kthen një grumbull delikate përbërësish në një pjatë të shijshme. Ato përmirësojnë shijet ekzistuese dhe prezantojnë të reja.

Dallimi midis erëzave dhe erëzave

Tani që e dimë pse janë kaq të rëndësishme, cili është saktësisht ndryshimi midis të dyve?

Le të fillojmë me këtë: erëzat janë baza e pjatës, dhe erëzat janë prekjet përfundimtare.

Ne e rregullojmë ushqimin për të përmirësuar shijen e tij natyrale, për të nxjerrë në pah shijet dhe aromat më të mira. Erëza përdoret për të përmirësuar shijen pa ndryshuar apo ndryshuar. Erëza që përdorim vendos skenën për pjatën. Erëzat kryesore janë kripa, yndyra, acidi dhe nxehtësia.

Këto erëza në fakt u bënë të famshme nga kuzhinieri dhe shkrimtarja e ushqimit, Samin Nosrat, në librin e saj të vlerësuar me çmime dhe serinë e Netflix, Salt Fat Acid Heat. Të dyja janë të shkëlqyera dhe i rekomandoj shumë!

Erëzat, nga ana tjetër, i ngrenë gjërat lart, ato sjellin shije dhe aroma plotësuese që përndryshe nuk do të vinin. Ata i shtojnë thellësi dhe përmbajtje pjatave përndryshe të buta.

Bazat e erëzave

Fillimisht fillojmë me bazën, e më pas kalojmë tek erëzat!

Sol

Kripë e plotfuqishme. Kripa është ndoshta erëza më e famshme dhe e njohur. Është jashtëzakonisht fleksibël dhe mund të ndryshojë botën kur përdoret siç duhet.

Kripa është në dispozicion në të gjitha format dhe madhësitë. Kemi kripë të jodizuar, kripë Himalaje rozë, kripë koshere, kripë Maldon dhe shumë të tjera. Pra, si e dini se cilën të përdorni?

Për t’i mbajtur gjërat të thjeshta, kripa e kosheres duhet të përdoret kryesisht gjatë pjekjes ose gatimit. Hidheni këtë në ujë me makaronat tuaja ose shtoni pak në salcën tuaj të domates. Më pas përdorni kripë për të kompletuar pjatën – të tilla si disa theka të vogla në biskotat tuaja me çokollatë të bërë në shtëpi.

Kripa përdoret si erëz për të përmirësuar shijen e ushqimit. Kur përdorni kripë, sigurohuni që të përdorni pak për të filluar dhe provoni gjatë ecjes. Gjithmonë, gjithmonë shijoni ndërsa shkoni. Nuk ka asgjë më të keqe se një pjatë e kripur!

Kur shijoni ndërsa shkoni, përpiquni të mos mendoni për vetë kripën (pak abstrakte, por jini të durueshëm). Në vend të kësaj, mendoni për ushqimin – si kishte shije të pakripur? A u përmirësua shija? Apo mund të provoni kripën e tepërt (ndoshta keni shtuar shumë nëse keni arritur atë pikë)?

Ju dëshironi që shija e produktit të përfunduar të jetë e fortë dhe e shijshme, kripa është vetëm një mënyrë për t’ju çuar atje!

I trashë

Çfarë do të bënim pa yndyrë? Yndyrnat janë thelbësore për krijimin e shumë shijeve, teksturave dhe aromave të gatimit të mirë.

Yndyra mund të përdoret në shumë mënyra të ndryshme, por kur flasim për të si erëz, nënkuptojmë se si përmirëson pjatën dhe kontribuon veçanërisht në strukturën.

Ka shumë forma të ndryshme yndyre që mund të përdoren si erëz; vaji, gjalpi, kosi dhe kosi janë vetëm disa. Kur shtohet në një pjatë, secili prej këtyre përbërësve shton një ndjesi të caktuar në gojë, duke rritur shijen e gjellës.

Për shembull, thjesht shtimi i vajit të susamit në një tas me oriz mund të shtojë një përfundim të lëmuar ndërsa përmirëson shijet. Vaji i ullirit dhe vaji i avokados kanë të njëjtën aftësi kur shtohen në gjëra të tilla si buka dhe sallatat.

Yndyra i jep një shije kremoze, të kënaqshme, të këndshme çdo gjëje që prekni. Mos harroni të shtoni yndyrë në vaktet tuaja!

Nxehtësia

Një ndryshim i thjeshtë në llojin e nxehtësisë që përdorni mund të bëjë të gjithë ndryshimin në recetën që bëni. Merrni brokolin, për shembull – mund ta gatuajmë në avull, ta ziejmë, ta pjekim në skarë, ta pjekim ose ta pjekim. Secila prej këtyre llojeve të ndryshme të nxehtësisë sjell shije të ndryshme të brokolit.

Nxehtësia ka fuqinë të kthejë një vezë të papërpunuar në një vezë të zier fort, një biftek të ftohtë në një biftek të djegur – nuk sjell një shije të re, por përkundrazi nxjerr shije të ndryshme që tashmë janë të pranishme.

Kur luani me ngrohtësinë, mendoni se çfarë shije dhe cilësi po kërkoni në produktin tuaj përfundimtar. Sa më shumë të eksperimentoni, aq më shumë mësoni.

Vapa ka aftësinë të kthejë çdo pjatë në diçka të mahnitshme!

acid

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, ne kemi acid në familjen e erëzave. Acidi ndërvepron me aroma dhe shije të tjera për të krijuar diçka të re dhe emocionuese. Ju mund të gjeni acid në limon, gëlqere, verë, uthull dhe më shumë; në thelb çdo gjë që ka shije pak të thartë në vetvete.

Mendoni për lëng gëlqereje të shtrydhur në majë të takos tuaj të peshkut, ose për turshinë e freskët të koprës në sanduiçin tuaj – aciditeti jep një shpërthim shije.

Të dy ushqimet e ëmbla dhe të kripura mund të përfitojnë nga shija e shtuar e aciditetit. Nëse tashmë keni kripur, provuar dhe ende nuk duket se keni shijen që kërkoni, përpiquni të gjeni më pas një burim aciditeti.

Ashtu si me kripën, ne vërtet nuk duam Shiko për një shije të thartë. Acidi është aty vetëm për të nisur një reaksion zinxhir, ndaj kini kujdes që të mos e keni dorën shumë të rëndë.

Dallimi midis erëzave dhe barishteve

Jo vetëm që ka një ndryshim midis erëzave dhe erëzave, por është gjithashtu e rëndësishme të bëhet dallimi midis erëzave dhe barishteve.

Barishtet janë gjethet dhe kërcelli i bimës, ndërsa erëzat janë të thara, rrënjët, farat ose lëvorja e bimës. Barishtet janë më të mira kur përdoren të freskëta për të përfunduar ose zbukuruar një pjatë, por mund të përdoren edhe në formë të thatë kur përdoren në fillim të një recete.

Ato mund të jenë të plota ose të bluara. Shpesh do të shihni erëza të bluara shumë më shpesh sesa erëzat e plota, pasi ato janë pak më të përshtatshme për t’u gatuar.

Bazat e erëzave dhe bimëve

Erëzat janë një mjet i shkëlqyer që mund të përdoret për të përmirësuar, ndryshuar dhe përmirësuar shijen e një pjate. Erëzat gjithashtu mund të shtojnë aromë ose të përmirësojnë ngjyrën e ushqimit.

Njohja se kur dhe si të përdorni erëzat mund të jetë pak frikësuese kur të filloni, por ne do t’ju shqyrtojmë me bazat në mënyrë që të ndiheni rehat duke luajtur me erëzat herën tjetër që të jeni në kuzhinë!

Kur gatuani me erëza, së pari duhet të siguroheni që ka të paktën pak yndyrë. Yndyra ndihmon për të zhvilluar shijen e erëzës dhe për t’u transferuar në të gjithë pjatën, kështu që vërtet përfitoni sa më shumë.

Mund të tingëllojë budallallëk, por kur përpiqeni të përcaktoni se çfarë erëzash duhet t’i shtoni gjellës që po gatuani, jepini erëza. Nëse ka erë të mirë në krahasim me atë që po gatuani, provojeni. Nuk mund të jetë e dëmshme të eksperimentosh dhe të luash pak me erëzat tuaja!

Kur gatuani me barishte, dëshironi të siguroheni që koha juaj të jetë e duhur. Disa barishte shtohen më së miri në fazat e hershme të gatimit, ndërsa të tjerat janë më mirë në fund.

Trumza, rozmarina dhe erëza janë shembuj të bimëve që duhen shtuar në fillim. Një mavijosje e lehtë e gjetheve do të lejojë që vaji të lirohet, gjë që mund të ndihmojë në rritjen e shijes. Barishtet e buta si borziloku duhet të shtohen menjëherë përpara se të shërbejnë, pasi mund të humbasin shijen e tyre kur gatuhen për një kohë të gjatë.

Kombinimet e testit

Ndërsa luani me erëza dhe barishte, ka disa kombinime që mund t’ju ndihmojnë të filloni dhe t’ju japin pak besim.

Nëse jeni adhurues i pjatave të stilit italian, borziloku, kripa e rigonit dhe hudhra janë ushqimet kryesore që duhet të keni pranë. Nëse meksikani është më i stilit tuaj, lëngu i freskët i limonit me koriandër dhe qimnon është i shijshëm. Për një shije tradicionale indiane, shikoni për qimnon, shafran i Indisë së bluar, lëng gëlqereje dhe piper të kuq.

rekomandon NS

Kur filloni të luani me erëza dhe erëza në kuzhinën tuaj, këtu janë disa mjete të shkëlqyera ku mund të mbështeteni! Këtu janë disa nga të preferuarat tona:

Receta për të provuar

Tani që i kuptoni bazat, këtu janë disa receta që mund t’i përdorni për të testuar aftësitë tuaja dhe për t’u frymëzuar!

A ndiheni ndonjëherë të stresuar nga ushqimi?

Regjistrohu për të parë klasën time master falas sot, ku do të mësosh për zakonin №1, i cili të bën të luftosh me peshën dhe marrëdhënien me ushqimin – dhe si të heqësh qafe dietën dhe maninë e ushqimit, duke filluar që tani.

Nuk keni nevojë të jeni të stresuar dhe të fiksuar pas ushqimit. Ka një mënyrë më të mirë dhe po, është e mundur të kultivoni një marrëdhënie pozitive me ushqimin! Bëhuni pjesë e kësaj klase master falas për ushqimin e ekuilibruar për të mësuar se si.

Shikoni klasën master falas