Tortë me çokollatë – Rrafshina të kripura

Kjo recetë për kek me çokollatë është bërë me miell bajamesh, gjalpë bajamesh, pluhur kakao pa sheqer dhe të ëmbëlsuar me shurup panje. E zbukuruar me ganache me çokollatë pa produkte qumështi. Pa gluten dhe vegan.

Mendoni për një tortë të pasur me çokollatë.

Feta të trasha, të lagura, të zbukuruara me ganache ëndërrimtare. Tortë Brownie, nëse dëshironi. Tani, kush mund t’i thotë jo kësaj?

kek me çokollatë në një tabaka

Përbërësit për tortën me çokollatë

Një tortë e bërë me përbërës më të shëndetshëm? Këtu janë elementët bazë që ju nevojiten:

 • Farë liri të bluar
 • Salcë molle pa sheqer
 • Shurup panje
 • Vaj bajame kremoze
 • miell bajamesh
 • Pluhur kakao pa sheqer
 • Ekstrakti i vaniljes
 • Patate të skuqura çokollatë pa produkte qumështi
 • Qumësht bajame pa sheqer

Çfarë pajisje bazë do të më duhen? Për këtë recetë do t’ju duhet një tas përzierës i vogël dhe i mesëm, tigan për bukë, përzierës, shpatull dhe letër pergamene.

kek me çokollatë me krem ​​ganache

Si të bëni një tortë me çokollatë

Një recetë e lehtë për ëmbëlsirën me çokollatë merr tortën! Këtu janë hapat për këtë tortë me çokollatë me miell bajame:

 1. Ngrohni paraprakisht furrë në 350 gradë Fahrenheit.
 2. Behu gati vezët e farave të lirit dhe copëzat e çokollatës shkrini, lërini të dyja mënjanë.
 3. Kombinoje përbërësit e thatë në një tas të vogël përzierjeje.
 4. Thyej shurup panje, salcë molle, vaj bajamesh dhe vanilje në një tas mesatar.
 5. Transferimi vezët e lirit tek përbërësit e lagësht dhe dele në çokollatë të shkrirë
 6. Shtoni përbërësit e thatë pak nga pak.
 7. Derdhni brumë në një tavë të veshur me pergamenë.
 8. Piqem për 55-60 minuta.
 9. ngrica me ganache çokollate kur keku te jete ftohur plotesisht.
 10. Prerje dhe shërbejeni!
krem me çokollatë sipër tortës

Këshilla për pjekje

Këtu janë disa këshilla për pjekjen e kësaj torte me çokollatë vegane pa gluten për t’i bërë gjërat më të lehta.

 • Sigurohuni që vaji i bajames ishte të përziera mirë para matjes.
 • Filloni duke përgatitur vezët e farave të lirit dhe çokollatën e shkrirë në mënyrë që të kenë kohë të qëndrojnë përpara përdorimit.
 • Lëreni kekun të ftohet plotësisht përpara se ta vendosni sipër ose ta prisni në feta.
 • Lagni një peshqir letre për të fshirë tehun midis çdo fete.
 • Kjo është një tortë e trashë dhe e lagësht. Mos u shqetësoni nëse torta zhytet pak në mes.
një copë tortë me çokollatë

Më shumë receta për ëmbëlsira pa gluten

Tortë me filxhan me çokollatë me miell bajamesh

Tortë Vegan Snack me limon dhe fara lulekuqe

Tortë pa gluten me karota dhe kunguj të njomë

Torte me arra pa miell

Tortë rostiçeri me salcë molle

tortë me çokollatë në një raft teli

Tortë me çokollatë

Kjo recetë për kek me çokollatë është bërë me miell bajamesh, gjalpë bajamesh, pluhur kakao pa sheqer dhe të ëmbëlsuar me shurup panje. E zbukuruar me ganache me çokollatë pa produkte qumështi.

Shtypje
gjilpere
Vlerësimi

kursi: Ëmbëlsirë

kuzhinë: amerikane

Dieta: Pa gluten

Koha e përgatitjes: 20 minuta

Koha e GATIMIT: 1 koha

Koha totale: 1 koha 20 minuta

porcionet: 10

kalori: 492kcal

Përbërësit

Glazurë ganash me çokollatë

udhëzime

 • Ngroheni furrën në 350 gradë Fahrenheit. Lyejmë një tepsi 9×5 me vaj kokosi ose sprej gatimi dhe më pas shtrojmë letër furre. Lëreni pergamenën të varet lehtë në secilën anë.

 • Përgatitni vezët e lirit në një tas të vogël dhe lërini mënjanë. Vendosni ⅔ një filxhan copa çokollate në një tas të vogël të përshtatshëm për mikrovalë. Ngroheni për 30 sekonda, më pas përzieni derisa të shkrihen copëzat e mbetura. Lëreni mënjanë të ftohet.

 • Shtoni miellin e bajameve, pluhurin e kakaos, kripën, sodën e bukës dhe pluhurin për pjekje në një tas mesatar. Rrihni për t’u kombinuar.

 • Kombinoni salcën e mollës dhe shurupin e panjeve në një tas të veçantë. Rrihni derisa të ndizet. Shtoni vezët e farave të lirit, vajin e bajames dhe ekstraktin e vaniljes, përziejini që të kombinohen. Hidhni në të çokollatën e shkrirë të ftohur.

 • Shtoni përbërësit e thatë tek përbërësit e lagësht dhe përziejini derisa të integrohen plotësisht (brumi do të jetë i trashë). Hidheni brumin në një tavë të përgatitur dhe lëreni me një shpatull.

 • Piqeni për 55-60 minuta ose derisa testuesi të dalë pothuajse i pastër. Lëreni kekun të ftohet plotësisht në një tigan mbi një raft teli. (Kjo është një tortë e trashë dhe e lagësht, mund të zhytet pak në mes.)

 • Pasi torta të jetë ftohur, përgatitni ganashin me çokollatë: Kombinoni copat e çokollatës dhe qumështin e bajameve në një tas të vogël të përshtatshëm për mikrovalë. Ngroheni për 30 sekonda dhe më pas përzieni derisa të shkrihen pjesët e mbetura të çokollatës.

 • Hiqeni tortën nga tava duke përdorur “dorezat” e pergamenit dhe vendoseni në një dërrasë prerëse ose pjatë servirjeje. Hidhni ganashin me çokollatë mbi tortë dhe lëreni me pjesën e pasme të një luge. Ganashi do të ngurtësohet ndërsa ftohet. Pritini me një thikë të mprehtë dhe shërbejeni. Për një fetë më të pastër, fshijeni thikën me një peshqir letre të lagur pas çdo prerjeje.
 • Torta është më e mira në ditën kur përgatitet por mund të ruhet në një enë hermetike për 2-3 ditë.

Shënime

Këshilla për pjekje:

 • Sigurohuni që vaji i bajames ishte të përziera mirë para matjes.
 • Filloni duke përgatitur vezët e farave të lirit dhe çokollatën e shkrirë në mënyrë që të kenë kohë të qëndrojnë përpara përdorimit.
 • Lëreni kekun të ftohet plotësisht përpara se ta vendosni sipër ose ta prisni në feta.
 • Lagni një peshqir letre për të fshirë tehun midis çdo fete.
 • Kjo është një tortë e trashë dhe e lagësht. Mos u shqetësoni nëse torta zhytet pak në mes.

Të ushqyerit

kalori: 492kcal | karbohidratet: 43g | proteina: 15g | I trashë: 36g | Yndyrna të ngopura: 8g | Yndyrna të pangopura: 2g | Yndyrna të pangopura: 3g | natriumi: 210mg | kalium: 288mg | fibra: 12g | sheqer: 22g | vitaminë A: 7IU | Vitaminë C: 1mg | kalcium: 233mg | Hekuri: 6mg