Tacos me ton me gëlqere dhe cilantro – një çift gatuan

Këto taco me ahi ton shpërthejnë me shije! Ata kombinojnë tonin e pjekur me një sallatë lime me koriandër dhe krem ​​me çipotle kremoze.

A ju pëlqen peshku i mirë i tillë? Këtu është një kthesë e re që do ta keni po aq të vështirë: Ahi tacos me ton!! Bifteku i mishit të tonit është mbushja perfekte me taco, në kontrast me gëlqere të freskët koriandër. Mbi atë me salcë chippotle dhe një tjetër spërkatje me koriandër dhe është pak nga gjithçka: pikante, e shijshme, e freskët, e ftohtë dhe kremoze. Ideale për ushqim të lehtë gjatë javës, por mjaft mbresëlënëse për argëtim. Nëse jeni adhurues i biftekut me ton si ne, do t’ju pëlqejë kjo mënyrë unike për të shërbyer këtë peshk të gjithanshëm.

Elemente në tacos me ton

Këto taco ton janë një ndryshim në taco peshku, i shpikur në vitet 1950 në gadishullin meksikan të Baja California. Në fakt, të dy qytetet Ensenada dhe San Felipe, Meksikë, pretendojnë se kanë shpikur taco-n e peshkut! Më pas, ideja u përhap shpejt përtej kufirit në San Diego, ku u bë e njohur në Amerikë në vitet 1980 (kryesisht në një restorant të quajtur Rubio’s Fresh Mexican Grill).

Kjo recetë synon të respektojë shijet tradicionale meksikane duke përdorur ton të pjekur në skarë në vend të peshkut tipik të pjekur me bukë dhe duke e kombinuar atë me një sallatë të freskët pikante. Këtu janë elementët në këto taco ton:

 • Ahi steaks ton
 • Erëzat: qimnon, pluhur djegës, paprika i tymosur, pluhur hudhër, dhe pluhur qepe
 • sallatë lime me koriandër
 • Krem Chipotle (ose salcë alternative; shih më poshtë)
 • tortillat
 • Qepë e kuqe (për zbukurim)
Ahi tacos me ton

Këshilla për të blerë biftek ton ahi

Tuna Ahi, i njohur gjithashtu si ton i verdhë ose ton me sy të mëdhenj, është një peshk i butë dhe i dobët që zakonisht shërbehet si sushi, në tas ose gatuhet rrallë ose mesatarisht rrallë. Ja çfarë duhet të kërkoni kur blini biftekë ton për ato taco me ton:

 • Bëni sushi ose sashimi. Nuk ka dispozita specifike në lidhje me etiketën “sushi class”, por kjo do të thotë se është një peshk me cilësi të lartë që është i sigurt për t’u ngrënë i papërpunuar.
 • Kontrolloni në sportelin e peshkut. Ju duhet të jeni në gjendje të gjeni biftekë ton në banakun tuaj të ushqimeve lokale.
 • Kërkoni biftekë të ngrirë. Ose mund të ketë biftekë të ngrirë në dyqanin tuaj. Ato mund të jenë edhe më të freskëta se toni i freskët nëse ngrihen shpejt sapo kapen. Thjesht duhet të shkrini një natë më parë në frigorifer.
 • Gjeni të egër të kapur. Peshqit që kapen në mënyrë të egër janë zakonisht një zgjedhje e qëndrueshme. Ekzistojnë gjithashtu opsione cilësore në ferma të rregulluara mirë; shih Udhëzuesin e Përdoruesit të Watch Seafood.

Si të bëni biftek ton

Pasi të keni marrë një copë peshku të shkëlqyeshëm, pjesa më e vështirë e kësaj recete është të piqni tonin. Këtu janë disa këshilla se si të bëni biftekë me ton:

 • Lëreni fillimisht të arrijë temperaturën e dhomës! Kjo është e rëndësishme: përndryshe pjesa e brendshme është ende e ftohtë kur pjesa e jashtme është gatuar! Lëreni të qëndrojë në temperaturën e dhomës për të paktën 20 minuta para gatimit. Këtë herë mund ta përdorni për të përgatitur sallatën dhe salcën, më pas skuqni peshkun pak para se ta shërbeni.
 • Përdorni një termometër ushqimi për të vlerësuar temperaturën (130 gradë Fahrenheit). Shtoni biftekët në tigan dhe gatuajeni për 1 deri në 2 minuta nga secila anë derisa të skuqen lehtë nga jashtë, por gjithsesi të rralla nga brenda. Për një biftek ton mesatarisht të rrallë, temperatura e brendshme duhet të jetë 130 gradë Fahrenheit kur matet me një termometër ushqimi në pikën e tij më të trashë.
 • Pushoni për 2 minuta. Kjo e ndihmon atë të ngurtësohet dhe ta bëjë më të lehtë prerjen.
Lime me koriandër

Për një sallatë me koriandër lime

Peshku i mrekullueshëm shpesh ka një sallatë kremoze dhe ky nuk është përjashtim! Koriandri i gëlqeres në këto është aq i mirë sa do të zbuloni se jeni vazhdimisht tinëz. Kjo recetë ka një shkurtore në mënyrë që të mos shpenzoni shumë kohë duke copëtuar. Përdorni një qese me përzierje sallate me lakër, më pas kombinoni me lakër të kuqe të grirë! Kjo krijon një kombinim të mrekullueshëm të ngjyrës dhe strukturës.

Këshillë: Keni mbetur sallatë me koriandër lime? Hani atë si një pjatë anësore për tacos!

Salca ton me ton

Këto taco me ton janë të mbushura në mënyrë fantastike me krem ​​çipotle, i cili jep një kremozitet pikant dhe pak ngrohtësi tymuese. Përziejeni derisa toni juaj të arrijë temperaturën e dhomës ose provoni një nga këto salca alternative bazuar në preferencat tuaja dhe atë që keni në dorë:

 • krem çipotle: Salcë me bazë kosi me salcë adobo, hudhër dhe lime
 • salcë çipotle: Salcë pikante vegan me tahini, salcë adobo dhe lime
 • Salcë e shijshme memece: Salcë e ëmbël Pirin e bazuar në majonezë, e cila vjen nga biftekët japonezë (jo pikante)
Chipotle Crema

Më shumë receta për ton

Tuna është një peshk universal! Këtu janë disa receta të tjera të shkëlqyera për biftek tonin me ide se si ta bëni atë:

Shtypje

ora ikona e orëstakëm ikona e takëmeveflamuri ikona e flamuritdosje ikona e dosjesinstagram ikona e instagramitpinterest ikonë pinterestfacebook ikona e facebook-utvulë ikona e printimitkatrore ikonë katrorezemra ikona e zemrëszemër e fortë ikonë e zemrës së fortë

Përshkrim

Këto taco me ton janë plot shije! Ata kombinojnë tonin e pjekur me një sallatë lime me koriandër dhe krem ​​me çipotle kremoze.


Për një sallatë me koriandër lime

 • 14 oz Përzierje e sallatës me lakër (7 gota)
 • 2 gota lakër e kuqe e grirë
 • ¾ filxhan koriandër të copëtuar, plus më shumë për servirje
 • ¼ filxhan majonezë
 • ¼ filxhan kos grek
 • 4 lugë gjelle lëng gëlqereje
 • 1 lugë gjelle Shurup panje
 • ½ lugë çaji Pluhur djegës
 • 1 lugë çaji kripë kosher
 • Piper i zi i sapo bluar

Për taco me ton


 1. Lëreni biftekun e tonit të arrijë temperaturën e dhomës, duke e lënë të qëndrojë për të paktën 20 minuta.
 2. Ndërkohë bëni kashtën: Lakrën e kuqe e grijmë në rende dhe koriandrin e presim. E vendosim në një tas të madh me përzierjen e sallatës me lakër. Përzieni majonezën, kosin grek, lëngun e limonit, shurupin e panjeve, pluhurin djegës, kripën e kosheres dhe piperin e zi të sapo bluar për shije.
 3. Bëni salcën: Bëni krem ​​Chipotle, Salcë Chipotle ose Salcë Yum Yum.
 4. Gatuani ton: Kur të jeni gati për të gatuar, thajeni tonin. Në një tas të vogël, përzieni së bashku kripën, pluhurin djegës, qimnonin, specin e tymosur, pluhurin e hudhrës dhe pluhurin e qepës. Spërkateni masën bujarisht me erëza në të gjitha anët e tonit. Ngrohni vajin në një tigan mesatar mbi nxehtësinë mesatare. Shtoni biftekun e tonit dhe gatuajeni për 1 deri në 2 minuta nga secila anë derisa të skuqet lehtë nga jashtë, por ende i rrallë nga brenda. Tuna do të vazhdojë të gatuajë ndërsa është ulur. Për një biftek ton mesatarisht të rrallë, temperatura e brendshme duhet të jetë 130 gradë Fahrenheit kur matet me një termometër ushqimi në pikën e tij më të trashë. Ftoheni për 2 minuta. Më pas prisni tonin kundër kokrrës në feta ½ inç. Provoni dhe shtoni kripë shtesë nëse është e nevojshme.
 5. Ngrohni tortillat: Ngrohni dhe karikoni tortillat duke i vendosur në një flakë të hapur gazi në zjarr mesatar për disa sekonda nga secila anë, duke i kthyer me darë derisa të skuqen pak dhe të ngrohen. (Shihni Si të ngrohni Tortillat.)
 6. Mblidhni takos: Shtoni lugë bujare sallatë me koriandër lime, më pas feta ton. Hidhni sipër salcën me patate të skuqura dhe më shumë koriandër të freskët. Shijojeni tani.

Shënime

* I ngrirë është i mirë, thjesht shkrini në frigorifer përpara se ta shërbeni.

 • kategoria: Gjellë kryesore
 • metoda: Pianurë
 • kuzhinë: Frymëzuar nga Meksika
 • Dieta: Pa gluten

Fjalë kyçe: Tacos me ton, ahi tacos me ton