Skuqja me lakër – shpenzoni qindarka

Lakra Stir Fry është e lehtë për t’u përgatitur dhe super e shijshme si pjatë apo pjatë anësore!

Kjo recetë e thjeshtë është plot me të gjitha gjërat e mira! Lakra e ëmbël dhe karota, petë e shpatullave (opsionale!) Dhe hudhra e freskët dhe xhenxhefili zihen së bashku për të bërë një pjatë të shëndetshme që fiket nga soba në pak minuta!

Lakra e skuqur shumëngjyrëshe

 • E shëndetshme dhe e shijshmelakra është edhe e lirë edhe e shijshme!
 • Përgatitja e kësaj pjate zgjat vetëm disa minuta dhe ka shije të shkëlqyer, gjë që e bën atë ideale për gatimet gjatë javës.
 • Patatet e skuqura janë në dispozicion, mbushjedhe të shëndetshme.
 • E gjithë familja do ta pëlqejë mënyrën Universale kjo pjatë është, ndryshoni përbërësit për një meze të re çdo herë.
 • Kurseni kohë dhe përdorni një ose dy qese me kashtë të paketuar paraprakisht që vjen me karota të grira dhe shpesh spinaq të grirë, lakër brukseli ose lakër jeshile!

Përbërësit në tasa për skuqje me lakër

Çfarë ka në skuqjen me lakër

lakra: Lakra e zakonshme, e njohur edhe si “gullet”, qëndron e fortë derisa të thithë salcën me lëng të kësaj recete. Napa e grirë, lakra e purpurt dhe savoja do të funksionojnë në këtë recetë. Përdorni një përzierje me lakër për një pjatë shumëngjyrëshe! FAKT GAZMOR: Lulelakra, lakrat e Brukselit, kohlrabi, lakra jeshile dhe Bok Choi janë gjithashtu anëtarë të familjes së lakrës dhe mund të përdoren gjithashtu!

MISH: Mbani një humor vegjetarian dhe shtoni tofu, seitan ose vezë të fërguara pak për të rritur proteinat. Suxhuk i grirë viçi ose derri, pula e grirë, karkaleca dhe proshutë do ta bëjnë patjetër lakrën e skuqur një pjatë kryesore më të fortë!

SUPA: Shpatulla është ekonomike, e lehtë për t’u gjetur dhe akoma më e lehtë për t’u përgatitur! Soba, udon, petë orizi dhe petë me vezë janë opsione të tjera. Për një pjatë keto, përdorni kungull i njomë, kungull i njomë, zemra palmash ose petë shirataki.

PERIMET: Përveç karotave me ngjyrë në këtë recetë, shtoni një qese me perime të ngrira si bishtaja me bizele dhe perla, brokoli, spinaq, lulelakër, misër bebe ose gështenja uji. Qielli është kufiri!

SOS: Salca e bërë në shtëpi mund të jetë aq e ëmbël ose pikante sa të doni! Përdoreni këtë recetë teriyaki të bërë në shtëpi si salcë për tiganisje me lakër, marinadë ose krem!

Ndize!

Bazat janë lakra, erëza të freskëta dhe një salcë pikante me një profil shije umami. Më pas shtoni mishin, perimet ose petët që ju pëlqen. Kjo është një recetë e shkëlqyer për përdorimin e mishit dhe perimeve të mbetura!

prerja e lakrës për të përgatitur lakër me nxitje

Si të bëni lakër të skuqur

Kjo pjatë e lehtë për t’u përgatitur është në vetvete thjeshtësi:

 1. Rrihni përbërësit e salcës në një tas të vogël dhe lërini mënjanë (sipas recetës më poshtë).
 2. Gatuani petët e shpatullave siç tregohet në paketim, duke kursyer 1/3 e ujit të gatimit.

procesi i shtimit të përbërësve në tigan për përgatitjen e lakrës, të trazuar

 1. Gatuani lakrën e copëtuar dhe karotat me hudhër dhe xhenxhefil derisa të zbuten.
 2. Shtoni salcën dhe ramen dhe gatuajeni derisa të bëhet shkumë dhe të ngrohet.

E heqim nga zjarri dhe sipas dëshirës e zbukurojmë me qepë të njoma të grira dhe susam.

shtoni ramen në tigan për të përgatitur skuqjen e lakrës

KËSHILLI PROFESIONAL: Pritini qepët e njoma diagonalisht për një prezantim të denjë për restorantin në pjatë!

Ruajtja e tiganisjes me trazim

Mbajeni lakrën me hudhër të skuqur në një enë të mbyllur në frigorifer për rreth 4 ditë. Shërbejeni të ftohtë ose ngroheni në mikrovalë ose në pianurë. Lakra e zier ngrin bukur deri në 4 javë!

Më mirë se ushqimi në shtëpi

E keni bërë këtë skuqje me lakër? Mos harroni të lini një vlerësim dhe koment më poshtë!

Lakra e skuqur me hudhër

Skuqja e lakrës me lakër është një pjatë e shëndetshme dhe aromatike që është më e mirë se ushqimi në shtëpi!

une ndjek; Ndjek; shoqeroj Shpenzoni me qindarka në Pinterest

 • Pritini imët qepët e njoma, duke i ndarë pjesët e bardha dhe jeshile. Përziejini përbërësit e salcës në një tas të vogël dhe lërini mënjanë.

 • Në një tenxhere të vogël gatuajmë petët e shpatullave sipas udhëzimeve në paketim. Kurseni ⅓ një gotë ujë gatimi. Kullojeni dhe lëreni mënjanë.

 • Ngrohni vajin vegjetal në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare. Shtoni proteinat e hudhrës, xhenxhefilit dhe qepës së gjelbër. Gatuani vetëm për aromë.

 • Shtoni lakrën dhe karotat dhe gatuajeni derisa të zbuten, rreth 3-5 minuta.

 • Shtoni salcën dhe 2 lugë gjelle ujë gatimi të rezervuar ose më shumë nëse është e nevojshme. Përziejini gjatë gatimit derisa lakra të jetë e butë.

 • E heqim nga zjarri dhe e zbukurojmë me qepët e njoma të mbetura dhe farat e susamit. Spërkateni me hoisin shtesë ose salcë teriyaki nëse dëshironi.

 • Nëse përdorni salcë teriyaki në shishe, sigurohuni që të jetë e trashë (si salca e Barbecue).
 • Për një pjatë me pak karbohidrate, anashkaloni petët e shpatullave dhe shtoni lakër shtesë.
 • Lakra mund të zëvendësohet me një përzierje për sallatën e lakrës, do të gatuhet më shpejt se lakra.
 • Mund të shtohet pulë e zier ose karkaleca.

kalori: 186, karbohidratet: 26g, proteina: 5g, I trashë: 8g, Yndyrna të ngopura: 2g, Yndyrna të pangopura: 1g, Yndyrna të pangopura: 4g, kolesteroli: 1mg, natriumi: 978mg, kalium: 273mg, fibra: 3g, sheqer: 7g, vitaminë A: 2710IU, Vitaminë C: 30mg, kalcium: 56mg, Hekuri: 2mg

(Informacioni ushqimor i dhënë është i përafërt dhe do të ndryshojë në varësi të metodave të gatimit dhe markave të përbërësve të përdorur.)

Sigurisht Darka, meze

Kuzhina amerikane, aziatike

tigan me lakër të zier, përziejmë me titull

Gatimi i lakrës Llokoçis Fry në një tigan me mbishkrimin
afër lakrës së skuqur me një mbishkrim
duke shtuar përbërës në tigan për të përgatitur lakër të përzier me pjatën e fundit dhe shkrim