Tavë pule me angjinar me spinaq – komplet

Tava e pulës me angjinarin me spinaq është kremoze, e shijshme dhe kaq e lehtë për t’u përgatitur! Kjo pjatë keto e përshtatshme mblidhet në një tigan në vetëm 30 minuta. Ideale për gatim ose një mbrëmje të ngarkuar të javës!

Kjo është koha e vitit kur koha e darkës ndonjëherë mund t’ju lërë në rrugën e duhur. Unë jam gjithmonë në kërkim të pjatave në një tigan që i pëlqen familjes time! Kjo tavë kremoze dhe dekadente me pulë me angjinar me spinaq është pikërisht kjo.

Arsyet për të pëlqyer këtë darkë!

 • Është pothuajse po aq e lehtë sa ta konfigurosh dhe të harrosh një tenxhere të menjëhershme ose ushqim që gatuhet ngadalë! I hedhim përbërësit në një tepsi dhe i pjekim për 30-35 minuta. Eshte!
 • Ka shije njësoj si kremi i djathit dhe angjinarja me spinaq që të gjithë e duam. Por tani e marrim në formën e darkës me pak proteinë të shtuar!
 • Ideale për gatim dhe një recetë që mund ta ruani lehtësisht në frigorifer për përdorim të mëvonshëm.
 • Është i ngarkuar me perime të mira pa u ndjerë perime të rënda. Si nutricioniste, më pëlqen të shtoj perime në një mënyrë që të duket natyrale, jo e detyruar. Spinaqi dhe angjinaret janë një shtesë argëtuese për pulën!

Si të bëni një tavë pule me angjinar me spinaq

 • Gjoks pule
 • Krem djathi
 • Majonezë
 • mustardë Dijon
 • Thelbet e hudhres
 • djathë parmixhano
 • Djathë mocarela
 • Angjinarja e marinuar
 • Spinaq i freskët (ose gjithashtu i ngrirë)
 • Kripë dhe piper

Filloni duke bërë një tavë 9 × 13. Lyejeni lehtë me sprej gatimi dhe ngrohni furrën në 375 F. Vendosni gjokset e pulës në tavë dhe spërkatni me pak kripë dhe piper.

Me anë të një pajisje elektrike rrihni kremin e djathit, majonezën, mustardën Dijon dhe hudhrën. Hidhni pak kripë dhe piper, më pas shtoni pjesën më të madhe të mocarelës dhe parmixhanit (kurseni pak për sipër). Shtoni angjinaret dhe spinaqin, më pas masën aplikojeni mbi pulën. Sipër shtoni mocarela dhe parmixhan shtesë!

E transferojmë në furrë dhe e pjekim për 30-35 minuta. Ju gjithashtu mund ta rrisni temperaturën në 425 për 5 minutat e fundit për të marrë ari dhe kafe shtesë.

Shërbim dhe ruajtje

Shërbejeni: Mënyra më e mirë për t’u shërbyer është me lulelakër, oriz ose oriz makaronash.

Ruajtja: vendoseni në frigorifer deri në 5 ditë. Mund të bëni porcione të veçanta për të shijuar gatimin. Një tjetër mundësi është ruajtja në frigorifer në një enë të përshtatshme për ngrirje deri në 3 muaj! Për tu ngrohur nga ngrirja, lëreni në temperaturën e dhomës për 4 orë. Me pas mbulojme me leter dhe e pjekim ne 350 per 25 minuta, me pas e heqim letren dhe e pjekim edhe per 15 minuta (ose derisa tava te ngrohet).

Enë të tjera që do t’ju pëlqejnë!

Foto: Të gjitha fotot në këtë postim janë bërë nga Lauren në Sweet Rustic Bakes.

Tavë pule me angjinar me spinaq

30 minuta kohë gatimi dhe një tigan janë gjithçka që ju nevojitet për të përgatitur këtë tavë të shijshme kremoze dhe djathë me pulë angjinare dhe spinaq! I përshtatshëm për keto, por i dashur nga të gjithë.

Koha për t’u përgatitur 10 minuta

Koha e GATIMIT 30 minuta

porcione 6

Përbërësit

 • 2
  £
  gjoks pule
  (pa kocka dhe lëkurë)
 • 4
  ons
  Krem djathi
  (pak i ngrohur aq i zbutur)
 • 1/2
  filxhan
  majonezë
 • 1
  luge supe
  mustardë Dijon
 • 2
  karafil
  hudhra
  (tokë)
 • 1/2
  filxhan
  parmixhan i sapo grirë
 • 2/3
  filxhan
  djathë mocarela
 • 1/2
  lugë
  kripë kosher
 • 1/2
  lugë
  piper
 • 8
  ons
  angjinare të marinuara
  (e shtrydhur)
 • 3
  gota
  spinaq i freskët
  (ose 4 ons spinaq të freskët)

Udhëzimet

 1. Ngroheni furrën në 375 gradë F. Lyejeni lehtë një tavë 9 × 13 me llak ose vaj gatimi. I vendosim gjokset e pulës brenda tavës.

 2. Në një tas të madh, përdorni një përzierës elektrik për të përzier kremin e djathit, majonezën, mustardën Dijon, hudhrën, kripën dhe piperin. Përzieni pjesën më të madhe të djathit parmixhano dhe mocarelës, duke kursyer pak për pjesën e sipërme të tavës.

 3. Palosni zemrat e angjinares dhe spinaqit dhe përzieni derisa të kombinohen mirë. Aplikoni përzierjen në gjoksin e pulës me një lugë. Spërkateni me parmixhanin e mbetur dhe djathin mocarela. Kaloni tavën në furrë.

 4. Piqeni për 30-35 minuta ose derisa pula të jetë gatuar dhe djathi të jetë skuqur pak dhe të marrë flluska. Përndryshe, rriteni temperaturën në 255 për 25 minuta për të gatuar edhe për 5-10 minuta të tjera.

 5. Shërbejeni të nxehtë mbi oriz, lulelakër ose makarona.